top of page

Hoi An - mesto lampiónov, ktoré vás chytí za srdce - od Seeseetravel

Pamätám si, keď som plánovala výlet do Vietnamu, napísala som do Google niečo ako "what to see in Vietnam (čo vidieť vo Vietname)" a mesto Hoi An bolo v akomkoľvek článku vždy medzi top 10 miestami. Samozrejme, že asi najviac ma zaujali fotky s lampiónmi, ktoré boli na snímkach takmer všade. Lampióny v meste, na tržnici, v reštauráciách, na lodiach...doslovne všade. Modré, žlté, červené, malé, veľké, guľaté či hranaté. Lampióny rôznych tvarov a farieb. Keď človek vidí fotky ako sú tie z Hoi An, najradšej by si hneď kúpil letenku a ráno sa v tomto raji zobudil. A tak to bolo, videla som fotky, kúpila letenky zo severného Vietnamu (kde sme strávili začiatok nášho výletu Vietnamom) a už som len netrpezlivo odrátavala dni kedy toto miesto uvidím na vlastné oči.

Lampióny Hoi An Vietnam
Lampióny Hoi An Vietnam

Vždy som inklinovala k svetielkam, pohľad na ne vo mne spôsobuje neutíchajúci kľud a harmóniu. Či už sú to svetielka na vianočnom stromčeku, na záhrade, obmotané okolo stromov alebo svietielka, ktoré vytvárajú nočnú oblohu posiatu hviezdami na strope u mojej lektorky jógy. Svetielka majú v sebe moc, ktorou premenia akékoľvek miesto na rozprávkovo čarovné. A presne to sa odohráva aj v meste Hoi An. Každý večer sa z priemerného vietnamského mestečka stane tá najkrajšia rozprávka.


"Lampióny" - pľúca tohto mesta, ktorými Hoi An dýcha každučký jeden večer, keď slnko odíde za obzor.


V Hoi An sme sa spolu s mojim manželom a mladším bratom ocitli začiatkom roka na skorú jar. Prišli sme z chladnejšieho a najmä chudobnejšieho severného Vietnamu. Ubytovanie sme si našli v blízkosti centra, takže takmer všetko (okrem pláže) bolo dostupné do pár minút peši. Rozhodli sme sa tu stráviť tri dni a spätne si myslím, že v prípade ak cestujete naprieč Vietnamom, tak dva / tri dni je úplne postačujúci čas na to aby vám Hoi An odovzdal kúsok zo seba a vy ste tak stihli zažiť to najlepšie z jeho atmosféry. Samozrejme ak sa nikam neponáhľate, tak aj tu platí rovnako ako pri akomkoľvek inom mieste, čím dlhšie ostanete tým viac nasajete tú naozaj pravú atmosféru. Keď sme sa zložili na izbu bol už podvečer, slnko pomaly zapadalo a lampióny začali pozvoľna ukazovať svoju krásu. Vybrali sme sa priamo do centra, ktoré sa rozprestiera na niekoľkých menších či väčších ostrovoch, predelených tokom rieky Thu Bon. Cestu do centra mesta lemujú masážne salóny, stánky s ovocím, zeleninou, typickými vietnamskými jednohubkami či lokálne alebo o niečo honosnejšie reštaurácie. Všade je ruch a vo vzduchu cítiť príjemný morský vánok, ktorý sa tiahne z neďalekých pobreží a piesočných pláži.


Večerné prechádzky
Večerné prechádzky

Slnko zapadlo a tmavú noc prerážajú desiatky osvetlených lodí, ktoré sa plavia pozdĺž rieky Thu Bon. Na palubách týchto malých vietnamských lodiek môžete spozorovať turistov ako si vychutnávajú pohľad na nočný Hoi An priamo z vodnej hladiny. Popri brehoch postávajú domáci a za pár dolárov či dongov budú sprevádzať na vašej vyhliadkovej plavbe aj vás. Rovnako ako výlet lodičkou, viete si od pouličných predajcov kúpiť aj lampión rôznych farieb (približne 1 dolár), ktorý si zapálite a pomocou dlhej kovovej tyče ho umiestnite k ďalším stovkám lampiónov, ktoré už započali svoju púť v kľudných vodách rieky Thu Bon. A čo by to boli za magické lampióny ak by vám nesplnili nejaké to želanie?

Nočný Hoi An
Nočný Hoi An


Každý z nás si kúpil jeden lampión, sadol si na breh rieky a v tichosti si venoval pár okamihov, nádychov a slov len pre seba. Zapálili sme sviečky a poslali naše lampióny splniť nie ľahké, no nereálne úlohy - naše priania.

