top of page

Sprievodca New Yorkom - aj s mapou! od Seeseetravel

Updated: Nov 26, 2021

Predĺžený víkend v New Yorku? Rozhodne áno! Každé ročné obdobie má v tomto veľkomeste svoje čaro ale zimný New York, to je rozprávka sama o sebe. Vianočné výklady, ozdobený vianočný stromček, zasnežené ulice a pravá New Yorská atmosféra.

Top of The Rock - výhľad na New York
Top of The Rock - výhľad na New York

Nižšie som si pre vás pripravila tie najlepšie tipy ako stráviť predĺžený víkend v New Yorku, tak aby ste si ho užili naplno!


Itinerár - New York

Nám sa podarilo ísť do New Yorku na predĺžený víkend. Za 3 dni (4 aj s cestou) v New Yorku si dokážete toho pozrieť naozaj veľa. Samozrejme ak máte možnosť ostať dlhšie, rozhodne to využite a strávte tu ešte deň, dva či aj týždeň navyše. Toto mesto má neskutočnú atmosféru, ktorou si skôr či neskôr získa každého. Či ste milovníkom / milovníčkou veľkomiest alebo nie. New York je špeciálne miesto, ktoré vás rozhodne chytí za srdce.


Deň prvý - (Madison Square Garden, Empire State Building, The High Line, Flatiron Building, Grand Central Terminal, Times Square, Theater District)


Deň druhý - (SoHo, Little Italy, Chinatown, One World Trade Center, 9/11 Memorial Pools, Battery park, Statue of Liberty National Monument, Charging Bull, Wall Street, Brooklyn Bridge)


Deň tretí - (Central Park, American Museum of Natural History, St. Patrick's Cathedral, Rockefeller Center, Top of The Rock vyhliadka)


DEŇ PRVÝ - prehliadku New Yorku sme začali v Madison Square Garden, ktorý sme mali iba pár minút peši od nášho ubytovania v Hotel Pennsylvania. Madison Square Garden je viacúčelová vnútorná aréna, kde sa realizujú rôzne koncerty, športové či iné kultúrne podujatia. Nachádza sa uprostred Manhattanu a konajú sa tu tie najväčšie podujatia aké si viete predstaviť. Ak máte v New Yorku viac času ako len 3 dni, určite zvážte aj kúpu lístka na nejaké z podujatí. Atmosféra, ktorú zažijete v Madison Square Garden je jednou z tých, ktoré si pamätáte celý život. Našou ďalšou zastávkou bola jedna z najikonickejších budov New Yorku - Empire State Building. Práve tá bola dlhé roky najvyššou budovou nie len v New Yorku ale v celom svete (do roku 1970, potom ju nahradilo World Trade Center). Jeden z najkrajších výhľadov na New York je práve z Empire State Building. Lístky si môžete zakúpiť tu a stoja približne 40 dolárov na osobu.

Empire State Building
Empire State Building

V New Yorku je viacero vyhliadok, odkiaľ si môžete pozrieť toto mesto zvrchu. My sme sa rozhodli uprednostniť vyhliadku TOP OF THE ROCK, pred tou na Empire State Building (viac o vyhliadke Top of the Rock - v treťom dni)


Empire State Building sme si pozreli zvonku, strávili sme tu pár minút a pomaly sme sa presunuli na niečo menej známe miesto s názvom - The High Line. High Line je verejný park vybudovaný na historickej železničnej trati vyvýšenej nad ulicami na Manhattane. Bola otvorená v roku 2009 a stala sa priestorom, kde môžete zažiť krásy prírody, dizajnu a umenia, všetko na jednom mieste. Vstup je zadarmo. The High Line je skvelým miestom na oddych či prechádzku. Tým, že sa celý park nachádza nad úrovňou ciest a ulíc, dostáva úplne iný rozmer a prechádzka v ňom sa stáva naozaj zážitkovou.
Zimná fotka z The High Line
The High Line smerom na mesto

The High Line NY
The High Line NY v lete

Budova Flatiron Building, nachádzajúca sa na piatej avenue je našou nasledujúcou zastávkou. Aj keď možno podľa názvu neviete, podľa jej tvaru by ste budovu určite spoznali. Je to totiž jedna z najznámejších budov v Nech Yorku, s typickým "trojuholníkovým" tvarom. Bola dokončená v roku 1902, kedy to bola jedna z najvyšších budov v meste.

