top of page

4 dni v Londýne, ktoré stáli rozhodne za to! Tvoj sprievodca od seeseetravel

Updated: Nov 3, 2021

Láka vás výlet do Londýna no nemáte čas hľadať informácie, ktoré pamiatky naozaj stoja za to? Ako ich najlepšie nakombinovať, ako nájsť najlacnejšiu dopravu, kde nájsť tie najlepšie reštaurácie či iné tipy a triky na potulky Londýnom? Tak tu ste správne! Vychutnajte si 4-dňový detailný itinerar Londýnom so všetkými vychytávkami, ktoré k tomu patria.

London Eye - Londýnske koleso
London Eye

Sú 4 dni v Londýne postačujúce? Pokiaľ nie ste ten typ, ktorý by v každom múzeu strávil celý deň, tak si dovolím tvrdiť, že za 4 dni stihnete v Londýne pozrieť všetko to najdôležitejšie. Samozrejme každý ďaľší deň navyše nie je na škodu a dáva len viac priestoru na nasávanie pravej londýnskej atmosféry.


Londýn za štyri dni:

- Deň prvý (Central London)

- Deň druhý (Múzea a Hyde Park)

- Deň tretí (Mosty, London Tower a Greenwich Observatory)

- Deň štvrtý (Camden Town a The British Museum)

Detailná mapa Londýna
Mapa Londýna


DEŇ PRVÝ - Hneď po príchode na letisko sme sa vlakom a neskôr metrom presunuli do blízosti Hyde parku, kde sme mali naše ubytovanie (Tipy ako na dopravu v Londýne). Prvý deň sme sa rozhodli presúvať prevažne chôdzou a vďaka našej výhodnej polohe ubytovania sme sa vybrali priamo cez známu nákupnú ulicu Oxford Street. Ulica je dlhá niekoľko kilometrov a je lemovaná po každej strane nespočetným množstvom obchodov. Raj pre shopperov! Nájdete tu malé kamenné obchodíky, veľké nákupné domy, reštaurácie, kaviarne, obchody s oblečením, doplnkami do domácnosti a mnohé ďalšie. Jednoducho všetko, čo potrebujete / aj „nepotrebujete“ na jednej ulici. Oxford Street je lákadlom nie len pre turistov ale aj pre domácich. Preto najmä vo večerných hodinách je preplnená ľuďmi a doslova by sme mohli povedať, že je tam “hlava na hlave”. My sme sa preto rozhodli ísť v ranných hodinách, kedy sme Oxford Street prešli plynulo bez nutnosti predierať sa davmi ľudí. Po pár minútach chôdze sme sa dostali až na známe námestie Piccadilly Circus.


HISTORICKÉ OKIENKOPICCADILLY CIRCUS
Piccadilly Circus plní dôležitú funkciu významného londýnskeho dopravného uzla už od roku 1819. Samotné slovo “Circus” sa viaže ku kruhovému tvaru námestia, ktoré boli dlhé roky lemované  neónovými reklamnými plochami veľkých rozmerov. V súčasnosti ostali reklamné plochy už len na jednej budove, známej ako “Monico” (miesto pomenované podľa kaviarne Café Monico, ktorá sa tu pôvodne nachádzala).


Na námestí si zvyknú privyrábať umelci prezlečení do rôznych kostýmov, hudobníci či výtvarníci. Ležérnym tempom sme prešli až do Soho štvrte (čínska štvrť), kde sa nachádzajú prevažne klasické čínske reštaurácie a stánky rýchleho občerstvenia. Strávili sme tu pár rýchlych minút a pokračovali sme až na Trafalgar Square. Ako sme sa blížili k námestiu, už z diaľky sme počuli hrať pouličných muzikantov, ktorí svojou hudbou nádherne dotvárali autentickú atmosféru tohto miesta. Po prehliadke Trafalgar Square sme sa uličkami Londýna dostali až k nábrežiu Temži, odkiaľ je to už len kúsok k známemu Bin Ben. Prvé, čo vám však padne do oka nebude Big Ben ale práve London Eye, ktoré sa týči na južnom brehu rieky Temže a je pre svoju výšku 135 metrov vidieť už z ďaleka. Ako správni turisti, spravili sme si zopár selfie-čiek a pomaly sme sa presunuli pár metrov ďalej, kde už sme zbadali očakávaný Big Ben.