Vypúšťanie lampiónov na rieku
Vypúšťanie lampiónov na rieku

Na niekoľko desiatok minút sme stratili rieku z dohľadu a vybrali sme sa nájsť niečo dobré, čo by potešilo naše hladné žalúdky. Veď ako zvyknem hovoriť, hladný turista to nie je nič pre nás, však?


Hoi An nie je len mestom, kde nájdete "iba" krásne lampióny ale aj mestom, kde sa rozhodne vynikajúco najete a ochutnáte pravú vietnamskú kuchyňu. Našou voľbou bola reštaurácia Morning Glory Restaurant, na ktorú sme dostali odporúčanie od viacerých domácich. Objednali sme si niekoľko typických vietnamských špecialít, usadili sa na nádvorí a pri pohľade na ten svetielkujúci raj sme si vychutnávali vychladené vietnamské pivko. Stôl nám postupne zapĺňali delikatesy ako jarné rolky, bun bo nam bo, bun cha a mnohé ďalšie. Všetky jedlá boli podávané s množstvom čerstvých byliniek, šalátu a chilli. A aké to bolo? Vietnamská kuchyňa bola pre mňa vždy jedna z naobľúbenejších ale tá v podaní mesta Hoi An bola jej samotným stropom. Zážitkom pre telo, dušu ale aj oči. Ak som sa nepoďakovala všetkým, ktorí nám túto reštauráciu odporúčali urobím tak teraz - ĎAKUJEM! bolo to nebíčko v papuľke! Chuť pravého Vietnamu naservírovaná na tom najromantickejšom mieste vo aký si vo Vietname viete predstaviť. Už len keď o tom píšem, tak sa vo mne ozýva Pavlov reflex a zbiehajú sa mi slinky.


Pri večerných potulkách Hoi An určite nezabudnite navštíviť aj tzv. Mother Temple (Chua Ba Mu), ktorý je zaujímavý najmä svojim architektonickým "okom" uprostred. Počas večerných hodín je krásne nasvietený, čo sa dá využiť na instagramovú fotku, ktorú si tento chrám vyslovene pýta. Obľúbenou zástavkou je aj tzv. Assembly Hall Of Fujian Chinese - sieň pôvodne slúžiaca pre čínske etnikum, ktorá bola neskôr vysvätená a vymenovaná za chrám. Zdobená brána, farebné nádvorie s fontánami robia chrám veľmi fotogenickým a približujú nám krásy čínskej architektúry.

Mother Temple (Chua Ba Mu)
Mother Temple (Chua Ba Mu)

S neutíchajúcim úžasom v očiach sa ležérnou chôdzou presúvame naspäť k rieke, cez ktorú vedie niekoľko mostov. Práve jeden z nich nás čoskoro dovedie k známemu miestu "Night market (nočný trh)". Miesto, kde nájdete najmä veľa z tradičnej, domácej vietnamskej kuchyne. Predpripravené pokrmy, ktoré čakajú na vašu pozornosť napichnuté na drevených špáradlách vo výkladoch pojazdných stánkov. Verte mi, ak chcete ochutnať domácu pouličnú vietnamskú kuchyňu, vypnite v sebe kritické zmýšľanie. Či je to čerstvé, či je to hygienické, či z toho nebodaj nedostanete žltačku alebo črvenú virózu. Toto sem rozhodne nepatrí. Jednoducho vytiahnite tých pár dongov z vášho vačku, podajte to tomu malému usmievajúcemu sa Vietnamcovi a vychutnávajte!


Okrem lokálnych pochúťok nakúpite na Nočnom trhu aj suveníry, typické vietnamské klobúky "non la", šatky či iné oblečenie a doplnky. Keďže Vietnam susedí s Čínou, majú sem presah aj rôzne "fake" značkové výrobky a to najmä The North Face, Adidas, Nike a iné. Práve tieto nájdete takmer v každom stánku. Kvalita je samozrejme výrazne nižšia ale ceny s vašou peňaženkou tiež moc nezamávajú, takže je to taká priama úmera.


Pred tým ako sa definitívne rozlúčime s nočným Hoi An, rozhodli sme sa navštíviť jeden z množstva masážnych "salónov", ktoré lemujú takmer každú ulicu v tomto meste. Masáž v celom Vietname stojí pár dolárov a je to pôžitok, ktorý vaše unavené nohy po celom dni určite ocenia.

Záverečná masáž
Záverečná masáž

Musím sa priznať, že Hoi An je jedným z tých miest kam ma srdce stále volá. Čaro tohto miesta je niečo, čo nevidíte len tak hocikde na svete. Atmosféra, ktorú toto mesto má je pocit, ktorý vo vás ostane a už sa nevytratí. Pocit, ktorý bude robiť vašu dušu šťastnou vždy keď si spomeniete a to aj roky po tom, ako sa s týmto miestom rozlúčite.

Čarovný Hoi An
Čarovný Hoi Anbottom of page