Flatiron Building
Flatiron Building

Pomaly zmeníme náš smer a budeme sa vracať smerom k nášmu hotelu. Nebojte sa, náš deň sa ešte nekončí a máme pred sebou niekoľko príjemných zastávok. Tou ďalšou je známy Grand Central Terminal - železničná stanica s typickými hodinami uprostred. Je to obľúbené miesto turistov ale aj domácich, kde si viete dopriať vynikajúci obed či nakúpiť si nejaké drobnosti v obchodíkoch. Charakteristická architektúra a interiérový dizajn, ktorý je tu vidieť kamkoľvek sa pozriete, vyslúžili stanici niekoľko významných označení, vrátane označenia za národnú historickú pamiatku. Je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok na celom svete. Mohli ste ju dokonca vidieť v známych filmoch ako Superman, Madagaskar, Friends with benefits, Muži v čiernom a mnohých ďalších.


Múdre okienko - Grand Central Terminal
Grand Central Terminal má 44 nástupíšť, čo je viac ako akákoľvek iná železničná stanica na svete. Je tu 30 koľajníc na hornej úrovni a 26 na spodnej. Celkovo je tu 67 koľajníc, avšak iba 43 slúži na verejnú dopravu. Zvyšné slúžia na uskladnenie vlakov.

Našim posledným miestom tohto dňa je Times Square. Miesto osvetlené množstvom reklám a bilboardov. Neviem či som niekedy videla toľko reklamných plôch tak nahusto vedľa seba. Malé, veľké, rôznych tvarov a rôznych kreatívnych konceptov. Je to jedna z najrušnejších peších zón nie len v New Yorku ale na celom svete. Navyše je aj centrom divadelnej štvrte. Je to miesto kam odporúčam prísť určite po západe slnka, pretože práve vtedy vám ukáže svoju pravú tvár a svetelné reklamné plochy tak môžu naplno vyniknúť.

Times Square cez deň
Times Square cez deň

Múdre okienko - Times Square
Vedeli ste o tom, že Times Square sa predtým volalo Longacre Square? Bolo to tak až do roku 1904, keď The New York Times presťahovali svoje sídlo do vtedy novopostavenej Times Building, teraz One Times Square. Je to miesto, kde sa každoročne koná silvestrovský ples, ktorý sa začal 31. decembra 1907 a naďalej každoročne priťahuje viac ako milión návštevníkov na Times Square.

DEŇ DRUHÝ - sme začali spoznávaním Soho, Little Italy a Chinatown štvrte. Tie sa nachádzajú v tesnej blízkosti. Soho štvrť je typická pre svoje luxusné butiky, štýlové obchody ale aj umelecké galérie. V Little Italy zas nájdete typické talianske reštaurácie, bary a obchody, rovnako ako v Chinatown zase typické čínske občerstvenia. My sme sa rozhodli k týmto štvrtiam iba nahliadnuť, keďže bolo ešte skoré doobedie a čas na obed bol ďaleko pred nami a pokračujeme ďalej smerom k 9/11 Memorial Pools - pamätníku Dvojičiek.


Naša ďalšia zastávka, Battery Park, odkiaľ sa vyberieme na výlet k Soche Slobody (Statue of Liberty).

