top of page

Fotenie mobilom - nastavenia, o ktorých ste netušili (iphone)

V poslednom článku sme sa venovali téme - 3 skryté funkcie mobilných fotoaparátov, o ktorých ste netušili. Dnes sa spolu pozrieme na nastavenia vášho mobilného fotoaparátu, o ktorých ste možno ani netušili a ktoré vám dopomôžu k lepšiemu výsledku finálnej fotky či videa.


Veľa ľudí si nenastaví mobilný foťák špeciálne podľa seba a celý čas používajú predvolené nastavenia, ktoré sú vložené do telefónu od výroby. A to je chyba! Poďme sa spolu pozrieť ako si viete nastaviť svoj fotoaparát v mobilnom telefóne, tak aby sa vám ľahšie a kreatívnejšie fotilo či točilo videá.


V tomto článku sa budeme venovať iphone telefónom a ich nastaveniam fotoaparátov.Zapnutie mriežky - Grid

Jednoduchá, avšak veľmi potrebná funkcia, ktorá nie je štandardne zapnutá vo vašich iphonoch. Mriežka nám pomáha držať obraz vo vodorovnej či naopak perfektne zvislej polohe. Vďaka nej vieme využívať obľúbene pravidlo fotografov - pravidlo tretín či zlatý rez. Práve pravidlo tretín umožňuje rozdeliť si obraz na 3 časti s priesečníkmi čiar, ktoré nám vytvára priestor vhodný na umiestnenie objektu či krajiny. Takto fotená fotografia je pre oko ľahšie konzumovateľná a pre užívateľa príjemnejšia na pohľad. Celý článok o pravidle tretín či zlatom reze nájdete napríklad aj tu.


Ako si mriežku nastavím? - Nastavenia -> Kamera -> Kompozícia -> a zvoľte mriežka

Nastavenie mriežky Iphone
Nastavenie mriežky Iphone

Nastavenie mriežky Iphone
Zobrazenie mriežky


Fotenie sérií jedným tlačidlom

Ak ste sa niekedy snažili odfotiť rýchlo sa pohybujúci objekt, tak pravdepodobne bol výsledok buď zrnitý alebo vám samotný objekt zmizol skôr ako sa vám vôbec podarilo urobiť fotografiu. Ideálnym riešením je funkcia "fotenia sérií". Čo v praxi znamená, že odfotíte niekoľko snímkov naraz a dokážete tak zachytiť aj rýchlejšie sa pohybujúce objekty. Následne si viete zo snímok vybrať práve tú, ktorá nebude rozrastrovaná a bude zachytávať dokonalý pohyb.


Máte dve možnosti ako využiť funkciu sérií.

  1. Fotenie pomocou tlačidla na zvýšenie hlasitosti - Nastavenia -> Kamera -> Fotiť série tlačidlom na zvýšenie hlasitosti

  2. Alebo môžete využiť funkciu, ktorú máte už priamo vo vašom fotoaparáte a síce:

  • pre iphone XS, iphone XR a novších modeloch -> potiahnite tlačidlo uzávierky doľava

  • pre staršie modely tlačidlo uzávierky dlhšie podržte

Fotiť série tlačidlom na zvuk Iphone
Fotiť série tlačidlom na zvuk Iphone

Fotenie sérií v praxi - posun doľava
Fotenie sérií v praxi - posun doľavaZmena formátu videa

Vedeli ste o tom, že si môžete nastaviť niekoľko rôznych formátov videa? S filmovým efektom, plynulejším, spomaleným či dokonca v 4K? Všetko závisí od toho akú hodnotu fps si nastavíte. A čo je to fps? Veľmi zjednodušene fps = frames per seconds = počet snímok za sekundu. Rôzna hodnota fps vám zabezpečuje rôzny finálny výsledok a inú plynulosť pohybu. Napríklad keď si zvolíte 24 fps, dosiahnete tak plynulejší a doslova filmovejší obraz (používané v kinematografii). Iphone má štandardne nastavenú hodnotu videa na 30fps, čo je z môjho pohľadu super voľba pokiaľ nechcete následne video spomaľovať a vytvárať tak romantické spomalené zábery, či točiť plynulejší filmový efekt. Super je tiež, že iphone ponúka možnosť natáčať videá aj v 4K, takže ak chcete videá následne upravovať alebo používať do "rodinných albumov" určite je 4K super riešenie (ak máte dosť pamäte).


Ako si nastavím formát videa? - Nastavenia -> Kamera -> Video -> vyberte si nastavenie. V novších iphone sa dá formát videa nastaviť aj priamo v aplikácií "Kamera"

Nastavenie video formátu priamo v aplikácií
Nastavenie video formátu priamo v aplikácií

Priamo v nastavení máte aj tabuľku, kde presne vidíte aký typ formátu je vhodný na aké použitie. Zároveň vám iphone ukazuje aj približnú veľkosť videa, ktorú daný formát zaberie.


Nastavenie fps iphone
Nastavenie fps iphone

Ak sa chcete dozvedieť viac o fps - toto je super článok - tuBONUS - nastavenie expozície počas fotenia

Toto je niečo, čo si vieme všetci nastaviť priamo v aplikácií "Kamera" bez ďalších extra nastavení. Zmena expozície priamo pri zachytávaní fotky je super funkcia, ktorou si viete regulovať svetelnosť vašej fotografie.


Ako na to? Otvorte si fotoaparát a kliknite kamkoľvek na obrazovku (podľa toho aký objekt chcete odfotiť), následne kliknite na zobrazené slniečko a potiahnutím hore alebo dole budete meniť expozíciu vo vašej fotografii a tým aj svetelnosť. Jednoduché, však? :)

Nastavenie expozície
Nastavenie expozície iphone

bottom of page