top of page

Sprievodca Severné Írsko - aj s mapou! Od Seeseetravel

Severné Írsko ako aj Írsko samotné sú rozhodne miesta, ktoré odporúčam navštíviť každému, kto aspoň trošku miluje krásny prírody. Tieto lokality totiž disponujú takým prírodným bohatstvom, ktoré im môže závidieť nie jedna krajina. Výlet nám trval 3 dni, počas ktorých sme preskúmali takmer celé pobrežie Írskeho mora na severe krajiny a spoznali krásy jedinečných kultúrnych ale aj prírodných pamiatok.


Ako bonus sme jeden deň venovali aj samotnému Írsku, kde sme objavili krásy národného parku Wicklow rozprestierajúcom sa v južnej časti ostrova, vychutnali si rozmanitosť krajiny a spoznali tie najmagickejšie miesta, ktoré môže južné Írsko cestovateľovi ponúknuť.

V Dubline tak ako má byť
V Dubline tak ako má byť

Itinerár
  • Deň prvý (Dublin, Monasterboice, Inch Abbey, Belfast, Carrickfergus)

  • Deň druhý (Glenarm, Glenarm Castle, Walled Garden, Carnlough, Cushendun, Carrick-a-Rede Rope Bridge, Ballintoy beach, Bushmills, Dunluce Castle, Downhill beach)

  • Deň tretí (Giant’s Causeway, The Dark Hedges, Dublin)

  • bonus - Deň štvrtý (južné Írsko – národný park Wicklow, Powerscourt Waterfall, Lough Tay, Glendalough, Glendalough Lake)


DEŇ PRVÝ - Po príchode do Dublinu, viedla naša prvá zastávka do požičovni áut, kde už na nás čakal náš najdôležitejší pomocník na ceste Írskom. V Severnom Írsku sa jazdí rovnako ako aj v Anglicku na opačnej strane, vpravo. Vďaka čomu bola naša prvá výzva hneď na svete. Toto je úloha, ktorú som bez váhania prenechala svojmu mužovi a len sa v tichosti prizerala. Nie, že by som sa považovala za zlého šoféra ale treba byť v živote trošku sebakritický a poznať svoje hranice :D Prvých pár kilometrov sme jazdili spôsobom - “Adam šoféruje, ja preraďujem”. Čo by sa síce dalo nazvať párovou aktivitou, no určite by to nepotešilo nie jedného pána policajta. Našťastie, šoférovanie je predovšetkým výsosť mužov, a tak aj ten môj sa do šoférovania rýchlo dostal a po pár minútach sme boli plne automobilovo aklimatizovaní. Zvolili sme si presuny prevažne bez diaľnic, čo nám umožnilo vidieť írsku krajinu z blízka a vychutnať si jej rozmanitosť. Navyše diaľnice sú tu spoplatnené, takže ak sa rozhodnete ísť mimo nich, ušetríte aj nejaký ten peniaz. Prvá zastávka s názvom Monasterboice bola približne po 40 minútach od letiska. Monasterboice je osada založená na počiatku ranného kresťanstva v 5. storočí. Turisti vyhľadávajú toto miesto najmä pre veľkolepé kamenné kríže, ktoré sa nachádzajú na starobylom cintoríne a sú považované za jedny z najkrajších a najmajestátnejších v celej krajine. Najvyšším krížom, a to nie len v tejto osade, ale v celom Severnom Írsku je tzv. Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž), ktorý meria až 5,5 metra.

Monasterboice cintorín
Monasterboice cintorín

Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž)
Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž)

Toto miesto má svoju špecifickú energiu a to najmä vďaka výrazným monumentom a histórií, ktorú je tu ešte stále cítiť. Pri vstupe na nás čakali v malom stánku, postaršia babička s deduškom, ktorí nám dali bez váhania mapku cintorína, porozprávali nám zaujímavosti tohto miesta a špecifiká jednotlivých krížov. Za ich dobrú náladu a ochotu im môžete dobrovoľne prispieť alebo si od nich kúpiť pohľadnicu či nejakú inú drobnosť, ktorú ponúkajú pocestným. Asi po 30 minútach sme mali prehliadku absolvovanú a mohli sme pokračovať ďalej v ceste.