Socha Slobody
Socha Slobody

Kúsok od Battery Parku je prístav, z ktorého vás loď zoberie buď len na okružnú jazdu okolo Sochy Slobody alebo môžete navštíviť aj samotný ostrov Liberty Island, na ktorom je socha postavená. Niektoré lístky dovoľujú vstup aj do vnútra Sochy, avšak výstup do samotnej koruny je v dôsledku pandémie dočasne pozastavený. Lístky odporúčam kúpiť si vopred napríklad tu. Po pár minútach sme sa ocitli na Liberty Island a nad nami sa týčila jedna z najpopulárnejších stavieb sveta. Socha Slobody je vysoká 46 metrov a spolu so 47-metrovým podstavcom je vrchol fakle vo výške 93 metrov nad zemou, čo vás z blízky prinúti pozerať sa naozaj veľmi vysoko. Na ostrove si môžete dopriať prechádzku okolo a pozrieť si tak Sochu Slobody z každého uhla. V prípade ak máte zakúpený lístok môžete sa vydať na exkurziu či už do podstavca, na ktorom Socha stojí alebo v časoch mimo pandemických aj do samotnej koruny.

Liberty Island
Liberty Island a Socha Slobdy

Múdre okienko - Socha Slobody
- Pri nohách sochy ležia rozťaté putá, symbolizujúce zrušenie otrokárstva. Jej koruna so siedmimi lúčmi je symbolom slnka žiariaceho ponad sedem morí a sedem kontinentov a podobne ako fakľa znázorňuje osvietenie sveta slobodou. 
- Pôvodne bola Socha vo farbe medi, avšak vplyvom oxidácie dostala jej súčasnú zelenkastú farbu (po roku 1900). 
- V roku 1984 bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Socha Slobody bola darovaná Američanom od Francúzov. Jej hlavnou myšlienkou bolo pripomenutie priateľstva a pomoci, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť od Británie. Oficiálne bola darovaná 28.10.1886, pričom bola do Ameriky dovezená po častiach a následne bola priamo na Liberty Island poskladaná. V Paríži od roku 1889 existuje jej zmenšená kópia, odovzdaná zase Američanmi, pripomínajúca jej francúzsky pôvod.


Výlet na Liberty Island za Sochou Slobody vám zaberie približne 1-2 hodiny, v závislosti od toho aký typ lístku si kúpite. Kúsok od Battery Parku sa nachádza aj tzv. Charging Bull - socha agresívneho býka, ktorá sa stala symbolom agresívneho finančného optimizmu a prosperity - symbolizuje Wall Street a Financial District. Okolo sochy tohto býka sme len prešli, chvíľku sa pokochali a naše nohy smerujú na známu Wall Street. Wall Street je finančná štvrť, na ktorej sídlia dve najväčšie burzy cenných papierov na svete. Wall Street nie je miestom, kde strávite hodiny. Je to miesto, ktorým sa prejdete, pokocháte sa atmosférou a pokračujete ďalej.

Charging Bull - socha býka
Charging Bull - socha býka

Príbeh k Charging Bull - socha býka
Sochu vytvoril taliansky umelec Arturo Di Modica po krachu akciového trhu v roku 1987 - Čierny pondelok (náhly, globálny krach akciového trhu 19. októbra 1987). Neskoro večer vo štvrtok 14. decembra 1989 prišiel Di Modica na Wall Street s Charging Bullom v nákladnom aute a ilegálne zhodil sochu pred budovou burzy v New Yorku. Následne bola socha odstránená a neskôr premiestnená na súčasné miesto. 

My sme konkrétne pokračovali k Brooklyn Bridge - teda k Booklynskému mostu, ktorý je približne 10 minút chôdze od Wall Street. Cez Brooklyn Bridge sme sa rozhodli prejsť až na druhú stranu rieky East River, kde je urobený príjemný park, odkiaľ vidíte celý Manhattan ako na dlani. Ak máte čas môžete v parku stráviť aj niekoľko desiatok minút či dokonca niekoľko hodín, všetko závisí od vás ako máte na ponáhľo. Prišli sme v ideálnom čase, v podvečerných hodinách, kedy je Manhattan krásne nasvietený, vďaka čomu sa nám naskytol krásny priestor na nočnú fotografiu. Ak sa vám nechce ísť peši na druhú stranu rieky East river cez Brooklyn Bridge, môžete ísť aj loďou napríklad priamo z prístavu pri Wall Street (Pier 11), odkiaľ trvá cesta do prístav DUMBO (priamo pod Brooklyn Bidge na opačnej strane rieky) iba 4 minúty.