London Eye je šieste najväčšie vyhliadkové koleso na svete (najvyšším sa stalo Ain Dubai, otvorené od 10/2021)

HISTORICKÉ OKIENKOBIG BEN
Ľudovo nazývaný Big Ben sa oficiálne volá Elizabeth Tower a je to veža, v ktorej zasadá britský parlament. Veža bolo postavená pôvodne v roku 1834, avšak po jej zničení pri požiari bola opätovne zrekonštruovaná až v roku 1858. Dnes má výšku takmer 100 metrov (93,3m) a hodiny odbíjajú vždy celú hodinu, s presnosťou jednej sekundy.

Priamo od Big Ben sa cez most dostanete na druhý breh Temži, kde si môžete pozrieť samotné London Eye z blízka. My sme sa rozhodli pokračovať do parku St James's, ktorý je vynikajúcim miestom na chvíľku oddychu. Cestou sa nachádza asi najznámejšia červená telefónná búdka v Londýne, pri ktorej si s obľubou robia turisti fotografie. Prečo najznámejšia? Pretože má vynikajúcu lokalitu - dokážete mať v zábere samotnú typickú červenú telefónnu búdku a zároveň takmer celý Big Ben v pozadí. Treba však počítať s tým, že na túto “exkluzívnu búdku” si budete musieť počkať v rade. Cestou do parku natrafíte taktiež na tzv. Churchill War Room. Je to múzeum, v ktorom uvidíte ako zasadala Churchillova vláda počas vojny, ako sa plánovali vojnové operácie, kde Churchill spával a mnohé ďalšie zaujímavosti týkajúce sa jeho života. Verejnosť sa do múzea dostane úzkym otvorom na prízemí budovy (väčšinou je pred vstupom zástup ľudí, takže sa nemusíte báť, že by ste vstup nenašli). Hneď oproti múzeu sa nachádza samotný St James's park, kde sme si dopriali zaslúžený oddych a po malej prestávke nás doviedol k našej poslednej zastávke Buckingham Palace. Buckinghamský Palác je oficiálnym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Pred palácom sa nachádza nádherný memoriál kráľovnej Viktórie.MÚDRE OKIENKOBUCKINGHAM PALACE
Pamätník kráľovnej Viktórie je vlastne majestátnou fontánou, ktorá je vysoká  25 metrov a na jej výstavbu bolo použitých 2 300 ton bieleho mramoru. Nad fontánou, resp. súčasťou fontány je súsošie, ktoré je tvorené symbolmi ako je pravda, spravodlivosť, veľkorysosť a víťazstvo.  

DEŇ DRUHÝ- Druhý deň sme sa rozhodli ísť za kultúrou a teda navštíviť jedny z najznámejších londýnskych múzeí. Prvou zastávkou bolo Prírodovedecké múzeum - “Natural History Museum”. Toto múzeum je jednoznačne najkrajším prírodovedecký múzeom aké sme kedy videli. V Londýne je veľké množstvo múzeí sprístupnené verejnosti zadarmo a toto platí aj pre Natural History Museum. Uchváti vás už samotná majestátna budova, v ktorej je múzeum situované, pripomínajúca Rokfortský hrad zo známeho filmu Harry Potter.MÚDRE OKIENKO - NATURAL HISTORY MUSEUM
- V múzeu je viac ako 80 miliónov predmetov, ktoré sú rozdelené do piatich hlavných kategórií: botanika, entomológia, mineralógia, paleontológia a zoológia
- Vo vstupnej hale sa týči kostra modrej veľryby, ktorá je typickou dominantou múzea od roku 2017 (dovtedy tam visela kostra dinosaura s názvom Diplodok)
- Vstup je ZADARMO

