top of page

Sprievodca po Malte - 5 dní krok za krokom od Seeseetravel

Updated: Dec 20, 2021

Ako väčšina vecí v živote aj môj výlet s najlepšou kamoškou na Maltu sa jednoducho “nejako stal”. Najprv sme špekulovali kam, či oddych alebo spoznávačka či Európa alebo možno niečo ďalej… A potom jedného dňa, v jedno ráno, zrazu sme v tom mali jasno. Vyskočila letenka na Maltu. Termín sedel, cena super, počasie perfektné, nebolo nad čím rozmýšľať. Ide sa na Maltu!


Dovolenka na Malte bola pre mňa výnimočná hlavne v dvoch veciach

  • Bola to moja prvá dovolenka bez malého od kedy sa narodil (po 1,5 roku) a vlastne mojich prvých 5 dní bez malého vôbec

  • Zároveň to bola naša dlho vytúžená babská jazda, ktorú sme mali s mojou naj kamoškou Lili naposledy v roku 2015 v Malajzii

V tomto článku nájdete vášho detailného sprievodcu Maltou pekne krok za krokom:

Itinerár

Na ostrove sme mali takmer 5 celých dní a rozhodli sme sa ich využiť, čo najefektívnejšie, tak aby sme z Malty zažili naozaj všetko, čo sa len dá. Nižšie nájdete vášho sprievodcu Maltou za 5 dní.
DEŇ PRVÝ - prvý deň sme sa rozhodli preskúmať južnú časť ostrova, ktorá zahrňovala najmä typickú dedinku Marsaxlokk ale aj kúpanie sa v známej zátoke St. Peter's Pool či ďalšie známe ale aj menej známe miesta. Marsaxlokk je známa rybárska dedina, najmä pre svoj nedeľný trh, kde si domáci ale aj turisti chodievajú nakupovať a konzumovať čerstvé morské pochúťky. Korzo v Marsaxlokku je doslova posiate reštauráciami. Z takmer každej na nás kričali zamestnanci a snažili sa nás nalákať práve k nim. Úprimne musím povedať, že je ťažké si vybrať medzi toľkými vôňami, no nakoniec sme zvolili super a kalamáre ani chobotnice nesklamali. Priamo pri pobreží, predávali domáci výlet do známej zátoky St. Peter's Pool, ktorá je vzdialená pár minút plavby loďou. Cena lístku je približne 10 eur, v ktorej je zahrnutá aj spiatočná cesta. ľubovoľnom čase, ktorý si vyberiete. Keďže sme na Malte chceli zažiť všetko, čo sa len dalo, neváhali sme ani minútu a už sme sedeli v loďke smerom do St. Peter's Pool. V zátoke si môžete zaplávať a tí odvážnejší si môžu skočiť z útesov, ktoré sa týčia nad zátokou a merajú viac ako 6 metrov (zdola to vyzeralo menej ako keď už človek stojí na samotnom útese ale určite odporúčam skočiť si a vyjsť trošku zo svojej komfortnej zóny). Našou ďalšou zastávkou je historická dedinka Qrendi, v ktorej žije približne 3 000 obyvateľov. Dedinka je známa najmä pre svoj farský kostol, ktorý sa nachádza uprostred a ešte významnejšou prírodnou krásou Blue Grotto, ktoré sa nachádza neďaleko. Blue Grotto je komplex 7 jaskýň, ktorých dominantou je najmä vysoký oblúk siahajúci až do výšky 30 metrov. Práve ten je lákadlom pre fotografov, pretože sa tu dajú urobiť nádherné fotky so západom slnka.

