top of page

Najlepšie aplikácie na úpravu fotiek v mobile od Seeseetravel

Na svete existujú dva typy ľudí - tí, ktorí niečo odfotia a nechajú to tak a potom tí, ktorí niečo odfotia a jednoducho musia siahnuť po menšej či väčšej korekcii. Niekedy stačí upraviť iba svetlo, inokedy trošku zmeniť farby a niekedy si fotka vyžaduje komplexnejšiu "operáciu". Nižšie som pre vás vybrala top aplikácie na úpravu fotiek, ktoré používam na takmer každodennej báze a som s nimi spokojná. Verím, že si každý nájdete tú svoju a vaše fotky budú ohurovať sociálne siete :)


Fujifilm X-T4

LIGHTROOM

Za mňa jednoznačne najlepším programom na úpravu fotiek je Lightroom. V tomto programe dokážete mať uložené fotky a súčasne ich upravovať na počítači, tablete a telefóne. V Lightroome máte možnosť upraviť fotky cez 14 základných ikoniek, ktoré zahŕňajú svetlo, farebnosť, presets, efekty a ďalšie. Veľmi obľúbenou funkciou je tzv. "Auto" funkcia, ktorá predupraví fotku do značnej miery za vás najmä čo sa týka expozície. V Lightroome si dokonca dokážete vymazať nevyžiadané predmety na fotkách, bordel na ceste a mnohé iné detaily, ktoré vám na fotke nesedia. Dokážete si meniť farbu pozadia, oblohy alebo zvýrazniť farbu vašich šiat. Lightroom je platená aplikácia, ktorá stojí približne 12 eur / mesačne. Z môjho pohľadu sa táto aplikácia oplatí ak už máte doma fotoaparát a ste ochotný / ochotná nahliadnuť hlbšie do sveta fotografie. Pokiaľ ste skôr "mobilný fotograf / fotografka" určite vám postačia aj bezplatné aplikácie, ktoré spomínam nižšie.


Lightroom aplikácia má dokonca svoj vlastný fotoaparát (využíva fotoaparát vášho telefónu), cez ktorý dokážete ukladať fotky do formátu dng., teda veľmi podobnému formátu ako je raw. Po nasnímaní dokážete fotku ihneď upravovať priamo v aplikácií.


Najčastejšie využitie - detailná / kompletná úprava fotiek, presets, čistenie, healing / masking


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google PlaySnapseed

Snapseed je z môjho pohľadu zjednodušenou formou Lightroomu a čo je dôležité je pre vás ZADARMO. V tejto aplikácií dokážete jednoducho meniť expozíciu, farby, sýtosť a to pomocou nástroja "štetec", vďaka ktorému nemeníte celú fotografiu ale len vybraté polia. V praxi to vyzerá tak, že ak máte napríklad na fotke jedinú presvetlenú vašu tvár a zvyšok fotografie je v poriadku, tak v aplikácií Snapseed si zvolíte funkciu "štetec", prstom ťuknete na vašu tvár a jediný bod, kde sa zmení svetelnosť bude práve vašej tvári. Väčšina aplikácií ponúka na výber iba úpravu celej fotografie, nie jej čiastkové upravovanie na základe vybraných miest. V tomto pre Snapseed určite palec hore! Taktiež tu nájdete rôzne filtre, vinetáciu, orezanie a pod..


Najčastejšie využitie - zmena expozície, svetla a teploty (aj pre nie raw. fotky)


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google PlayPicsArt

Ďalšia z mojich obľúbených aplikácií a to najmä v prípade ak chcem pridávať text, vytvárať koláž, upraviť fotku na požadovaný tvar či použiť zaujímavé svetelné možnosti. Táto aplikácia je dostupná ZADARMO, avšak musíte rátať, že v prípade bezplatnej verzie nebudete mať prístup k určitým extra funkciám a zároveň sa vám budú zobrazovať platené reklamy. PicsArt využívam roky a doposiaľ som mala vždy bezplatnú verziu, s ktorou z môjho pohľadu dokáže človek bez problémov fungovať.


