top of page

Fotenie mobilom - 3 skryté funkcie, o ktorých ste netušili! (iphone)

Updated: Nov 20, 2021

Rozmýšľali ste niekedy ako naplno využiť potenciál vášho fotoaparátu v mobile? Alebo jednoducho chytíte mobil a odfotíte na prvú, čo sa vám aktuálne páči? Tento článok vznikol práve pre vás, ktorí majú radi trošku kreativity a nápaditosti.


Mobilný fotoaparát (v mojom prípade na iphone) v sebe skrýva omnoho viac možností ako si mnoho z nás vôbec uvedomuje. Tu sú niektoré z nich!

Fotenie mobilom inak
Fotenie mobilom inak

Vertikálna panoráma

Začnime tak pozvoľna. Panoráma je funkcia bežne používaná na horizontálne fotky krajiniek. Vo väčšine telefónov sa označuje ako "pano". Táto možnosť vás automaticky navádza fotiť (ťahať) zľava doprava, čo prinesie vo väčšine prípadov fotografiu na šírku v tvare úzkeho pásu. Môžete tak krásne odfotiť krajinu, pláž, hory a.i.. Ale čo sa stane ak telefónom otočíte a budete "ťahať" snímku vertikálne zdola hore (alebo zhora dole)? Presne tak! Vertikálna panoráma. Zrazu môžete odfotiť vysoké budovy či scenérie, ktoré by sa vám inak na fotku nezmestili.


Nezabudnite tiež, že vaša panoráma nemusí byť v maximálnom rozsahu, ktorý vám telefón ponúka. Pokiaľ chcete panorámu ukončiť skôr, jednoducho stlačte opäť stredné tlačidlo a fotka sa automaticky ukončí a uloží.


Tip! - pokiaľ fotíme vertikálnou panorámou nejaké preľudnené miesta, je dôležité aby sa ľudia naokolo príliš nehýbali, inak vám to spôsobí kostrbatenie snímku.

Klasická snímka vs. vertikálna panoráma
Klasická snímka vs. vertikálna panoráma


Dlhá expozícia / voda

Určite poznáte "live fotky". Presne tak, fotky, ktoré zachytia pár sekúnd navyše okrem vášho finálneho záberu a vy sa tak môžete tešiť pohyblivým fotografiám. Niekedy sa dokonca tak super podaria a vy zachytíte aj nejakú smiešnu grimasu či pózu, ktorá vám vyčaruje úsmev na tvári. Ak ste si ale mysleli, že toto je maximálny potenciál "live fotiek", tak vás teraz poteším, pretože nie je! Live fotky toho dokážu omnoho viac a ich potenciál siaha výrazne hlbšie.


Priblížme si teda funkciu dlhej expozície pri fotografovaní tečúcej vody v súvislosti s LIVE fotkami. Predstavte si, že ste niekde na turistike, objavíte krásny vodopád, vytiahnete foťák a urobíte si fotku. Samozrejme dá sa aj takto. Ale nešlo by to trošku krajšie? Trošku kreatívnejšie? A práve tu prichádza na scénu funkcia "dlhá expozícia".


Stojíte pred vodopádom, kliknite na ikonku fotoaparátu, vyberte režim live fotky a urobte snímok. Následne choďte do svojej knižnice, kliknite na fotku a v ľavom hornom rohu kliknite na "live" (pre staršie modely iphone potiahnite smerom hore a dole sa vám zobrazia možnosti). Z nasledujúcich troch možností vyberte "dlhá expozícia". Vidíte ten zázrak, čo sa práve stal? Vidíte to zjednotenie tečúcej vody? Úžasne však?

Live fotka - fontána
Live fotka - fontána

Tip! - pri fotení LIVE fotiek, kde chceme neskôr použiť dlhú expozíciu je dôležité aby sme nehýbali pri fotení rukami a boli statickí (aj pár sekúnd pred aj pár sekúnd po samotnom odfotení snímky).Dlhá expozícia / vymazanie objektov

Nepomýlila som sa? Veru nie! Naučili sme sa, že dlhá expozícia nám dokáže krásne zjednotiť kvapky vody a vytvoriť tak plynulejší tok. Ale pomocou live fotky a následne funkcie dlhej expozície dokážeme z fotky vymazať aj nejakého toho človeka či iný objekt. Ako na to? Postup je rovnaký ako v predošlom prípade.


Predstavte si, že sa nachádzame v nákupnom centre, kde chcete urobiť fotku, avšak všade navôkol je plno ľudí. Kliknite na ikonku fotoaparátu vo vašom mobile, vyberte režim live fotky a urobte snímok. Následne choďte do svojej knižnice, kliknite na fotku a v ľavom hornom rohu kliknite na "live". Z nasledujúcich troch možností vyberte "dlhá expozícia". Hotovo. Ľudia zrazu zmizli.


Rovnako ako ľudí dokážete vymazať aj autá či iné pohybujúce sa objekty. Napríklad autá v ukážke nižšie. Opäť je veľmi dôležité aby ste boli statickí a nehýbali sa pár sekúnd pred ani po odfotení samotnej snímky. Taktiež je dôležité aby sa fotený objekt pohyboval, bez toho to nejde.Samozrejme takýchto kreatívnych funkcií je v telefóne veľa a ja vám čoskoro priniesiem aj ďalšie. Sledujte môj blog a instagram a určite sa máte na čo tešiť.

bottom of page