Ako sme tak prechádzali kilometer za kilometrom, dedinkou za dedinkou, všimla som si, že Írska krajina je tvorená prevažne poliami, lúkami, malými obydliami. Na lúkach sa voľne pasie množstvo kráv, ktoré sú naozaj všade navôkol. Žiadne veľké koncentrované mestá, iba kde tu nejaký domček uprostred rozsiahlej prírody. Po hodine jazdy sme sa dostali na miesto známe ako Inch Abbey. Je to kláštorné miesto (jeho zrúcaniny), ktoré bolo založené ešte v roku 1 777 Johnom de Courcy a jeho manželkou Affrecou. Navigácia nás zaviedla priamo na parkovisko, ktoré je vzdialené od samotných ruín 5 minút chôdze. Ako sme tak kráčali od auta, všade navôkol sedeli ľudia na dekách, iní venčili svojich štvornohých miláčikov či relaxovali na lavičkách. Toto miesto bolo pre domácich ale aj turistov, miestom odpočinku s nádherným výhľadom priamo pred sebou. Ruiny kláštora si zachovali výraznú dominantu, ktorou sú veľké oblúkové okná, ktoré dotvárajú pocit honosnosti a veľkoleposti. Pokiaľ nechcete vyslovene odpočívať a leňošiť v tráve, prehliadka tohto miesta vám zaberie maximálne 20 minút. My sme boli trošku v časovom sklze a preto sme sa rozhodli urobiť si pár pekných fotiek, trošku sa nadýchať čara tohto miesta a pokračovali sme ďalej smerom na sever za našou nasledujúcou zastávkou, do mesta Belfast.

Inch Abbey - zrúcaniny
Inch Abbey - zrúcaniny

Po príchode do Belfastu sme sa podľa pekne rozpracovanej mapky mesta (ktorú môžete nájsť tu) vydali na pešie potulky centrom. V Belfaste je niekoľko historicky či kultúrne významných miest, ktoré stojí za to určite vidieť. Medzi ne patrí aj City Hall, Victoria square či prepracované múzeum Titanicu. Na prehliadku mesta si vyhraďte určite aspoň dve či tri hodinky, prípadne ak máte priestor ostať v Írsku viac dní, určite sa v Belfaste oplatí prespať na jednu noc a zažiť aj jeho večernú atmosféru (pokiaľ chcete navštíviť aj múzeum Titanicu tak rátajte ďalšiu minimálne 1 hodinu). Nám sa síce už schyľovalo k siedmej hodine večer, ale rozhodli sme sa ešte zastaviť na fórami ospevovanom zámku Belfast Castle, ktorý sa nachádza asi 15 minút autom od centra Belfastu. Zámok leží na úpätí kopca, na ktorého vrchol vás dovedú niekoľko kilometrov tiahnuce sa serpentíny. Po stranách cesty je viacero odpočívadiel, kde môžete nechať vaše auto a zvyšok cesty k zámku si vyšliapať peši (pár minút, v závislosti od toho, kde sa rozhodnete auto zaparkovať). Avšak pre tých, ktorí majú menej času alebo chuti na “turistiku” je možné vyjsť autom aj priamo na vrchol a zaparkovať takmer úplne pri samotnom zámku.


Belfast Castle bol jeden z viacerých zámkov, ktoré mi v Írsku doslova vyrazili dych. Majestátna stavba, s krásnymi vežičkami, dokonale upravenými záhradami a neskutočným výhľadom. Určite si vyhraďte aspoň 30 minút na prehliadku tejto raritnej stavby, na ktorú rozhodne tak skoro nezabudnete. Náš deň sa touto zastávkou blíži ku koncu a tak sme vyrazili smerom do mesta Carrickfergus, kde nás čakalo naše prvé ubytovanie s výhľadom na lokálny hrad.