Pohľad na Manhattan
Pohľad na Manhattan

*New York má prehľadne spracované všetky rovrhy FERRIES / lodí, ktoré môžete nájsť tu - stačí si vybrať, kde sa nachádzate a kam sa chcete dostať a veľmi ľahko zistíte koľko bude vaša cesta trvať a kedy vám ide najbližší spoj.


Pohľad na Manhattan a Brooklyn Bridge
Pohľad na Manhattan a Brooklyn Bridge

DEŇ TRETÍ - konečne sme sa dočkali, tretí deň začína krásnou prechádzkou v Central Parku. Pri prechádzke parkom som mala pocit, že je extrémne rozsiahli a jednoznačne musí byť tým najväčším v celom New Yorku. Avšak pravdou je, že Central Park je až 5. najväčší park v meste. Má rozlohu 3,41 kilometrov štvorcových, čo znamená, že je približne 8 krát väčší ako Sad Janka Kráľa v Bratislave. V Central Parku dokážete stráviť naozaj hodiny a hodiny. Nájdete tu jazero, klzisko, zoo, zámok, fontány a mnoho ďalšieho. Medzi najznámejšie miesta patrí napríklad Terasa a fontána Bethesda (kde sa natáčalo niekoľko známych filmov, napríklad John Wick, Sám doma a pod.), Socha Alici z krajiny zázrakov, Belvedere Castle, spomínaná Zoo či jedno z najznámejších miest v celom New Yorku - tzv. Wollman Rink (klzisko od roku 1949).

fontana Bethesda - Central Park
fontana Bethesda - Central Park

Popri Central parku je niekoľko známych ale aj menej známych múzeí. Za zmienku určite stojí napríklad Museum of Natural History (Prírodovedecké múzeum), The Museum of Modern Art (Múzeum Moderného Umenia), The Metropolitan Museum of Art, Museum of the City of New York... Veľa múzeí v New Yorku je zadarmo, avšak veľa z nich si musíte taktiež zaplatiť. Niektoré platené múzeá majú určité časy (väčšinou hodinu pred koncom otváracích hodín), kedy môžete navštíviť múzeum úplne zadarmo (treba si pozrieť na stránke každého múzeá).

Museum of Natural History
Museum of Natural History

Po ceste k našej poslednej zastávke Rockeffeler center, sme sa pozreli aj na známu katolícku katedrálu St. Patrick, postavenú v roku 1858. Pár minút chôdze sa pred nami zjavilo dlho očakávané Rockefellerové centrum, kde sa nachádza aj jedna z najznámejších vyhliadok v New Yorku - Top of the Rock. Lístky odporúčam zakúpiť vopred tu. Ideálne hodinu pred západom slnka, kedy je výhľad najkrajší a fotky vyzerajú najlepšie. Určite si nechajte časovú rezervu, pretože napriek tomu, že máte lístok na konkrétnu hodinu, kým sa dostanete výťahom hore, zaberie to niekoľko minút. Vyhliadka sa nachádza na 70-tom poschodí odkiaľ je naozaj nádherný výhľad na každú stranu New Yorku, vrátane Central parku. Na záver si môžete vychutnať pohľad na známe klzisko, ktoré je umiestnené priamo pred Rockeffelerovým centrom alebo si dopriať príjemné nakupovanie či chutnú večeru.


Za 3 dni v New Yorku toho stihnete naozaj veľa. New York ma vynikajúco vyriešenú dopravu celým mestom, takže dokážete efektívne využívať váš čas. Avšak ak máte možnosť ostať o niečo dlhšie, určite odporúčam v New York stráviť toľko času koľko sa vám len dá. Budete mať viac kľudu aj na nahliadnutie do múzeí, katedrál, kostolov či na detailné prehliadky miest, ktoré vás najviac zaujali. Ak nie ste typ turistu, ktorý potrebuje ísť do všetkých múzeí a navštíviť z vnútra každú pamiatku, myslím si, že aj 3-4 dni v New Yorku sú maximálne postačujúce aby ste zažili to najlepšie z tohto nádherného veľkomesta.

bottom of page