Aplikácia vám ponúka až 17 rôznych nástrojov, ktoré nájdete usporiadané na spodnej lište. Navyše môžete v tejto aplikácií upravovať aj videá, vytvárať koláže, nájdete tu aj rôzne pozadia, textúry či fotky zadarmo. Poďme sa však bližšie pozrieť na funkcionalitu "úpravy fotografií", ktorá má z môjho pohľadu najväčšie benefity. Ako som spomínala vybrať si môžete až zo 17 nástrojov, medzi ktorými nájdete aj môj obľúbený "Lens Flare". Tento nástroj sa dá krásne použiť aj chcete dodať fotke trošku slnka a osvetliť ju (viď foto). Veľmi užitočným nástrojom je aj funkcia "fit", ktorá vám ponúka možnosť orezať fotku do požadovaného rozmeru - napríklad do insta story, fb postu... PicsArt disponuje taktiež funkciami ako pridávanie textu, nálepiek, ohraničení a pod. Filtre v tejto aplikácií sú tiež veľmi pekne prepracované, dokonca tu nájdete aj mnohé kreatívne filtre, ktoré dokážu vašu fotku zaujímavo oživiť (fish eye, mirror, caricature, pixelize...).


Najčastejšie využitie - úprava na požadovaný rozmer, pridávanie textov, koláž, svetelné efekty, kreatívne filtre


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google Play


Možnosti nástrojov - spodná lišta PicsArt
Možnosti nástrojov - spodná lišta PicsArt


inShot

InShot je skvelá aplikácia na úpravu fotografií. Je dostupná ZADARMO, pokiaľ vám nevadia občasné reklamy. Za mňa je to najlepšia aplikácia na úpravu videí, ktorá je na trhu a je zadarmo. Je intuitívna, prehľadná, nájdete v nej všetky dôležité funkcie aj fajn vychytávky. Z mojich najobľúbenejších funkcií sú tu napríklad - stlmenie zvuku, pridanie zvukového efektu, zrýchlenie, spomalenie, prechody, filtre a mnohé ďalšie. Taktiež si viete konkrétny filter, prechod, rýchlosť videa a pod. nastaviť na všetky videá naraz a nemusíte tak vyklikávať jedno po druhom. Tiež šikovná vec je pridávanie textov do videa. Viete si nastaviť kedy má byť text vložený a kedy má zase zmiznúť. Rovnako ako efekt akým má byť text zobrazený (prílet, príchod sprava / zľava, vysunutie zospodu...). Zamrznutie videa, jeho spätný chod či rozdelenie videa sú taktiež nástroje, ktoré v tejto aplikácií nechýbajú. Hotové video si viete stiahnuť do mobilu v rôznych rozlíšeniach a frame-och, podľa vašej potreby.


Keď si aplikáciu zaplatíte otvoria sa vám aj ďalšie super vecičky ako importovanie svojich vlastných fontov, výber viacerých filtrov, nálepiek atď. Avšak sľubujem vám, že s verziou zadarmo dokážete plno úžasných vecí aj bez tých pár platených vecí navyše.


Najčastejšie využitie - strihanie videí, vkladanie prechodov, pridávanie textu


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google Play


PhotoRoom

Poslednou aplikáciou môjho výberu je PhotoRoom. Je to aplikácia, ktorú oceníte pokiaľ potrebujete z fotky odstrániť pozadie. Je to ideálna aplikácia najmä pre produktové fotografie ale rozhodne má široké využitie aj pre klasické fotografie. Základná verzia je ZADARMO, avšak tak ako je zvykom, v bezplatnej verzii budete mať veľa šablón pozamykaných a navyše vám aplikácia pridá svoje logo do každej jednej vyexportovanie fotky (toto logo nie je následne problém odstrániť nástrojom "orezanie" priamo vo vašom telefóne. Ja využívam aplikáciu v bezplatnej verzii a aj tu sa dá s fotkami krásne vyhrať. Aplikácia poskytuje veľa už predrobených šablón, kde len pridáte svoju vlastnú fotografiu, z ktorej PhotoRoom odstráni pozadie a hotovo, nová fotka je na svete. Samozrejme ak nie ste fanúšikmi už predrobených šablón, môžete si tu svoju fotku vystavať od samotného začiatku úplne sami.


Najčastejšie využitie - odstránenie pozadia vo fotkách / obrázkoch


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google PlayTouchRetouch

Super aplikácia, ktorá je vhodná najmä na odstraňovanie predmetov či ľudí. Poplatok je 2 eurá, čo je však zanedbateľná čiastka vzhľadom na to, čo všetko táto aplikácia dokáže. Odstraňovať môžete celé objekty, lineárne či jednotlivé detaily.


Najčastejšie využitie - odstránenie predmetov, ľudí


Linky na stiahnutie nájdete tu - App Store / Google Playbottom of page