top of page

Island v zime? Na toto si dajte pozor! Od Seeseetravel

Island je krajina, ktorú rozhodne treba aspoň raz za život navštíviť. Ideálne aspoň dva krát a to v zime aj v lete. V zime je Island vychýreným miestom pre pozorovanie polárnej žiari a naopak v lete je to raj pre turistov a vášnivých nadšencov prírodných krás.

Ľadovec Svinafellsjokull na juhu Islandu
Ľadovec Svinafellsjokull na juhu Islandu

Ja som sa rozhodla prvý krát navštíviť Island v zime a tu je zopár mojich postrehov, na ktoré treba rozhodne pri plánovaní zimného Islandu myslieť.

Slnko svieti len pár hodín

Počas zimných mesiacov je na Islande svetlo počas dňa veľmi krátko. Zvyčajne to býva približne 6 hodín denne v závislosti od konkrétneho mesiaca. Postupne sa začínajú dni predlžovať a my sme tak mali napríklad koncom januára svetlo od cca 10 ráno do 17 večer. Pri plánovaní vašej dovolenky vždy myslite na to, aby ste sa dostali včas k miestu, ktoré chcete vidieť a to za svetla. Celý itinerár si treba dôkladne naplánovať s prihliadnutím práve na slnko. V prípade ak plánujete na Islande zimnú turistiku, určite odporúčam vyraziť v doobedných hodinách, tak aby ste mali so sebou slnko, čo najdlhšie.


Veľa agentúr či jednotlivcov ponúka aj sprievodcov na Islande a v prípade horšieho počasia určite odporúčam zvážiť aj takýto výlet, pretože počasie na tomto ostrove je veľmi nevyspytateľné a menlivé.Treba sledovať dopravné informácie

Ďalším dôležitým faktom pri zostavovaní vášho itineráru musí byť prihliadnutie na počasie a dopravu. Na Islande sa mení počasie doslovne v priebehu pár minút a preto ak máte práve krásne slnečné počasie, neznamená to, že za 10 minút sa nebudete nachádzať uprostred silného dažďu či snehu. Určite si vo vašom itinerári nechajte aj nejakú časovú rezervu, práve pre situácie kedy sa môže doprava v dôsledku počasia výrazne spomaliť. Na Islande nie je ničím prekvapujúcim ak sa jednoducho uzavrú cesty a nikoho nezaujíma či máte uzavretým smerom ubytovanie alebo nie. Ak je snehová kalamita, vaše bezpečie je prvoradé a to aj za cenu toho, že prespíte v aute.


Existuje niekoľko spoľahlivých web stránok, ktoré vám pri ceste Islandom rozhodne pomôžu sledovať aktuálne dopravné informácie. Za mňa odporúčam stránku www.road.is a taktiež pre sledovanie počasia web stránku https://en.vedur.is

Hlavná cesta naprieč Islandom
Hlavná cesta naprieč Islandom

Výber auta je dôležitý

Prirodzene chceme každý ušetriť a neplatiť zbytočné náklady, tam kde nie je treba. Avšak v prípade zimného Islandu vám rozhodne odporúčam investovať do prenájmu kvalitnejšieho auta a to ideálne štvorkolku. Prečo? Hlavné cesty na Islande sú väčšinou udržiavané, no pri silnom snežení sa vám cesty môžu zmeniť pred očami z minúty na minútu a pokiaľ by ste mali požičané menšie autíčko, ľahko sa vám môže stať, že budete musieť počkať aj niekoľko hodín, kým sa opäť dajú cesty do poriadku. Alebo ten horší prípad, že zapadnete alebo sa prekotíte a budete musieť počkať až kým sa k vám dostane najbližšia odťahovka. Navyše z pohľadu bezpečnosti proti šmyku či nárazu je rozhodne lepšie mať kvalitnejšie auto. Na Islande je omnoho tuhšia zima ako u nás na Slovensku a navyše vietor môže dosahovať bežne aj viac ako 120 km/hod. Preto nemusíme byť ako šoféri dostatočne pripravení na cestné podmienky v tejto krajine. Nie raz som počas výletu na Islande, videla popri cestách odstavené či zapadnuté autá, ktoré si nevedeli rady a museli prečkať aj niekoľko hodín v nehostinných islandských podmienkach.


Taktiež odporúčam priplatiť si v autopožičovni tzv. LIABILITY WAIVER (zbavenie sa zodpovednosti), vďaka čomu budete mať v prípade akejkoľvek kolízie nulovú spoluúčasť.


