top of page

Sprievodca po Barcelone - krok za krokom - od Seeseetravel

Plánujete výlet do Barcelony ale nechce sa vám venovať hodiny plánovaniu a vyberaniu miest, ktoré možno nebudú stať nakoniec ani za to? Potom ste tu správne. Nižšie som pre vás spísala ako zažiť predĺžený víkend v Barcelone najefektívnejšie ako sa dá, tak aby ste si ju užili, oddýchli si a ešte aj potešili vaše mlsné brušká, pretože hladný turista, to nie je nič pre nás, však?

Barcelona promenáda pri mori
Barcelona promenáda pri mori

Tak poďme na to, všetko pekne po poriadku:

Itinerár - predĺžený víkend v Barcelone

Predĺžený víkend v Barcelone je vždy super myšlienka. Letenky dnes kúpite za pár eur a za približne 2,5 hodinky ste v jednom z najkrajších španielskych miest. Ja som sa rozhodla do Barcelony opäť zavítať na jeseň, tento krát aj s mojim manželom a nižšie nájdete inšpirácie ako stihnúť za 3 dni pozrieť to najlepšie z Barcelony, efektívne, šikovne a za rozumné ceny.


Deň prvý - (Casa Batlló, Mercado de La Boqueria, Bazilika Santa Maria del Mar, Cathedral of Barcelona, Grand Hotel Central)

Deň druhý - (Park Güell, Recinte Modernista de Sant Pau, Sagrada Familia)

Deň tretí - (Arco de Triunfo de Barcelona, Ciutadella Park, Promenade Barcelona)
DEŇ PRVÝ - prvý deň sme sa rozhodli začať známou stavbou od ešte známejšieho architekta Antoniho Gaudiho - Casa Batlló. O tejto zastávke som veľmi dlho uvažovala a nevedela som sa rozhodnúť či nám bude stačiť pozrieť si Casa Batlló len zvonku alebo zaplatíme aj 35 eur za lístok na exkurziu. Nakoniec sme sa rozhodli, že si lístky kúpime a dáme tomuto architektonickému skvostu šancu. A teraz rada pre vás - ak by sa vám zdalo 35 eur za návštevu veľa a mali by ste hriešne myšlienky, že si Casa Batlló pozriete len zvonku, tak prosím nerobte to! Casa Batlló je rozhodne jedna z tých pamiatok v Barcelone, ktorá stojí za vaše peniaze, čas a vašu pozornosť. Detailný popis celej prehliadky aj s linkom, kde si viete zakúpiť lístky nájdete v mojom článku "Casa Batlló v Barcelone - stojí to skutočne za to?"

Historické okienko - Casa Batlló
Josep Batlló (textilný priemyselník) poveril Antoniho Gaudiho projektom, ktorý vo svojich začiatkoch zahŕňal demoláciu celej pôvodnej budovy, dnes známej ako Casa Batlló. Avšak, vďaka tvorivosti, umeleckému cíteniu a najmä odvahe Antoniho Gaudiho sa nakoniec demolácia budovy nekonala a na jeho podnet sa začala jej najväčšia rekonštrukcia, ktorá bola dokončená v roku 1906 a vďaka ktorej sa z Casa Batlló stala jedna z najikonickejších budov v celej Barcelone.Po približne 60 - 90 minútach sa presunieme cez najznámejšiu ulicu v Barcelone - La Rambla, až do miestnej tržnice s názvom "Mercado de La Boqueria". Tržnica je otvorená každý deň okrem nedele a pondelku. Je to ideálne miesto, pokiaľ chcete ochutnať pravé španielske špeciality. Nájdete tu čerstvé ovocie, mäso, morské plody, sladké či slané pochutiny ale taktiež reštaurácie rôzneho druhu. Väčšina reštaurácií funguje štýlom barových stoličiek, ktoré sú prisunuté k stánku, kde sa pripravuje jedlo. Samozrejme po okrajových častiach tržnice nájdete aj viac kultivovanejšie reštaurácie, kde sa môžete pohodlne usadiť a vychutnať si svoje jedlo bez chodiaceho davu navôkol. My sme sa rozhodli ochutnať preslávenú reštauráciu "Pinotxo Bar", ktorá bola založená v roku 1952 a nachádza sa uprostred Mercado de La Boqueria. Majiteľ, Juanito Bayén, tu deň, čo deň, celé dekády, víta svojich hostí a vytvára z Pinotxo Baru miesto kam sa chcete vrátiť znova a znova. Pokiaľ milujete tapas, tak táto reštaurácia / tento bar, vám na svojich 14-tich stoličkách, naservíruje chuť Španielska, tak, že sa budete zalizovať ešte dlho (viac v sekcii Reštaurácie).

