top of page

Casa Batlló v Barcelone - stojí to skutočne za to? od seeseetravel

Updated: Oct 28, 2021

Keď som vyberala top miesta, ktoré chcem pri návšteve Barcelony vidieť, nebola som si úplne istá či Casa Batlló bude stáť za to. Môže mi naozaj prehliadka "domu" za 35€ poskytnúť zážitok, ktorý bude stáť za to? A odpoveď? Čítajte ďalej :)

Casa Batlló zvonku
Casa Batlló zvonku

Možno prvá vaša otázka bude, čo je vlastne Casa Batlló?

Casa Batlló je ikonickou budovou Barcelony, ktorú rekonštruoval a priviedol do dnešnej podoby známy architekt Antoni Gaudi. Budova je v súčasnosti zapísaná na zozname svetoveho dedičstva UNESCO a každoročne ju navštevuje 1 milión návštevníkov z celého sveta. Je to tiež jedna z najviac hodnotených kultúrnych a turistických atrakcií a vy sa za chvíľku dočítate prečo.Krátka história Casa Batlló

Josep Batlló y Casanovas, textilný priemyselník a významný podnikateľ, človek, po ktorom nesie táto pamiatka svoj názov. Práve Josep Batlló poveril Antoniho Gaudiho projektom, ktorý vo svojích začiatkoch zahŕňal demoláciu celej budovy. Avšak, vďaka tvorivosti, umeleckému cíteniu a najmä odvahe Antoniho Gaudiho sa nakoniec demolácia budovy nekonala a na jeho podnet sa začala jej najväčšia rekonštrukcia. Rekonštrukcia, ktorá priniesla Antonimu Gaudimu obdiv miliónov ľudí a to nie len z pohľadu architektonického skvostu, ktorým bezpochyby Casa Batlló je, ale aj obdiv k tvorivosti, nápaditosti a veľkosti samotného pána Antoniho Gaudiho. Budovu sa podarilo kompletne zrekonštruovať po 2 rokoch v roku 1906.

Antoni Gaudi portrét
Antoni Gaudi portrét

Oplatí sa vidieť Casa Batlló

Vstup stojí približne 35 eur, v závislosti od typu lístku, ktorý si zvolíte (lístky kúpite tu). Lístok sa kupuje na presný čas a treba prísť aspoň 10-15 minút vopred. Napriek tomu, že budete mať zakúpený lístok na konkrétnu hodinu, rátajte s radou približne na 10-20 minút.


Hneď ako sa dostanete do vnútra, po pár krokoch v Casa Batlló dostanete na uši slúchadlá. Bez káblov, bez ďaľších komponentov, len slúchadlá. Tie fungujú moderným spôsobom, aký by som už očakávala vo viacerých europskych mestách a pamiatkách (žiaľ nie je to ešte bežné). Ako sa pohybujete po dome, z miestnosti do miestnosti, z poschodia na poschodie, slúchadlá na základe GEO lokácie presne vedia, kde stojíte a púšťajú vám len relevantnú nahrávku. V praxi to znamená, že vám bude pustená číselná nahrávka, podľa toho, v ktorej miestnosti sa aktuálne nachádzate. Vždy keď vám zaznie zvučka, znamená to, že v danej miestnosti vám už nemajú čo povedať a vy môžete pokračovať ďalej v exkurzii. Prípadne ak vás daná miestonsť nebude už zaujímať, môžete pokojne odísť, nahrávka sa ukončí a automaticky sa spustí ďaľšia po príchode do novej miestnosti. Ach krásne sú tie technológie čo poviete? Aby som nezabudla, môžete si vybrať z niekoľkých jazykov, ale žiaľ slovenčina medzi nimi zatiaľ nie je.

