Ako sa pohybovať na Malte? Požičanie auta, taxík či verejná doprava? Tipy od Seeseetravel

Chystáte sa na Maltu alebo už na nej ste a neviete sa rozhodnúť ako sa ňou najlepšie pohybovať? Nižšie som pre vás spísala niekoľko možností ako dokážete precestovať Maltu z jednej strany na druhú a to najefektívnejšie ako sa dá. Samozrejme aj s cenami, užitočnými linkami a mojimi vlastnými postrehmi a odporúčaniami.


Pre detailného sprievodcu Maltou si určite nezabudnite prečítať aj tento článok -> https://www.seeseetravel.sk/post/sprievodca-po-malte-5-dni-krok-za-krokom-od-seeseetravel


HOP ON HOP OFF autobusy

Južnou aj severnou časťou ostrova premáva HOP ON HOP OFF autobus (jeden deň ide severnú trasu, druhý deň južnú trasu). Celodenný lístok stojí 20 eur a môžete neobmedzene nastupovať a vystupovať, kde chcete. Obe okružné jazdy sa začínajú vo Vallette. Tieto autobusy majú naplánované zastávky na najviac turistických miestach, takže vám určite nič neunikne. Nevýhodou je, že ak viete, že chcete ísť napríklad len do dedinky Marsaxlokk, ktorá je na južnej strane ostrova, bude vám to trvať veľmi dlho kým autobus prejde všetky naplánované zastávky a vy sa dostanete na požadované miesto.


Link na HOP ON HOP OFF autobusy nájdete tu.


Taxíky

Na Malte veľmi dobre funguje aplikácia Bolt, kde zoženiete taxík na takmer všetkých miestach. Ceny sú porovnateľné s tými u nás a samozrejme sa taxíky najviac oplatia ak ste viacerí a viete sa na danú cestu zložiť. Na Malte však existujú krásne miesta, na ktoré sa turistickými autobusmi nedostanete a preto odporúčam mať pre každý prípad prichystanú Bolt aplikáciu v mobile, ktorá vám dokáže ušetriť nie málo nervov a najmä času. Ak na lacné taxíky v zahraničí a ako nájsť ZĽAVOVÉ KUPÓNY na jednotlivé taxi služby, nájdete v tomto článku: "Ako na lacné taxíky v zahraničí"


Pre inšpiráciu aké ďalšie taxi služby môžete nájsť naprieč európskymi veľkomestami, určite navštívte aj môj článok - www.seeseetravel.sk/post/najlacnejsie-taxi-aplikacie-napriec-europskymi-velkomestami

Požičanie si auta

Ak chcete spoznávať Maltu na vlastnú päsť, určite zvážte aj možnosť požičať si auto. Avšak tu pozor! Na Malte sa jazdí na opačnej strane ako u nás a navyše v mestách je doprava veľmi stiesnená a chaotická. Ak ste boli niekedy v úzkych uličkách v Taliansku, tak si pokojne môžete predstaviť niečo podobné. Takže požičanie auta odporúčam naozaj len ľuďom, ktorí sa na to cítia :) Medzi známe maltské požičovne patria napríklad aj Europcar, Sixt či Avis. Auto si viete požičiať už od 20-35 eur na deň v závislosti od sezóny.Tallinja On Demand

V okolí miest Valletta a Sliema existuje tzv. Tallinja On Demand mikrobus, ktorý premáva medzi zopár miestami na západnom pobreží. V tomto mikrobuse si viete rezervovať vopred miesto (max. počet je 16) cez aplikáciu Tallinja. Zadáte východiskové miesto a váš cieľ a Tallinja aplikácia vám ukáže najbližšie možné spoje. Lístok si viete kúpiť priamo v aplikácií a uhradiť ho vašou bankovou kartou, pričom cena lístku je približne 2 eurá. Tallinja On Demand mikrobus je super riešením keď sa chcete rýchlo, pohodlne a relatívne lacno dostať z jedného miesta na druhé. Mikrobusy chodia takmer každých 15 minút. Jedinou nevýhodou je, že premávajú iba na malom území Malty a všade inde sa musíte spoľahnúť na iný druh dopravy. Mikrobusy určite neprehliadnete, nakoľko majú typický vizuál - bielo zelené farby. Navyše vodičovi príde notifikácia, že si niekto kúpil z danej zástavky lístok, takže zastaví a bude o vás určite vedieť.

Tallinja On Demand mikrobus - kde premáva
Tallinja On Demand mikrobus - kde premáva

Verejná doprava

Tak ako vo väčšine krajín aj na Malte je verejná doprava tou najlacnejšou variantov. Na Malte sa viete vo verejnej doprave taktiež zorientovať pomocou už spomínanej Tallinja aplikácie, v ktorej nájdete všetky linky, zástavky, dokonca aj s odporúčaním, ktorú zastávku máte najbližšie, vzhľadom na vašu aktuálnu polohu. Lístok si viete kúpiť priamo u vodiča v hotovosti (v zime 1.50 eur a v lete 2.00 eur za jazdu) alebo kúpou špeciálnej Tallinja karty, ktorú si vyberiete podľa vašich preferencií. Tallinja karta stojí od 15 eur v závislosti od "balíčku" aký chcete - celá ponuka tu a následne z nej viete čerpať nasledujúce dni vášho pobytu na Malte.


Pre detailnú mapu všetkých verejných spojov na Malte, kliknite sem.

Verejná doprava na Malte
Verejná doprava na Malte

Lodná doprava

Aby bol tento článok kompletný, určite treba spomenúť aj lodnú dopravu - ferries, ktoré sú na Malte taktiež obľúbeným dopravným prostriedkom. Medzi mestom Sliema a Valletta premáva ferry, ktorou sa za niekoľko málo minút dostanete z jedného mesta do druhého. Cena takéhoto lístka je približne 1.50 eur. Všetky detailné info, vrátane časového rozvrhu nájdete tu.


Lodnou dopravou sa dá prepraviť aj medzi hlavným ostrovom a Comino či Gozo. Väčšina lodí vyráža z hlavného mesta Valletta do prístavu Mgarr na ostrove Gozo, pričom cena takéhoto lístka je cca 12 eur a môžete si ho zakúpiť priamo v prístave, online cez webstránku, cez aplikáciu či dokonca pomocou už spomínanej Tallinja karty.


Ja odporúčam spoločnosť Gozo Fast Ferry -> https://gozofastferry.com/ . Z Gozo sa veľmi ľahko dostanete aj na menší ostrov Comino - priamo v prístave Mgarr kotví veľa lodičiek, ktorých majitelia čakajú na turistov a volajú ich na výlet na ostrov Comino. Nebojte sa, určite ich neprehliadnete, je ich tu niekoľko a neustále. Z Gozo sa na ostrov Comino dostanete približne za 20-30 minút a cena lístku je cca 10 eur (spiatočne).

Loďou na Comino
Loďou na Comino