Pinotxo bar - Barcelona
Pinotxo bar - Barcelona

Po chutnom obede a malom dezerte z vedľajšieho stánku sme sa rozhodli pokračovať v našej ceste k neďalekej Bazilike Santa Maria del Mar. Cesta nám trvala približne 15 minút, počas ktorých nám aspoň stihlo trošku vytráviť a my sme si tak mohli naplno vychutnať pohľady na túto stavbu bez zatvárajúcich sa očí a odkrvených mozgov. Cestou sme sa zastavili aj na slávnej katedrále "Cathedral of Barcelona". Obe stavby boli postavené okolo 13-14. storočia a poukazujú na prekrásnu gotickú architektúru, ktorá zdobí nie jednu ulicu Barcelony. Našou dnešnou poslednou zastávkou za kultúrou bude Picassove múzeum neďaleko od Baziliky Santa Maria del Mar.

Múdre okienko - PICASSO MUSEUM
- nájdete tu stálu kolekciu, 4 251 diel od Pabla Picassa
- Pablo Picasso sa presťahoval do Barcelony keď mu bolo 14 rokov a práve tu sa začala jeho kariéra ako maliara
- Štandardné vstupné do múzea je 12 eur / dospelý. Avšak ak si návštevu dobre naplánujete, môžete mať vstupné aj úplne zadarmo a to vždy v tieto časy: Štvrtok poobede od 16 - 19h / Prvú nedeľu v mesiaci / a počas dní otvorených dverí 

Našou úplne poslednou zastávkou prvého dňa je najkrajší rooftop v Barcelone na streche hotela Grand Hotel Central. Pred príchodom je nutné urobiť si rezerváciu (telefonicky alebo mailom) či už len na drinky alebo aj na večeru. Ideálne odporúčam 30 min pred západom slnka, kedy je obloha najkrajšia a vaše fotky budú rovnako okúzľujúce.


DEŇ DRUHÝ - Druhý deň sme sa rozhodli navštíviť trošku vzdialenejší Park Güell, ktorý sa nachádzal približne 20 minút autom od nášho ubytovania. Dostanete sa sem bez problémov aj metrom, ale my sme sa rozhodli pre taxík a to cez aplikáciu FREE NOW - Pre viac inšpirácií ohľadom taxíkov v zahraničí pozrite aj tento článok - Najlacnejšie TAXI aplikácie naprieč európskymi veľkomestami. V Parku Güell môžete stráviť hodinu ale kľudne aj niekoľko hodín či dokonca aj celý deň. Všetko závisí od vás a od toho koľko času chcete venovať obdivovaniu nekončiacich výhľadov a Gaudiho okúzľujúcej architektúre, ktorú je vidieť naprieč celým parkom.Nám prechádzka parkom zabrala približne 1-2 hodinky, pozreli sme si tie najikonickejšie výhľady a zákutia a nakoniec sme sa rozhodli stráviť niekoľko desiatok minút oddychom. Vybrali sme si jednu z vyzdobených lavičiek, ktoré boli usporiadané do polkruhu a tvorili tak malé námestie. Tieto typické lavičky sa nachádzajú kúsok od východu a z tých ľuďmi najžiadanejších (pre peknú fotku) je krásne vidieť rozprestierajúca sa Barcelona na jednej strane a nekončiaci park Güell na druhej strane.

