top of page

Zaujímavosti o Maroku alebo čo ste o Maroku nevedeli? od Seeseetravel

Updated: Nov 19, 2021

Maroko je krajinou, ktorá v sebe skrýva omnoho viac ako len turisticky známe mesto Marrakech. Je to krajina, v ktorej nájdete vysoké pohoria, rozsiahle piesočné duny, kaňony, zelené oázy či prímorské mestečká a pláže. To, že sa táto krajina nachádza v severnej časti Afriky už s veľku pravdepodobnosťou ovládate. Možno viete aj to, že ju obmýva z jednej strany Stredozemné more a z druhej strany Atlantický oceán. Dokonca ste možno počuli aj to, že v Maroku sa dá platiť marockým dirhamom, úradným jazykom je arabčina či to, že sprepitné sa nazýva bakšiš. Ale, čo ste o Maroku doposiaľ nevedeli? Nechajte sa prekvapiť a čítajte nižšie.

Pohľad na marockú prírodu
Pohľad na prírodu Maroko

Kozy tu behajú po stromoch

Nie nerobím si z vás srandu. Na prašnej ceste z Marrakechu do pobrežného ikonického mesta Essaouira, rastú popri ceste arganovníky. Tieto stromy rastú výlučne v Maroku a západnom Alžírsku. Arganovník sám o sebe nie je tak zaujímavý ako kozy, ktoré tu postávajú v jeho korunách. Niekedy aj viac ako 12 kôz vylezie na jeden arganovník a kŕmi sa typickými plodmi, ktoré vyzerajú ako malá scvrknutá oliva. Kozy jedia toto ovocie celé a pokrýva až 84% celej ich stravy.

Kozy na argánovníku blízko Essaouira
Kozy na argánovníku blízko Essaouira

Alkohol je tu problém

Nájsť alkohol v Maroku (a tým myslím aj pohár vína či vychladeného pivka) nie je nemožné ale bude vás to stáť veľa nervov, energie a pravdeodobne aj peňazí. Dôvod je jednoduchý - islam zakazuje všetko, čo toxikuje organizmus a to vrátane alkoholu. V Maroku nenájdete alkohol nikde v obchodoch ani bežných reštauráciach. Je len málo podnikov, ktoré môžu predávať alkohol a tie si väčšinou zaňho aj vypýtajú nie malé sumy. Ak máte svoj vlastný alkohol, nikto vám nebude brániť si ho vypiť, avšak nie na verejných priestranstvách. Avšak aj tu domáci vycítili "podnikateľskú" príležitosť a tak tí odvážnejší začali s alkoholom "kšeftovať" a vedia vám ho podpultovo zohnať (za príplatok). Taktiež v lepších ubytovaniach majú aj nejaké vínko, ktoré vám vedia ponúknuť (fľasa približne 20eur).


Typické marocké domy sa označujú RIAD

Keď si budete hľadať ubytovanie v Maroku, určite narazíte na slovíčko "riad". Riadom sa označujú typické domy v Maroku, ktoré majú vnútornú terasu (spoločný priestor). Terasa je navôkol obkolesená izbami či inými miestnosťami. Veľa riadov má v tejto vnútornej záhrade aj fontánu, jazierko a príjemné posedenie. Táto architektúra pochádza z islamského obdobia, kedy boli veľmi obľúbenými práve perzské záhrady. Prikladám vám aj odporúčanie na dva super riady v Marrakech - Riad la Cle de la Medina a La Rose Orientale.

Riad Marrakech
Riad Marrakech

Zelený čaj s mätou je všade

Typickým nápojom v Maroku je zelený čaj s mätou a cukrom. Avšak keď píšem "s cukrom", tak tým myslím naozaj veeľa cukru. Čaj s mätou nájdete takmer všade a veľa krát ho ponúkajú aj ako "welcome drink". Taktiež je väčšinou súčasťou hotelových raňajok a jednoznačne ho treba v Maroku ochutnať.


Typickým marockým jedlom je Tažín

"Tažín" po slovensky alebo "tajine či tagine" po marocky je typický pokrm v Maroku, ktorý sa podáva v špeciálnych hlinených nádobach. Tažín je možné pripraviť s rôznym druhom mäsa, rybou či zeleninou. V niektorých častiach krajiny je dokonca možné ochutnať tažín aj s ťavím mäsom. Avšak nezabudnite, na bravčovom mäse si tu nepochutnáte, keďže moslimovia toto mäso nemôžu konzumovať.


99% krajiny tvoria moslimovia

Až 99% celej populácie sú prívrženci Islamu. Druhým najväčším náboženstvom je kresťanstvo, avšak kresťanmi sú prevažne cudzinci. Z pôvodného židovského náboženstva tu už veľa neostalo a mnohí Židia, ktorí tu niekedy žili sa vrátili späť do Izraela.


Iba 20 kilometrov od Európy

Najsevernejšia časť Maroka je vzdialená iba necelých 20 km od Európy. Maroko rozdeľuje od Európy Gibraltársky prieliv, cez ktorý sa môžete trajektom dostať ľahko z Afriky do Európy. Keď niekedy navštívite Gibraltar, môžete z jeho brehov dokonca vidieť Afriku voľným okom.

Mapa Maroko od Európy
Mapa Maroko od Európy

Rabat je hlavným mestom

Napriek tomu, že Rabat je až siedmym najväčším mestom Maroka je jeho hlavným mestom. Rabat sa nachádza na západe krajiny, pri pobreží Atlantického oceána. Kúsok pod ním sa nachádza najväčšie mesto Maroka - Casablanca, s populáciou presahujúcou 3,3 milióna ľudí.


Najväčšia púšť na svete je v Maroku

Najväčšia púšť na svete - Sahara zasahuje svojím územím aj do Maroka. Viaceré agentúry ponúkajú aj niekoľkodňové výlety do Sahary, spojené s prechádzkou na ťavách, spaním v luxusných stanoch a večerným programom.Ťava Erg Chebbi piesočné duny
Ťava Erg Chebbi piesočné duny

bottom of page