top of page

Ostrovy, ktoré si držia svetové prvenstvá - od Seeseetravel

Na našej planéte máme tisícky ostrovov. Avšak iba niektoré z nich si držia svoje prvenstvo na svetovej úrovni. Poďme sa spolu pozrieť na jedny z najzaujímavejších ostrovov sveta a priblížiť si, v čom sú tak výnimočné.


Just Room Island alebo aj Hub Island

Just Room Enough Island (v preklade Len Izba Stačí) alebo inak Hub Island je označovaný za najmenší osídlený ostrov na svete. Má rozlohu neuveriteľných 310 metrov štvorcových, čo je akurát veľkosť väčšieho domu. Nachádza sa v súostroví Thousands Islands, v US, v štáte New York. Na ostrove nájdete dom, zeleň a dokonca aj malú pláž. Ideálny ostrov pre všetkých, čo milujú svoj pokoj a kľud. Avšak od roku 1950 je ostrov v súkromnom vlastníctve, takže dostať sa naňho nie je úplne jednoduché.


Nauru

Ostrov Nauru je najmenší ostrovný štát na svete. Nachádza sa v mikronézskom južnom Pacifiku. Má rozlohu iba 21 kilometrov štvorcových. Je to jediný republikánsky štát na svete, ktorý nemá oficiálne hlavné mesto. Nauru má svoj vlastný jazyk aj svoju vlastnú vlajku. Od roku 1907 bolo hlavnou podnikateľskou činnosťou ostrovu ťažba fosfátov, vďaka ktorým ostrov výrazne zbohatol. Avšak s vyčerpaním zásob fosfátu prijíma Nauru od roku 2001 pomoc od Austrálskej vlády.


Grónsko

Grónsko je najväčší ostrov sveta. Avšak iba 15% jeho povrchu tvorí trvalo rozmrznutý ľad. Zvyšok povrchu pokrýva ľad dosahujúci aj hrúbku až 3 000 metrov čím si Grónsko zabezpečilo druhé miesto hneď po Antarktíde, najväčšieho ľadovca na svete. Väčšinu populácie tvoria Inuiti alebo inak Eskimáci. Inuiti sú skupiny domorodých obyvateľov a ich potomkov, ktoré sídlia v severnej časti Severnej Ameriky a Ázie. Predkovia Inuitov pochádzajú zo Sibíri. Presnejšie z Čukotského polostrova. Asi pred 12-tisíc rokmi prešli cez Aljašku pozdĺž kanadského pobrežia Severného ľadového oceánu až do Grónska, kde sú do dnešného dňa.


Nová Guinea

Na tomto ostrove nájdete vrch s názvom Puncak Jaya, ktorý siaha do výšky až 4 884 m.n.m. Vďaka Puncak Jaya je Nová Guinea ostrovom s najvyšším vrchom na celom svete. Zároveň je to aj najvyšší vrch v Indonézií a celej Oceánií. Zaujímavosťou tiež je, že otvorená ťažba zlata a medi Grasberg a zároveň druhá najväčšia zlatá baňa na svete, je iba 4 km západne od tohto vrchu.


Pre zaujímavosť porovnanie Puncak Jaya s najvyššími horami na svete.

7 najvyšších vrcholov sveta
7 najvyšších vrcholov sveta

Java

Ostrov Java nachádzajúci sa v Indonézií je najviac osídleným ostrovom na svete. Celková populácia je takmer 148 miliónov obyvateľov, pričom ostrov má rozlohu skoro 130 tisíc kilometrov štvorcových. To znamená, že Java je skoro 3x taká ako Slovensko, avšak počet obyvateľov na tomto ostrove je približne až 27x vyšší.


Snake Island (Hadí ostrov)

Ilha da Queimada Grande, tiež známy ako Hadí ostrov , je ostrov pri pobreží Brazílie v Atlantickom oceáne. Je to jeden z najnebezpečnejších ostrovov na svete a niektorí tvrdia, že dokonca drží v nebezpečnosti prvenstvo. Na ostrove nájdete niekoľko druhov hadov, dokonca sa tu nachádza aj kriticky ohrozená zmija Bothrops insularis. Hady uviazli na ostrove, keď stúpajúca hladina mora zakryla pevninu, ktorá spájala ostrov a vnútrozemie. Niektorí tvrdia, že na ostrove je toľko hadov, že nájdete na každom metri štvorcom aspoň jedného. Ostrov sa stal nebezpečným pre verejnosť a aby ochránila vláda ľudí ale aj hadov, ostrov je dnes prístupný iba brazílskemu námorníctvu a vybraným výskumom. Úprimne aj keby bol otvorený, sem ma asi nedostanete :Dbottom of page