Múdre okienko - Park Güell
- lístky do parku si kúpite aj priamo na mieste (rátajte s radou), ale je lepšie si ich vybaviť vopred na presnú hodinu, napríklad aj cez oficiálnu stránku
- cena lístkov je od 10 eur v závislosti od typu lístku 


Po približne 2 hodinách sa presúvame k našej ďalšej zastávke, ktorou je bývalá nemocnica Recinte Modernista de Sant Pau. Lístky sme si kúpili vopred na presný čas za cenu 15 eur na oficiálnej stránke (ak chcete aj so sprievodcom je to drahšie). Prehliadka prechádza cez niekoľko pavilónov, v každom s inou expozíciou, podľa toho, čo sa v danom pavilóne realizovalo - napr. pavilón, ktorý slúžil ako pohotovosť či miesto, kde sa vykonávali operácie. Taktiež sme sa prešli cez krásnu priestrannú záhradu, v ktorej je bolo množstvo zelene a kvetov. Príroda bola jednou z hlavných zložiek, z ktorej secesná architektúra čerpala a práve tá mala byť dôležitým prvkom pri liečbe pacientov.

Historické okienko - Recinte Modernista de Sant Pau
- secesný španielsky architekt Lluís Domènech i Montaner bol prizvaný aby vytvoril jednu z najmodernejších a najlepších nemocníc v celej Európe - nemocnicu Recinte Modernista de Sant Pau
- využíval otvorený priestor a veľa slnečného svetla čím sa stal priekopníkom vo svete
- nemocnica slúžila desiatky rokov, avšak v roku 2009 bola z dôvodu opotrebenia finálne presťahovaná na nové miesto a v súčasnosti slúži ako expozícia, pričom celá budova je zapísaná na zozname UNESCO

Našou poslednou "povinnou" zastávkou tohto dňa bola asi najznámejšia stavba Barcelony - La Sagrada Familia. Majestátna stavba, ktorú rozhodne neprehliadnete ani z väčšej diaľky. Jej vysoké veže sa týčia do výšky až 172 metrov čím sa radí medzi jednu z najvyšších bazilík na svete. Sagrada Familia bola celoživotným dielom Antoniho Gaudiho a pokiaľ som mala pri Casa Batlló či Park Guell pocit, že už viac sa Gaudi prekonať nemohol, to som ešte nevidela Sagrada Familia. Sagrada Familia je duchovné miesto najmä v tom, že zasahuje ducha každého, nielen člena konkrétneho náboženstva. Keď vstúpite dovnútra, nadobudnete pocit ako keby sa pred vami otvorilo umelecké nebo, ktorého fantázia nepozná hraníc. Dokonalá súhra farieb a tvarov. Úchvatné miesto, ktoré vás chytí za srdce a dušu nech ste kýmkoľvek.

Múdre okienko - Sagrada Familia
Táto masívna rímskokatolícka bazilika je vo výstavbe už od roku 1882 a jej neustála výstavba a rekonštrukcie pokračujú dodnes. Jedným z hlavných architektov bol svetoznámy architekt Antoni Gaudi, ktorého bola Sagrada Familia životným dielom. Dátum pre dokončenie rekonštrukčných prác bol stanovený na rok 2026, kedy uplynie 100 rokov od smrti A. Gaudiho. Avšak v dôsledku pandémie sa pravdepodobne termín na dokončenie opäť nestihne.

Sagrada Familia - Barcelona
Sagrada Familia - Barcelona


DEŇ TRETÍ - Posledný deň pred nami a naše nohy majú jasný smer - dobré jedlo, morský vánok a piesok pod nohami. Presne tak, smerujeme k Stredozemnému moru. Promenáda je od nášho hotelu vzdialená približne 20 minút peši a tak máme dosť času pozrieť si aj Parc de la Ciutadella, obľúbené miesto najmä na oddych, športové vyžitie či rodinné prechádzky. Súčasťou parku je aj veľká zoologická záhrada, fontána a malé jazierko. Pred vstupom do samotného parku sa nachádza tzv. Arc de Triomf, víťazný oblúk postavený v roku 1888, ktorý je vysoký 30 metrov a je dekorovaný bohatou sochárskou výzdobou. V parku sme strávili približne hodinu, pozorovali sme ľudí, prechádzali sa, pozreli sme si fontánu aj jazierko. Dokonca sme mali šťastie a pred víťazným oblukom skupina ľudí predvádzala brazílsky tanec capoeira. Boli rozmiestnení do kruhu, uprostred ktorého vždy dvaja členovia predvádzali svoje tanečné umenie. Celú atmosféru dotvárali muzikanti, ktorých melódia sa rozliehala desiatky metrov ďaleko. Víťazný oblúk spolu s Parc de la Ciutadella sú presne tie miesta, kde nájdete ľudí realizovať svoje sny a aktivity, ktoré ich napĺňajú a bavia. Rovnako ako u nás v sade Janka Kráľa či v Londýne v Hyde Parku.
Našim ďalším cieľom je ochutnávka katalánskej kuchyne v známej reštaurácií Can Solé v prímorskej časti Barcelony. Väčšina ľudí sem chodí ochutnať tu pravú paellu. My sme sa rozhodli dať šancu tzv. fideua, alternatíve paelly, ktorá namiesto ryži využíva ako základ cestoviny. Viac o známej barcelonskej pochúťke nájdete v mojom článku - Je fideuà nová paella?