Casá Batlló - prehliadka
Casá Batlló - prehliadka

Okrem slúchadiel, nájdete v Casa Batlló aj hologramy. Teda trojrozmerné obrazy, ktoré napodobňujú vizuál konkrétnych postáv. Konkrétne “služobníctva”, ktoré realizuje svoje každodenné povinnosti ako pranie či žehlenie. Je to taká drobnosť. Ale poteší a

určite prehliadku spestrý.

Hologram Casa Batlló

Celá budova je systematicky zorganizovaná a počty návštevníkov sú prísne regulované, takže nebudete mať pocit, že vám na chrbát dýchajú ďaľší 50 ľudia. V celej budove sú umiestnené navigačné tabule, doplňujuce texty a celá prehliadka je dotvorená príjemnými zvukovými príbehmi či expozíciou, ktorá sa naprieč celým domom snaží ukázať návštevníkovi ako sa voľakedy v dome naozaj žilo, prostredníctvom figurín či filmových záznamov.


Gaudi čerpal najviac inšpirácií z prírody, čo je vidieť aj pri prehliadke Casa Batlló

Exkurzia začína vstupnou halou, kde sa Gaudi inšpiroval podmorským svetom. Zábradlie predstavuje veľkého živočícha, ktorý sa šplhá cez veľké prekážky a strešné okná zas panciere korytnačiek. Ďaľšou miestnosťou je Noble Floor, ktoré je v samotnom srdci domu. Prvá miestnosť, do ktorej sa na tomto poschodí dostaneme, je pracovňa pána Batllóa a zaujímavý je tu najmä krb v tvare hríbu. Následne nás expozícia zavedie do hlavnej obývacej izby domu, kde je stredobodom pozornosti veľké okno. Okrem okna sú tu aj pozoruhodné obrovské dubové dvere s organickými tvarmi, do ktorých Gaudí zakomponoval vitráže a totálne zvlnený strop, ktorý evokuje silu mora. Veľkým skvostom je aj tzv. "Patio of lights", ktoré dostalo tento názov práve preto, že rozvádza vzduch a svetlo do celého domu. Gaudi túto časť domu vyzdobil obkladačkami rôznych modrých tónov (s intenzívnejšou farbou v hornej časti a svetlejšími obkladmi v spodnej časti), aby zabezpečil rovnomerné rozloženie svetla. Podľa rovnakej logiky sú horné okná menšie a čím idete nižšie tak sa zväčšujú (umožňujú vstup väčšiemu svetlu). Spodné okná majú drevené štrbiny, ktoré sa dajú otvárať alebo zatvárať pre ovládanie vetrania. Taktiež je tu sklenené zábradlie, cez ktoré keď sa rýchlejšie pozriete, vyzerá ako keby sa v ňom odrážali vlny morskej hladiny. Pri prehliadke sa dostanete aj na strechu samotnej budovy, odkiaľ je pekný pohľad na okolité budovy a rozliehajúcu sa Barcelonu.Na záver sa pripravte na niečo, čo vám rozhodne vyrazí dych. “CUBE”, tzv. kocka. Štvorcová miestnosť, v ktorej sú LED obrazovky na každej strane aj hore a dole pod nohami. Počet ľudí v nej je limitovaný. Keď sa naplní, dvere sa zavoria a pustí sa krátky film s názvom “aké je to byť v hlave svetoznámeho architekta Antoniho Gaudiho”. Sekundu z sekundou sa vám na všetkých obrazovkách budú prehrávať útržky obrazov, ktoré vás úplne pohltia až budete mať pocit, že tie obrazy prechádzajú skrz-naskrz vami samotnými. Samozrejme dobré zvukové efekty sú neodmysliteľnou súčasťou a dotvárajú vám tak celkový zážitok.


Takže ak sa ma niekto spýta či je Casa Battlo hodné 35€ rozhodne si myslím, že áno. Je vidieť, že sa o túto pamiatku starajú, inovujú ju a snažia sa jej dať pridanú hodnotu, čo ja veľmi oceňujem.


bottom of page