top of page

Sprievodca Londýnom - krok za krokom! Šetri svoj čas aj peniaze! Od Seeseetravel

Updated: Dec 20, 2021

Tento itinerár je pre všetkých, ktorí chcú zažiť to najlepšie z Londýna, najefektívnejše ako sa dá. Ak by vám tieto informácie nestačili, neváhajte mi napísať a rada pre vás zrealizujem itinerár priamo na mieru, tak aby ste si Londýn či iné veľkomesto užili plnými dúškami a nezbankrotovali pri tom.

Pohľad na Tower Bridge Londýn
Pohľad na Tower Bridge

A teraz sa už poďme prejsť spoločne Londýnom:


*Interaktívna mapa je súčasťou každého itineráru, ktorý pre vás rada naplánujem. Viac v sekci Tvoj sprievodca

Londýn za štyri dni

Či sú štyri dni postačujúce alebo nie, je samozrejme veľmi otázne. Ak ste milovníkom / milovníčkou múzeí a viete v nich stráviť celé dni, tak potom rozhodne nie. Tak ako pri každom meste a krajine aj tu platí, že čím dlhšie v Londýne máte možnosť ostať, tým lepšie dokážete nasať jeho skutočnú atmosféru. Ale osobne si myslím, že za 4 dni vám dá Londýn dosť času na to aby si vás získal.


Itinerár je navrhnutý tak aby kombinoval miesta blízko seba, prípadne ľahko kombinovateľné miesta prostredníctvom verejnej dopravy. Tiež prihliadam na časovú náročnosť jednotlivých miest - v múzeu určite strávite viac času ako pri prechádzke cez London Bridge.


- Deň prvý (Central London)

- Deň druhý (Múzea a Hyde Park)

- Deň tretí (známe Mosty, London Tower a Greenwich Observatory)

- Deň štvrtý (Camden Town a The British Museum)


  • deň prvý - Prvý deň si dáme prevažne na pešo. Nohy sú ešte oddýchnuté, tak to treba využiť. Z ubytovania v Hyde Parku sa v doobedných hodinách (ešte tu nie je toľko ľudí) ležernou prechádzkou presunieme cez známu nákupnú ulicu Oxford street až na námestie Piccadilly Circus. Na námestí môžeme pozorovať pouličných umelcov, ktorí si tu zvyknú privyrábať prezlečení do rôznych kostýmov, hudobníkov či výtvarníkov. Voľným tempom sa presúvame až do Soho štvrte (čínska štvrť), kde sa nachádzajú prevažne klasické čínske reštaurácie a stánky rýchleho občerstvenia. Strávime tu pár minút a pokračujeme až na Trafalgar Square. Dominantou námestia je monumentálny pamätník uprostred, ktorý nesie názov Nelsonov stĺp na pamiatku admirála Nelsona, ktorý padol roku 1805 v bitke pri Trafalgare. Po prehliadke Trafalgar Square sa uličkami Londýna dostaneme až k nábrežiu Temži, odkiaľ je to už len kúsok k známemu Big Ben. Ešte skôr ako sa však dostaneme k Big Ben, pohľad nám padne na známe London Eye (šieste najväčie koleso na svete), ktoré sa týči na južnom brehu rieky Temže. Priamo od Big Ben sa cez most dostaneme na druhý breh Temži, kde si môžeme pozrieť samotné London Eye z blízka, prípadne sa ním aj previezť. Po toľkej turistike je čas na oddych, ktorý si dáme v parku St James's park, kde si okrem iného môžeme dopriať aj teplú kávu či sladkú drobnosť na občerstvenie. Po prestávke sa presunieme kúsok od parku do tzv. Churchill War Room. Je to múzeum, v ktorom uvidíme ako zasadala Churchillova vláda počas vojny, ako sa plánovali vojnové operácie, kde Churchill spával a mnohé ďaľšie zaujímavosti týkajúce sa jeho života. Verejnosť sa do múzea dostane úzkym otvorom na prízemí budovy (väčšinou je pred vstupom zástup ľudí, takže sa nemusíte báť, že by ste vstup nenašli). Naša dnešná posledná zastávka bude Buckingham Palace. Buckinghamský Palác je oficiálnym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Pred palácom sa nachádza nádherný memoriál kráľovnej Viktórie. A ak budeme mať šťastie možno uvidíme aj prichádzať kráľovnú či iného člena kráľovskej rodiny.