Múzeum bolo postavené v roku 1880 a od jeho vzniku bolo niekoľko krát rozšírené o ďalšie časti. Najväčšie rozšírenie bolo realizované pre potreby vytvorenia Darwinového centra. Centrum obsahuje zbierku 17 miliónov exemplárov hmyzu a 3 milióny rastlinných vzoriek. Taktiež tu nájdete zoologickú zbierku živočíchov namočených a konzervovaných v alkohole. V múzeu sme strávili asi 3 hodiny, avšak verím tomu, že ani niekoľko dní by nebolo postačujúcich na detailné prehliadnutie všetkých exponátov. Toto múzeum je jednoznačne múzeum, ktoré pri návšteve Londýna nesmie chýbať vo vašom itinerári.Hneď za rohom nájdete ďalšie dve múzea a to Victoria and Albert Museum a Science Museum. Rozhodli sme sa navštíviť najprv Victoria and Albert Museum, ktoré je najväčšie múzeum dekoratívneho umenia na svete a združuje viac ako 2,27 milióna objektov. Pôvodne múzeum obsahovalo ako umelecké tak aj vedecké exponáty a v roku 1913 boli vedecké exponáty oddelené a presunuté a vytvorili základ pre Science Museum, ktoré sa nachádza priamo cez ulicu. Múzeum obsahuje sochy, sklo, bižutériu, brnenia, textílie, hudobné nástroje a mnohé ďalšie. Science Museum je veľmi interaktívne a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých informácií zo sveta vedy. Po niekoľkých hodinách strávených v tomto múzeu sme sa rozhodli prejsť cez najväčší zo štyroch londýnskych parkov (Hyde Park) až priamo k nám na ubytovanie. V strede parku je veľké jazero, kde si viete zaplávať alebo si požičať člnky či vodné bicykle.

MÚDRE OKIENKOSCIENCE MUSEUM
- Obsahuje viac ako 300 000 objektov, pričom tu môžete nájsť cennosti ako: prvú parnú lokomotívu, ukážku DNA modelu, diferenčný počítač, medicínske exponáty a mnohé ďalšie.
- Vstup je ZADARMO

V Hyde Parku sa taktiež nachádza pamätník venovaný princeznej Diane. Domáci využívajú park najmä na oddych, stretnutia s kamarátmi či na voľnočasové aktivity. Trávnaté plochy sú pokryté dekami, na ktorých sedávajú mladí či starší a vychutnávajú si svoj voľný čas. Po ceste na ubytovanie sme natrafili ešte na jeden nádherný monument a bol ním krásny, malebný altánok, ktorý bol posiaty svetielkami a tak počas našej večernej prechádzky žiaril na metre ďaleko.

Hyde Park je známy pre svoj tzv. Speaker's Corner, ktorý je symbolom slobodného prejavu a priestorom na demonštrácie.

DEŇ TRETÍ - Tretí deň sme sa rozhodli zamieriť do finančnej časti Londýna, tzv. the City of London. Tu sa nachádzajú dôležité finančné inštitúcie ale taktiež ďalšie významné miesta nášho itineráru. Vystúpili sme na zastávke metra s názvom “Bank”, odkiaľ sme sa presunuli pomedzi vysoké mrakodrapy až k budove 30 St Mary Axe. Budova je známa najmä svojim uhorkovým tvarom a záber na ňu bol použitý nie v jednom filmom. Po tejto krátkej zastávke sme pokračovali smerom k London Bridge. V našej ceste sme natrafili na vežu s názvom “Monument of the Great Fire of London”. Tento pamätník alebo inak aj vyhliadková veža, je vysoká 62 metrov a za 5 £ si môžete vyšliapať 311 úzkych schodov, ktoré vedú až na jeho vrchol a pozrieť si tak Londýn z výšky. Po absolvovaní tejto zastávky sme sa presunuli na London Bridge. Odtiaľto je pekný výhľad na o niečo starší a ikonický Tower Bridge, ktorý je známy aj ako zdvíhací most. Ďalšiu dominantu Londýna, ktorú uvidíte hneď vedľa Tower Bridge, je pevnosť Tower of London, po ktorej dostal samotný most názov.MÚDRE OKIENKOTOWER OF LONDON
- Tower of London nesie oficiálny názov Her Majesty's Palace and Fortress
- Tower bol historicky využívaný ako sídlo britských panovníkov ale taktiež sa preslávil ako väzenie. V roku 1988 bol vyhlásený za svetové dedičstvo (UNESCO) ako symbol britskej monarchie. 
- Vstup je 29,9£

Našou nasledujúcou zastávkou je Tower Pier (nachádzajúci sa hneď vedľa Tower of London), teda prístav odkiaľ sa dajú robiť výlety loďou po Temži. Keďže máme namierené do Greenwich, rozhodli sme sa využiť presun lodnou dopravou. Z prístavu Tower Pier odchádza loď približne každých 40 minút a priamo do Greenwich trvá plavba 30 - 40 minút. Cena lístka pre dospelého je približne 10 £ . Greenwich je známy najmä vďaka tomu, že ním prechádza nultý poludník, ktorý rozdeľuje zemeguľu za západnú a východnú pologuľu a taktiež sa od neho určuje čas.


Takže môžete byť jednou nohou na západnej a druhou na východnej pologuli.

