top of page

Ako si pomocou Google Maps zjednodušiť dovolenku?

Updated: Oct 22, 2021


Google Maps - aplikácia, ktorá nám dnes už poskytuje omnoho viac možností ako by ste tušili. Už dávno sú preč dni, kedy sme si v Google Maps vedeli maximálne naplánovať cestu autom z bodu A do bodu B. Dnes si vďaka tejto aplikácií dokážeme nájsť najbližšiu reštauráciu, dokonca aj s detailnými hodnoteniami od návštevníkov. Vieme si pozrieť najbližšie benzínky, potraviny či kaviarne. Ale čo je pre nás cestovateľov tiež dôležité je fakt, že vďaka Google Maps si dokážeme detailne naplánovať ako sa budeme pohybovať novým mestom verejnou dopravou. Metro, električky, autobusy, to všetko Google Maps zvládajú ľavou zadnou. A tu je detailný postup od Seeseetravel ako na to.


Predstavme si modelovú situáciu: Rozhodli ste sa ísť na predĺžený víkend do Barcelony. Vystúpili ste na letisku, kde ste prvý krát vo svojom živote a netušíte ako sa z neho dostanete do centra mesta, ktoré je vzdialené 30 min jazdy autom (keďže letiská sú väčšinou na okrajoch miest, táto situácia je celkom bežná). Samozrejme máte viac možností na výber:

  1. Nasadnete do jedného z taxíkov, ktoré sú väčšinou zaparkované pred letiskom. Nájsť ich nie je vôbec ťažké, pretože namotivovaní taxikári postávajú pred autami a lákajú turistov. Táto možnosť je najjednoduchšia ale zároveň najdrahšia, keďže vo väčšine prípadov si účtujú sumy výrazne vyššie ako keby ste si taxík zavolali sami

  2. Môžete si objednať taxík cez aplikáciu. Závisi v akom ste meste, ale štandardne by vám mala fungovať v rámci európskych miest jedna z aplikácií ako je Uber, Bolt, FREE NOW, Cabify, Gett a podobné. Aké sú najčastejšie taxi aplikácie v jednotlivých európskych metropolách - som spracovala v tomto článku "Najlacnejšie TAXI aplikácie, naprieč európskymi veľkomestami"

  3. Spýtate sa / vygooglite si. Na letisku sú väčšinou informácie, kde vám poradia aké sú možnosti verejnej dopravy do centra mesta. Avšak treba rátať s tým, že tu určite strávite niekoľko minút až desiatok minút, keďže nebudete určite sami, ktorí sa budete chcieť niečo spýtať. Taktiež musíte byť hovorovo zdatní a ovládať aspoň nejaký svetový jazyk. Alebo máte možnosť Googliť si ale rátajte s tým, že najviac nájdete v lokálnom jazyku alebo v angličtine.

  4. Použijete Google Maps, ktoré vám na pár klikov napíšu aké sú možnosti verejnej dopravy. Nemusíte sa nikoho nič pýtať, nemusíte vedieť anglicky či nemecky, jediné, čo potrebujete vedieť je miesto odkiaľ odchádzate (letisko) a názov hotela / ubytovania kam sa chcete dostať.


Poďme sa na 4. možnosť pozrieť bližšie a skúsme si modelovú ukážku ako si v Google Maps dokážete zjednodušiť vaše cestovanie.1. Zadajte adresu odkiaľ vyrážate a kam sa chcete dostať

V našom prípade je to letisko El Prat v Barcelone a smerujeme do HOTEL REC Barcelona


Google Maps verejná doprava - z letiska do centra mesta
Google Maps verejná doprava

2. Vyberte druhú možnosť - ikonka "verejná doprava"
Google Maps verejná doprava - detailný návod ako sa dostať z letiska do centra mesta
Google Maps ikonka doprava

3. Nastavte si čas príchodu / odchodu

Pokiaľ si chcete dopredu naplánovať vaše možnosti, zvoľte si tu požadovaný čas a deň. Pokiaľ si chcete pozrieť najbližšie možnosti - nemusíte vyberať čas ani dátum - Google vám automaticky ukazuje najbližšie spoje.


Google Maps verejná doprava - výber času a dátumu
Google Maps - výber času


4. Vyberte si z možnosť, ktorá vám vyhovuje

Google Maps vám ponúknú niekoľko možností. Najrýchlejšiu. Najmenej prestupov. Je na vás, ktorou sa rozhodnete ísť.

Google Maps verejná doprava - výber najlepšej možnosti pre vás
Google Maps výber možnosti

5. Detailný rozpis

Kliknutím na konkrétnu možnosť sa vám otvorí detailný rozpis. Kde prestúpiť, koľko vám to bude trvať peši k ďaľšej zástavke, na aký ďaľší spoj nastúpiť...

Google Maps detailný rozpis vybraného spoju
Google Maps detail spoju

6. Vitajte v cieli :)


Verím, že vám tento článok pomohol a v najbližšom meste vyskúšate. Ak ste predsa len viac taxíkovi typ, nezabudni pozrieť môj článok "Najlacnejšie TAXI aplikácie, naprieč európskymi veľkomestami", ktorými určite nejaké to euro ušetríte.

bottom of page