Po vynikajúcom obede sa presúvame trošku vytráviť na prechádzku popri piesočných plážach Stredozemného mora. Dlhá promenáda je lemovaná niekoľkými plážami, barmi, stánkami s rýchlym občerstvením a malými obchodmi. Promenádu využívajú okrem chodcov aj cyklisti či korčuliari, ktorých je tu naozaj mnoho. Jednou z dominánt pláže je aj známy W Hotel, jeden z najluxusnejších hotelov v Barcelone, ktorý je v tesnej blízkosti mora a siaha do výšky až 99 metrov. Na 26. poschodí hotela nájdete reštauráciu, z ktorej budete mať Barcelonu ako na dlani. Rezervácia je nutná a môžete si ju urobiť tu. Naša cesta sa zakončila v neďalekom prístave, kde sme si vychutnali poslednú barcelonskú kávičku s čerstvo pečeným croasantom a vydali sme sa späť na autobus T1, ktorý nás odviezol priamo na letisko (viac o doprave v Barcelone nájdeš tu).

W Hotel na pobreží
W Hotel na pobreží

Veget na promenáde v Barcelone
Veget na promenáde v Barcelone

Letenky

V Barcelone sa najčastejšie prilieta na letisko Barcelona Airport (BCN), ktoré je vzdialené približne 17 km od centra mesta. Z Bratislavy v súčasnosti nelietajú žiadne letecké spoločnosti, ale z neďalekej Viedne sa dostanete priamo na hlavné letisko BCN aj spoločnosťou Ryanair, Wizzair, Eurowings, Vueling a mnohými ďalšími. Na vyhľadávanie leteniek odporúčam napríklad portál www.azair.eu.

Ubytovanie

Mne sa osvedčilo nájsť si ubytovanie v blízkosti Parc de la Ciutadella, odkiaľ je to na pešo veľmi blízko či už k najznámejším pamiatkam, La Rambla, trhovisku de La Boqueria či priamo k moru. Barcelona je však mesto, ktoré má veľmi dobre vyriešenú verejnú dopravu, vďaka čomu sa za pár minút dostanete naozaj kamkoľvek či už sa rozhodnete ísť metrom, autobusom či miestnou taxi službou.


Hotel REC Barcelona - príjemný Adult Only hotel s vynikajúcimi raňajkami, rooftopom, reštauráciou na prízemí, síce menšími ale čistými izbami. Približne 20 minút chôdze na najznámejšie pamiatky a do 20 minút autom do Park Guell. Cenovo je to zlatý dobrý priemer, približne 80 eur / noc pre dvoch.


Grand Hotel Central - jeden z najluxusnejších hotelov v Barcelone, ktorý disponuje tým najlepším rooftopom s výhľadom na celé mesto. Cenovo je drahší, čomu zodpovedá aj kvalita služieb, raňajok či veľkosť izieb, približne 200 eur / noc pre dvoch.


Reštaurácie

Pokiaľ ste sa rozhodli navštíviť Barcelonu určite nezabudnite ochutnať typické katalánske jedlo paellu alebo jej príbuznú fideau. Španielska kuchyňa sa môže taktiež pochváliť vynikajúcimi tapas, ktoré väčšinou pozostávajú zo sušenej šunky, choriza, syrov, olív, morských plodov a bagetiek. Všetko malé jednohubky, ktoré sa podávajú najmä ako predjedlo ale ak ich správne nakombinujete a zvolíte dostatočné množstvo, môžete sa tešiť aj z rôznorodosti vyskladanej večere, pri ktorej zažijete tie pravé španielske chute. Morské plody sú taktiež jednými z najvyhľadávanejších jedál pri návšteve Barcelony. Chobotnice na masle, chrumkavé sardinky, krokety plnené krabom či homár, pokrmy, ktoré nájdete v každej reštaurácií ponúkajúcej "sea food". K tradičnej kuchyni rozhodne nemôže chýbať dobre vychladené vínko či španielska pochúťka "sangria".