Okrem iného sme navštívili aj Royal Observatory Greenwich - anglické národné observatórium. V minulosti bolo využívané najmä na presné meranie polohy Mesiaca a hviezd. Observatórium je súčasťou Národného Námorného múzea (National Maritime Museum), ktoré je jedným


z najväčších na svete. Obsahuje širokú expozíciu týkajúcu sa britského námorníctva. Ceny vstupov sú v rôznych kombináciách podľa toho, čo všetko si chcete pozrieť. Samotná prehliadka observatória stojí približne 16 £. Odporúčam zakúpiť si lístok online, vďaka čomu môžete nejaké peniaze ušetriť (kúpa online tu).DEŇ ŠTVRTÝ - Posledný deň v Londýne sme navštívili doobeda taktiež jedno z významných londýnskych múzeí British Museum. British Museum je jedno z najväčších múzeí histórie a kultúry na svete. Nájdete tu sochy z antického grécka, múmie z Egypta, archeologické nálezy vývojových stupňov človeka, africké zbrane a milióny ďalších zaujímavých ukážok naprieč celou históriou planéty. Pri vchode je bezpečnostná prehliadka, takže rátajte s tým, že vám môžu nahliadnuť do tašky či nechcete zobrať do múzea niečo nebezpečné. V múzeu sme strávili niekoľko hodín, no rovnako ako pri Natural History Museum, aj na toto múzeum byt ani celý týždeň nebo postačujúci na detailnú prehliadku všetkých exponátov.


MÚDRE OKIENKOBRITISH MUSEUM
- založené v roku 1753 a verejnosti sprístupnené v roku 1759
- Múzeum poukazuje na prierez 2 miliónov rokov existencie človeka a jeho expozícia je rozdelená do 10 základných častí (jednotlivé kontinenty, staré Grécko a Rím, mince, maľby a mnohé ďalšie). 
- Vstup je ZADARMO avšak na stránke si môžete zvoliť aj moznosť lístok zadarmo + darovanie určitej sumy na podporu
- Dobrovoľné zakúpenie mapy v hodnote cca 2 libry

Následne sme zamierili na našu úplne poslednú londýnsku zastávku a tou bol Camdem Town. Zo zastávky metra sa dostanete na dlhú nákupnú ulicu, ktorá je z každej strany lemovaná obchodmi. Avšak nie je to len tak nejaká obchodná ulica, ale ulica, kde nad vchodom do takmer každého obchodu uvidíte kreatívne dotvorené časti v rôznych tvaroch, ktoré sú k budove pripevnené a vystupujú do priestoru (topánky, draky, slony…). Keď sa v obchode predávajú napríklad topánky, s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte priamo nad budovou dorobenú veľkú topánku, ktorá má široko ďaleko symbolizovať, že tu nájdete tovar tohto typu.

Celá Camden Street tak dostáva svoj špecifický rozmer a je to niečo, čo budete ťažko hľadať niekde inde.

Ulica vás dovedie až do samotného srdca Camden Town-u a to do vychýreného Camden Market-u. Na jednom mieste nájdete nespočetné množstvo stánkov s jedlom, bižutériou, obrazmi, oblečením. Je to miesto, kde ľudia chodia predávať svoje výrobky a svoju kreativitu.


Nezabudnuteľným okamihom bol pre nás tzv. Cyberdog obchod. Keď sme pred vchodom zbadali dvoch veľkých robotov, ešte sme nevedeli, čo nás čaká a tak sme zo zvedavosti vkročili dnu. Vo vnútri sa prehráva hlasná hudba, z každej strany na vás blikajú svetelné efekty, celý obchod sa nesie v znamení neónových farieb a futuristickom nádychu. Obchod má tri poschodia a zaručene vás očarí každým z nich. Je to miesto, kde budete stáť s otvorenými ústami a v nemom úžase pozorovať, ako budúcnosť či možno pre niektorých aj prítomnosť môže vyzerať. Na záver našej prehliadky sme si dali pár ochutnávok jedla z rôznych stánkov a pri dobrom jedle a pohári vychladeného pivka sme zakončili náš výlet v Londýne.Toto boli naše 4 dni v Londýne. Verím, že vaše budú rovnako nezabudnuteľné a Londýn si získa vaše srdcia. Ak by ste potrebovali s čímkoľvek poradiť alebo pomôcť naplánovať váš výlet do Londýna, neváhajte mi napísať na nicol.seesee@gmail.com


bottom of page