  • deň druhý - Druhý deň sme sa rozhodli ísť za kultúrou a teda navštívime jedny z najznámejších londýnskych múzeí. Prvou zastávkou bude Prírodovedecké múzeum - Natural History Museum. Toto múzeum je jedným z najkrajším prírodovedeckých múzeí aké kedy uvidíte. V Londýne je veľké množstvo múzeí sprístupnené verejnosti zadarmo a toto platí aj pre Natural History Museum. Okrem samotného múzea je jeho súčasťou aj Darwinove centrum, kde budeme mať možnosť pozrieť si 17 miliónov exemplárov hmyzu a 3 milióny rastlinných vzoriek. Taktiež tu nájdeme zoologickú zbierku živočíchov namočených a konzervovaných v alkohole. Predpokladaný čas strávený v tomto múzeú sú 3 hodiny. Hneď za rohom nájdeme ďalšie dve múzea a to Victoria and Albert Museum a Science Museum. Najprv navštívime Victoria and Albert Museum, ktoré je najväčšie múzeum dekoratívneho umenia na svete a združuje viac ako 2,27 milióna objektov. Pôvodne múzeum obsahovalo ako umelecké tak aj vedecké exponáty a v roku 1913 boli vedecké exponáty oddelené a presunuté a vytvorili základ pre Science Museum, ktoré sa nachádza priamo cez ulicu. Múzeum obsahuje sochy, sklo, bižutériu, brnenia, textílie, hudobné nástroje a mnohé ďalšie. Science Museum je veľmi interaktívne a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých informácií zo sveta vedy. Po niekoľkých hodinách strávených v týchto múzeách sa presunieme naspäť k nám na ubytovanie. Avšak cestou si ešte vychutnáme prechádzku najväčším zo štyroch londýnskych parkov - Hyde Parkom. V strede parku je veľké jazero, kde si môžeme zaplávať alebo si požičať člnky či vodné bicykle. V Hyde parku sa pokocháme aj pamätníkom, ktorý bol venovaný princeznej Diane.


  • deň tretí- zamierime do finančnej časti Londýna, tzv. the City of London. Tu sa nachádzajú okrem iného aj dôležité finančné inštitúcie. Vystúpime na zastávke metra s názvom “Bank”, odkiaľ sa presunieme pomedzi vysoké mrakodrapy až k budove 30 St Mary Axe. Budova je známa najmä svojim uhorkovým tvarom a záber na ňu bol použitý nie v jednom filme. Po tejto krátkej zastávke budeme pokračovať smerom k London Bridge. V našej ceste natrafíme aj na vežu s názvom Monument of the Great Fire of London”. Tento pamätník alebo inak aj vyhliadková veža, je vysoká 62 metrov a za 5 £ si môžeme vyšliapať 311 úzkych schodov, ktoré vedú až na jej vrchol a pozrieť si tak Londýn z výšky. Po absolvovaní tejto zastávky sa presunieme na známy London Bridge. Odtiaľto je pekný výhľad na o niečo starší a ikonickejší Tower Bridge, ktorý je známy aj ako zdvíhací most. Veľkou dominantou Londýna, ktorú uvidíme hneď vedľa Tower Bridge, je pevnosť Tower of London, po ktorej dostal samotný most názov a ktorú si za poplatok 29.9 libier môžeme pozrieť z blízka. Našou nasledujúcou zastávkou je Tower Pier (nachádzajúci sa hneď vedľa Tower of London), teda prístav odkiaľ sa dajú robiť výlety loďou po Temži a odkiaľ sa vyberieme do Greenwich. Z prístavu Tower Pier odchádza loď približne každých 40 minút a priamo do Greenwich trvá plavba 30 - 40 minút. Cena lístka pre dospelého je približne 10 £ . Greenwich je známy najmä vďaka tomu, že ním prechádza nultý poludník, ktorý rozdeľuje zemeguľu za západnú a východnú a taktiež sa od neho určuje čas. Navštívime aj Royal Observatory Greenwich - anglické národné observatórium. V minulosti bolo využívané najmä na presné meranie polohy Mesiaca a hviezd. Observatórium je súčasťou Národného Námorného múzea (National Maritime Museum), ktoré je jedným z najväčších na svete. Obsahuje širokú expozíciu týkajúcu sa britského námorníctva. Ceny vstupov sú v rôznych kombináciách podľa toho, čo sa rozhodneme vidieť. Samotná prehliadka observatória stojí približne 16 £.