Pinotxo Bar - malá reštaurácia / bar, uprostred známeho Mercado de La Boqueria. Je to jedna z najvychýrenejších reštaurácií s morskými plodmi v celej Barcelone a rozhodne je to miesto, ktoré by ste počas vašej návštevy v Barcelone nemali zabudnúť navštíviť.


Can Solé - jedna z lepších reštaurácií v Barcelone, ktorá si získala srdciach mnohých najmä pre svoju paellu, ktorú podávajú na typickej veľkej panvici (minimálne množstvo sú dve porcie). Rezervácia do tejto reštaurácie je nutná a bez nej riskujete, že odídete z Barcelony bez tohto gastronomického zážitku.
Bar Celta Pulperia - jedny z najlepších chobotníc v Barcelone. Bar Celta Pulperia je menšia reštaurácia, ktorá má nádych klasickej španielskej tapaserie. Nečakajte anglicky hovoriacu obsluhu a pripravte sa objednanie si "mixu", teda toho najlepšieho, čo vám dokážu priniesť vo forme menších tapas s hlavným chodom - chobotnice - uprostred. Cena takéhoto mixu sa pohybovala okolo 70 eur, pričom sme odchádzali najedení "do prasknutia" s pôžitkom, že sme ochutnali viac ako 7 vynikajúcich špecialít katalánskej kuchyne.


La Pineda Xarcuteria - ak hľadáte naozaj dobré delikatesy vo forme sušenej šunky, Jamon, Chorizo, Butifarra, Fuet, Manchego syr či iné lahodné syry a tapas, tak La Pineda Xarcuteria je miesto pre vás. Je to malá predajňa, kde nájdete aj pár miest na sedenie, kde si môžete všetky tie dobroty vychutnať.

Doprava

V Barcelone je doprava veľmi dobre riešená, čo zabezpečuje aj sieť metra, autobusov či niekoľkých taxi služieb. Z letiska premávajú dva autobusy priamo do centra mesta a to autobus T1 a T2. Cena lístka je približne 6 eur. Zastávku nájdete hneď ako opustíte letisko aj s veľmi intuitívnym automatom, kde si zakúpite svoj lístok (možnosť platby aj kartou). Následne na pohyb v rámci centra Barcelony odporúčam metro alebo autobusy, aj keď chôdzou sa dostanete naozaj veľmi rýchlo a všade (s výnimkou vzdialených miest ako je Park Guell). V Barcelone sa oplatí zakúpiť si tzv. "travel cards", ktoré sú dostupné v niekoľkých možnostiach - 10 jázd, na 30 dní a neobmedzený počet jázd, na 1 deň, pre viac osôb a pod. Všetky možnosti nájdete tu. V Barcelone funguje taktiež viacero taxi služieb, ktoré si môžete objednať cez mobilné aplikácie. Medzi moje najobľúbenejšie patrí napríklad Bolt alebo FREE NOW. Ceny taxíkov sú v Barcelone drahšie v porovnaní so Slovenskom. Najlacnejšie TAXI aplikácie naprieč európskymi veľkomestami.

Tip - Doprava
Pokiaľ plánujete v Barcelone stráviť predĺžený víkend, chcete si pozrieť tie najznámejšie pamiatky a nevadí vám trošku chôdze, nemusíte si kupovať žiadnu "travel card", pretože v rámci Barcelony sa dá krásne pohybovať aj na pešo, pokiaľ si všetko rozumne naplánujete (s výnimkou Park Guell, kde je nutné ísť taxíkom alebo verejnou dopravou).
FREENOW - obľúbená taxi aplikácia
FREENOW - obľúbená taxi aplikácia


Barcelona je krásne mesto, ktoré dýcha úchvatnou architektúrou, neskonalou fantáziou a vynikajúcou katalánskou kuchyňou. Mesto, ktoré má jedinečnú atmosféru s vôňou tapas, morských plodov a čerstvej paella. Mesto, kam budete chcieť prísť zas a znova, pretože Barcelony sa človek tak ľahko nenasýti. Veď uvidíte sami :)bottom of page