DEŇ DRUHÝ - južnú časť ostrova máme úspešne preskúmanú a teraz je čas pozrieť si sever. Začiatok druhého dňa strávime v prekrásnom meste Mdina, ktoré bolo dlho hlavným mestom tohto ostrovu až kým ho nenahradila dnešná Valletta. Mdina je mesto opevnené hradbami, v ktorých je len niekoľko vchodov, cez ktoré sa dokážete do mesta dostať. Už pri prvých krokoch vás Mdina ohúri nespočetným množstvom malebných uličiek, ktoré sú lemované kamennými stenami, dekorovanými oknami a historickými bránami. Na Malte v minulosti pôsobil Maltézsky rytiersky rád, ktorý je v Mdine cítiť viac ako kdekoľvek inde. Jedinečné vysoké hradby, majestátne kostoly či samotné úzke kamenné uličky dávajú Mdine status "najkrajšieho maltského mesta" a ja nemôžem nič iné ako súhlasiť. Na roof tope reštaurácie sme si dali jedno vychladené vínko a vychutnali si posledný pohľad Mdiny pred ďalšou zastávkou. Popeye Village - dedinka Pepka námorníka, ktorá sa nachádza na takmer samotnom severe ostrova je známym maltským lákadlom. Dedinka bola vystavaná na účely filmovania už spomínaného Pepka námorníka a dnes slúži ako atrakcia pre zvedavých turistov. Dostať sa sem nie je ľahké, preto sme sa rozhodli využiť taxík, ktorý je na Malte relatívne lacný a dostupný všade (Bolt). Po náročnom dni sme využili posledné hodiny dňa na kúpanie sa v mori, na jednej z najkrajších pláži na ostrove s názvom Golden Bay.


DEŇ TRETÍ - tretí deň nás nohy zaviedli naprieč maltskými mestami Saint Julian's, Sliema, Valletta, Vittoriasa. Deň sme začali v známom, študentmi preslávenom meste St. Julian's, ktoré je dlhou promenádou prepojené s mestom Sliema. Sliema je známa najmä pre spomínanú promenádu, ktorá je vybudovaná popri pobreží a môžete tu tak zažiť večernú romantickú prechádzku pri pohľade na more a zapadajúce slnko. Ak samozrejme nebudete mať toľko "šťastia" ako my a neprídete v deň významného futbalového zápasu, kedy to tu z každej strany žije a romantická prechádzka sa zmení na športový adrenalín. Tak či onak, Sliema má svoje čaro či počas dňa alebo podvečer, keď sa farby zapadajúceho slnka oprú do morskej hladiny a pobrežia. Našou primárnou zastávkou je mesto Valletta, kde sme strávili niekoľko hodín, pretože toto mesto toho ponúka naozaj veľa. Je to historické mestečko s typicky úzkymi prímorskými uličkami, v ktorých na každom kroku nájdete malé reštaurácie, kaviarne či bary. Valletta okrem kulinárskeho vyžitia disponuje aj bohatým zdrojom pamiatok - katedrály, kostoly, záhrady či hradby, sú známymi miestami, kam turisti radi putujú. Kamkoľvek sa vo Vallette vydáte, nájdete krásy, ktoré nadchnú vaše oči ale aj dušu. Pred západom slnka odporúčam navštíviť The Embassy Valletta Hotel, kde nájdete ten najkrajší rooftop na Malte s výhľadom na celú Vallettu aj katedrálu (rezervácia vopred je nutná).

Tip na prepravu
Z Valletty premávajú aj lodičky, ktoré vás za lacné peniaze dokážu prepraviť napríklad aj do mesta Sliema.Cesta trvá približne 10-15 minút a je to príjemné romantické spestrenie, najmä vo večerných hodinách.

DEŇ ŠTVRTÝ - keď už ste na Malte, ostrovy Gozo a Comino by bol hriech nevidieť. Preto sme sa rozhodli venovať náš predposledný deň práve im. Dostanete sa na ne relatívne ľahko z niekoľkých miest na hlavnom ostrove. My sme si zvolili prístav vo Vallette, keďže sme ho mali najbližšie z nášho ubytovania. Lístok si kúpite na internete tu alebo aj priamo v prístave vo Valletta za sumu približne 8 eur. Loď odchádza približné každú hodinu a cesta trvá 45 minút. V rámci ostrova Gozo treba určite navštíviť mestečko Victoria. Victoria je hlavným mestom ostrova Gozo. Na vrchu mesta sa týči majestátna bazilika sv. Georgea, kam treba jednoznačne ísť a vychutnať si odtiaľ výhľad na celý ostrov. Priamo z prístavu na Gozo sa dajú kúpiť lístky aj na ostrov Comino aj s vyhliadkovou plavbou po okolitých jaskyniach a útesoch (takmer všade v prístave postávajú zamestnanci rôznych spoločností a predávajú lístky na Comino, nebojte sa to neminiete, oni si vás nájdu). Na ostrove Comino je najväčšou "atrakciou" zátoka Blue Lagoon. Žiaľ túto zátoku sa z môjho pohľadu dá naozaj nazvať len atrakciou, pretože je tu hlava na hlave a od pokojného kúpania to má naozaj ďaleko. Turistov tu lákajú na rôzne drinky, ktoré sa podávajú v ananásoch - cena jedného drinku je približne 10 eur. Samozrejme aj my sme si tieto "ananásové drinky" kúpili, veď pre fotku urobí človek čokoľvek. Na tejto krásnej zátoke sa naozaj podpísal turizmus a jej čaro sa mierne vytratilo.