  • deň štvrtý - Posledný deň máme pred sebou dve zastávky, kde však strávime dlhší čas. A to konkrétne British Museum a Camdem Town. British Museum je jedno z najväčších múzeí histórie a kultúry na svete. Nájdeme tu sochy z antického grécka, múmie z Egypta, archeologické nálezy vývojových stupňov človeka, africké zbrane a milióny ďalších zaujímavých ukážok naprieč celou históriou planéty. Po pár hodinách (1-3 hodiny považujem za optimál) strávených v British Museum sa vydáme k našej poslednej zastávke Camdem Town. Zo zastávky metra sa dostaneme na dlhú nákupnú ulicu, ktorá je z každej strany lemovaná obchodmi. Avšak nie je to len tak nejaká obchodná ulica, ale ulica, kde nad vchodom do takmer každého obchodu uvidíte kreatívne dotvorené časti v rôznych tvaroch, ktoré sú k budove pripevnené a vystupujú do priestoru (topánky, draky, slony…). Keď sa v obchode predávajú napríklad topánky, s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte priamo nad budovou dorobenú veľkú topánku, ktorá má široko ďaleko symbolizovať, že tu nájdete tovar tohto typu. Ulica nás dovedie až do samotného srdca Camden Town-u a to do vychýreného Camden Market-u. Na jednom mieste nájdeme nespočetné množstvo stánkov s jedlom, bižutériou, obrazmi, oblečením. Je to miesto, kde ľudia chodia predávať svoje výrobky a svoju kreativitu.

*Keď sa rozhodnete pre itinerar odomňa, v tejto sekcii budete mať navyše aj konkrétne zastávky a spoje, kde je nutné vystúpiť. V prípade dohody vám môžem zabezpečiť aj všetky lístky a vstupné.Letenky

Najlacnejšou alternatívou sú nizkonákladové spoločnosti Wizzair a Ryanair, ktoré lietajú do Londýna priamo z Bratislavy. Ryanair lieta na London Stansted airport a Wizzair na Lonton Luton airport. Londýn ma veľmi dobre vyriešenú dopravu medzi letiskami a centrom mesta, takže v podstate akékoľvek letisko nie je problém. Obe spoločnosti lietajú aj z Viedne, takže sa väčšinou dajú vyskladať lacné kombinácie aj s Viedňou, pokiaľ vám prílet/odlet z Bratislavy náhodou nevyhovuje.

Tip! Treba zvážiť časy, kedy sú odlety a prílety do danej destinácie. Veľa ľudí sa teší, že ušetrí na letenke ale prílet majú o 22h večer a teda preplatia to na ubytovaní.
*Keď sa rozhodnete pre itinerár odomňa, v tejto sekcii budete mať na výber konkrétne časy aj s cenami, ktoré by letenky stáli

Ubytovanie

Ubytovania v Londýne je nespočetne veľa. Určite navrhujem pozrieť si viaceré možnosti ako Booking, Agoda, Airbnb a pod. a následne sa rozhodnúť. Čo sa lokality týka odporúčam v blízkosti Hyde parku, odkiaľ je všade jednoduchý prístup, väčšinou aj na pešo. Avšak metro alebo autobusy v Londýne sú takmer na každom kroku, takže presuny sú veľmi rýchle a jednoduché, čo znamená, že ubytovanie kdekoľvek nie je problém. Ak chcete šetriť váš čas, pred tým ako si finálne booknete ubytovanie, pozrite sa či máte v okolí nejakú metro zastávku.