Navyše naprieč Islandom ponúka veľa agentúr skupinové zájazdy či už za polárnou žiarou alebo po slávnom Golden Circle, Ring Road, vnútrozemie či mnohé iné. Za mňa rozhodne odporúčam osloviť Dušana z D-Travel, ktorý na Islande žije už niekoľko rokov a okrem bezpečnej jazdy po krajine zažijete Island z pohľadu "domáceho", s množstvom zaujímavých informácií, čo je uznáte sami na nezaplatenie. Navyše kopec srandy máte rozhodne v cene. Viac sa dozviete na jeho stránke tu.

Skúsený vodič Duško z D-Travel Island
Skúsený vodič Duško z D-Travel Island

Pozor na počasie

Tak ako som už niekoľko krát spomínala, počasie na Islande je extrémne nevyspytateľné. Chvíľku sa tešíte zo slnka a v zapätí sa počasie zmení a vy sa nachádzate uprostred snežnej víchrice. Na Islande treba rozhodne sledovať predpovede počasia. Pokiaľ máte namierené niekam na turistiku, tak o to viac. Overenou stránkou je napríklad https://en.vedur.is/ , ktorá má aj aplikáciu. Na Islande je predpoveď počasia relatívne presná a tak vás počasie aspoň menej prekvapí. Nikde som doposiaľ nezažila tak rýchle zmeny počasia ako v tejto krajine a nie jeden turista tu doplatil na svoj chybný úsudok.


Voľba správneho ubytovania

Samozrejme, všade je dôležité vybrať si ubytovanie rozumne. Ale, čo myslím tým "správna voľba ubytovania na Islande"? Cez rôzne ubytovacie portály natrafíte na lacnejšie aj vizuálne veľmi krásne ubytovania, ktoré vás budú jednoznačne lákať. Avšak tu pozor! Pri výbere ubytovania na zimnom Islande sa radšej držte v blízkosti hlavných ciest, ktoré sú vo väčšine pekne udržiavané. Môžete síce ušetriť 10, 20, možno aj 50 eur ale pokiaľ ostanete na niekoľko hodín zapadnutý v snehu na vedľajšej, neudržiavanej ceste, určite vám viem garantovať, že by ste v tej chvíli vymenili tých pár desiatok eur za váš drahocenný čas aj nervy. Navyše dostať sa k takto schovaným ubytovaniam mimo hlavných ciest, môže zabrať rozhodne viac minút ako vám ukazuje navigácia, ktorá neráta so snehovými závejmi, ktoré sú na Islande veľmi časté. Ďalšou možnosťou je nájsť si skúseného vodiča, ktorý cesty na Islande pozná, prípadne disponuje silnejším autom, ale o tom za chvíľku.

Ubytovanie v chatkách na Islande
Ubytovanie v chatkách na Islande

Skúste sprievodcu

Nie jeden článok na internete ma odrádzal od požičania si auta na Islande a šoférovania v zime na vlastnú päsť. No napriek tomu som bola odhodlaná požičať si auto a preskúmať túto krajinu skrz na skrz vo vlastnej réžií. Veď predsa, keď máte svoje vlastné auto, ste sám sebe pánom a môžete toho vidieť najviac ako sa dá bez toho aby vás obmedzovala nejaká iná skupina turistov.


Na poslednú chvíľu som však dostala odporúčanie na Duška z D-Travel. Duško je Slovák, ktorý na Islande žije aj s rodinou už niekoľko rokov a pozná túto krajinu ako svoju dlaň. Dohodli sme sa, že nás (skupinku 4 ľudí) vyzdvihne na letisku a ukáže nám tie najkrajšie miesta, ktoré stoja za to. Cena bola o niečo málo vyššia ako keby sme si sami požičali auto (rátajte pri požičaní auta aj s benzínom, prípadne parkovaním a poistením), no rozhodne to stálo za to. Už po pár hodinách, od kedy pre nás Duško prišiel, sme videli niekoľko áut odstavených pri cestách, pretože buď dostali šmyk alebo jednoducho ďalej už im ich auto alebo ich zručnosti neumožňovali ísť (samozrejme väčšina turisti, ktorí neodhadli svoje schopnosti). Okrem bezpečnej dopravy vám Duško zabezpečí aj tie najzaujímavejšie pikošky o Islande a plno srandy máte rozhodne tiež v cene.


Ak zvažujete návštevu zimného Islandu, zvážte aj napísanie jedného mailu Duškovi. Ďalej vás už presvedčí sám :)

My s Duškom v januári na Islande
My s Duškom v januári na Islande

Za mňa je Island krajinou, ktorú nestačí vidieť raz a obábavam sa, že aj dva krát bude málo. Je to krajina, ktorá v sebe skrýva neskutočne veľa krás, ktoré čakajú kým ich odhalíte. Tak neváhajte, zadajte do Google letenky na Island a choďte.

bottom of page