Loďou na CominoDEŇ PIATY - oddych pri bazéne - posledný deň sme venovali oddychu pri bazéne, chillovaniu a popíjaniu vychladených drinkov. Nakoniec bol to predsa babský výlet bez detí, takže takýto deň si to jednoducho pýtalo :)


Letenky

Keďže sme potrebovali presný termín dovolenky - leteniek (od stredy do nedele), nemohli sme sa spoľahnúť len na nízkonákladové spoločnosti ako Ryanair či Wizzair, ktoré na Maltu pravidelne premávajú. Avšak keďže sme chceli ušetriť, čo sa dá, rozhodli sme sa nakombinovať aspoň jednu letenku cez Ryanair s druhou letenkou cez maltskú leteckú spoločnosť Air Malta, ktorá premáva medzi Viedňou a Maltou. Ceny boli samozrejme o niečo vyššie ale keď má človek k dispozícií presný termín, musí rátať s vyššími cenami.


Ubytovanie

Na internete som sa dočítala mnoho odporúčaní, kde sa na Malte ubytovať. Za mňa by som to zhrnula nasledovne:


  • Valletta: pre mňa TOP miesto na ubytovanie. Nájdete tu super reštaurácie, bary, ale aj krásne uličky, staré mesto s nádhernou architektúrou a pamiatkami. A tá energia tu je neskutočná!

  • Sliema: miesto ideálne na nakupovanie a večerné prechádzky po promenáde či pri mori, večer prázdnejšie s menšími možnosťami reštaurácií a barov.

  • St Julian's: ideálne miesto pre zábavu, bary, žúrky, veľa ľudí. Pre každého, kto si došiel na Maltu vychutnať nočný život, toto je to miesto.

  • The St Paul's Bay: super miesto pre milovníkov kúpania a vychutnávania si pekných pláži.


Reštaurácie

Naprieč Maltou si určite každý nájde to svoje. Najmä v mestách ako Sliema, Valleta či St. Julian's je výber naozaj široký - japonská, vietnamská, talianska, španielska či dokonca kubánska kuchyňa. Vo veľkom sú samozrejme rozšírené morské plody. Avšak dajte si pozor, do ktorej reštaurácie zavítate, pretože tváriť sa síce všade budú, že majú čerstvé plody ale nie vždy je to pravdou. Najväčšiu istotu, čo sa morských plodov týka, budete mať ak navštívite prímorské dedinky, konkrétne dedinku Marsaxlokk, kde sme my ochutnali tie najlepšie morské plody z celého ostrova. Okrem najtradičnejších reštaurácií tu nájdete aj reťazce ako Mc Donald's, Wagamama či Starbucks a podobné.Doprava na ostrove

Pohybovať sa po ostrove môžete viacerými spôsobmi. Buď HOP ON HOP OFF autobusom, ktorý premáva ako severnou tak aj južnou časťou ostrova, klasickou verejnou dopravou, taxíkmi alebo si môžete požičať auto. Nakoľko je Malta relatívne malým ostrovom, veľa ľudí využíva práve poslednú možnosť a požičiava si auto na celý čas. Avšak pozor, na Malte sa jazdí opačne na ľavej strane.A ako hodnotím Maltu ja? Určite odporúčam tento stredomorský ostrov navštíviť každému cestovateľovi. Malta má silnú históriu, ktorou dýcha celá jej architektúra a každá pamiatka. Pomimo miest, však nájdete aj chaos, neporiadok, pustatinu a chudobu. Malta taktiež nedostala do vienka príliš veľa zelene a tak je celá odetá do hnedých piesočných odtieňov (až na výnimky). Veľkou výhodou ostrova je perfektná znalosť angličtiny, ktorú tu majú popri maltčine ako druhý úradný jazyk. Ostrov sa teší obľube turistov, čo sa odráža aj na možnostiach ubytovania či stravovania, kde si každý nájde to svoje. A posledná veta? Za mňa predĺžený víkend na Malte je super nápad.

bottom of page