*Keď sa rozhodnete pre itinerar odomňa, v tejto sekcii budete mať niekoľko možností ubytovania v jednotlivých štvrtiach v rôznych cenových kategóriach aj s cenami a detailným popisom izby

Reštaurácie

Londýn je kozmopolitné mesto, čo sa odráža aj v ponuke reštaurácií. Rovnako ako u nás (a ešte viac), nájdete v Londýne kuchyne z každého kútu sveta. Čo sa národného jedla týka, Anglicko sa moc kulinársky (aspoň pre mňa) "nepochlapilo" a teda ponúka svojím návštevníkom legendárne Fish and chips (ryba s hranolkami) alebo typické anglické raňajky (vajíčka, fazuľky, párky...). Za mňa sú veľmi príjemnou voľbou reštaurácie Poppies, kde nájdete jedny z najlepších Fish & Chips v Londýne. V Londýne som okrem iného jedla aj najlepšiu pizzu vo svojom živote v sicílskej rodinnej reštaurácií Pane Cunzato. Celý článok o odporúčaniach na londýnske reštaurácie nájdete tu - "Top reštaurácie v Londýne"


Pri výbere jedla si treba pomôcť recenziami, ktoré vám najviac poskytne aplikácia Tripadvisor a starý známy Google. Malá pomôcka - keď otvoríte Google Maps / Tripadvisor vo vašom telefóne, kliknete na "reštaurácie" aplikácie vám v momente ponúknu najbližšie reštaurácie aj s hodnoteniami.
*Keď sa rozhodnete pre itinerar odomňa, v tejto sekcii budete mať niekoľko reštaurácií (nie len s lokálnym jedlom) podľa vaších preferencií


Doprava

Doprave v Londýne som venovala samostatný článok, ktorý nájdete "Ako sa pohybovať najväčším mestom Európy?" Každopádne napriek tomu, že je Londýn najväčším mestom Európy, určite sa v ňom nestratíte. Ma dôsledne premyslenú infraštruktúru a jednotlivé spoje na seba pekne nadväzujú.


Určite si nezabudnite stiahnúť aplikáciu London Tube Map, ktorá vám ukáže ako sa dostať z bodu A do bodu B. Samozrejme túto funkciu majú aj Google Maps, takže je na vás, ktorú možnosť si vyberiete.
*Keď sa rozhodnete pre itinerar odomňa, v tejto sekcii budete mať pri každom dni napísaný presný spoj, ktorý je nutné si zobrať aby ste sa dostali na miesto určenia. Vrátanie cien a návodu, kde si zakúpite lístok.


London Eye spoločná foto
London Eye spoločná foto

Tipy na záver
  • Väčšina múzeí v Londýne sú úplne ZADARMO! Ak chcete môžete ich podporiť kúpou mapy, dobrovoľných príspevkov či zakúpením darčekových predmetov. Ale nemusíte.


  • Pri cestovaní Londýnom sa oplatí zakúpiť si tzv. OYSTER CARD, ktorej vydanie stojí 5 libier (priamo pri vchode do metra v automatoch), ktoré vám budú po vrátení kartičky vrátené. Oyster kartičku si dobíjate ľubovoľným kreditom, najmenej však 5 libier. Ceny jednotlivých jázd sú s Oyster kartou aj o polovicu lacnejšie v porovnaní ak by ste si kupovali každý lístok samostatne.


  • Oxford street odporúčam v doobedných hodinách pokiaľ chcete len prejsť a nezdržať sa, nakoľko v neskorších hodinách vie byť preplnená ľuďmi, doslova hlava na hlave


  • Kúsok od Big Ben sa nachádza asi najznámejšia červená telefónna búdka v Londýne, v ktorej sa turisti radi fotia, nakoľko na zábere dokážete mať celý Big Ben v pozadí


  • Pred kúpou letenky, treba zvážiť časy, kedy sú odlety a prílety do danej destinácie. Veľa ľudí sa teší, že ušetrí na letenke ale prílet majú o 22h večer a teda preplatia to následne na ubytovaní. Práve nízkonakladové letecké spoločnosti majú väčšinou k dispozícií práve takéto "menej atraktívne" časy. Pozor na to.  • V Camdem Town odporúčam návštevu zážitkového obchodu s názvom tzv. Cyberdog. Celý obchod sa nesie v znamení neónových farieb a futuristickom nádychu. Obchod má tri poschodia a zaručene vás očarí každým z nich. Je to miesto, kde budete stáť s otvorenými ústami a v nemom úžase pozorovať, ako budúcnosť či možno pre niektorých aj prítomnosť môže vyzerať.

bottom of page