DEŇ DRUHÝ - Zatiaľ, čo deň prvý nám slúžil najmä na prepravu z Dublinu vyššie do Severného Írska, druhý a tretí deň bude “konečne” plný zaujímavých lokalít, historických stavieb ale aj obľúbených filmových miest zo slávneho seriálu Game Of Thrones. Prvou našou zastávkou bola malebná dedina s názvom Glenarm, ktorá leží priamo na pobreží Írskeho mora. Okrem nádhernej scenérie, ktorá tu na vás, je dedinka preslávená najmä pre svoj majestátny Glenarm Castle z 13. storočia ale taktiež vďaka rodinnému klenotníctvu “Steenson’s Jewellery”.

Glenarm - pohľad na zátoku
Glenarm - pohľad na zátoku

Filmové okienko Game of Thrones
Práve Steenson je klenotník, ktorý produkoval / produkuje niekoľko ohromujúcich kúskov pre seriál Game Of Thrones. Príkladom môže byť Joffreyova koruna, prívesky leva rodu Lannister, rybie brošne a mnohé ďalšie kúsky. 

Samotným skvostom dediny je zámok Glenarm, ktorý sa rozlieha uprostred nádherne upravenej trávnatej plochy a jeho súčasťou je bohatá záhrada s názvom Walled Garden. Tá je najstaršou opevnenou záhradou v celom Írsku. Záhrada je verejnosti prístupná od Mája do Septembra a súčasťou prehliadky je aj zámocký chodník, ktorý je však často uzavretý z dôvodu osláv, svadieb či eventov, čo dopredu nikdy neviete. Nám sa podarilo priblížiť sa k zámku iba z diaľky, keďže sa tu akurát konala svadba a zámok bol pre verejnosť uzavretý. Napriek tomu sa aj z parkoviska jednoznačne oplatilo tento skvost vidieť a odporučila by som jeho návštevu každému.


Ďalším miestom, ktoré sme navštívili, bolo neďaleké mestečko Carnlough (kde sa taktiež natáčali scény do seriálu GOT). Mesto nie je na prvý pohľad ničím výnimočné, človek by si povedal, že Carnlough je štandardným malým prístavom, ktorý leží na brehu Írskeho mora. Avšak pre fanúšikov GOT je to miesto, kde nájdete snáď tie najslávnejšie prístavné schody aké ste kedy videli. Schody, po ktorých sa plazila samotná Aria Stark. Schody boli obkolesené čínskymi turistami ale keď si chvíľku počkáte, jednu fotku sa vám určite podarí urobiť. Zastávka nám zabrala približne 20 minút a tak sme sa pomaly presunuli na prírodou čarovnejšie miesto - jaskyňa Cushendun.


Carnlough - malé mestečko
Carnlough - malé mestečko

Navigácia nás zaviedla priamo na parkovisko, ktoré je vzdialené od samotnej jaskyne asi 10 minút chôdze a nachádza sa v mieste nazývanom Cushendun. Vystúpili sme z auta a horiaci nedočkavosťou sme sa snažili nájsť cestu, ktorá nás odvedie priamo do jaskyne. Jaskyňu nie je vidieť z parkoviska a skrýva sa až za “rohom kopca”, viditeľným za tehlovým mostom, ktorým sa dostanete na druhú stranu rieky. Napriek tomu, že je jaskyňa známou turistickou atrakciou (pre fanúšikov GOT), ešte stále je toto miesto veľmi pokojným a tichým, bez davov ľudí.

Tehlový most za parkoviskom
Tehlový most za parkoviskom

Filmové okienko - Game of Thrones
Takmer pri každej lokalite, kde sa natáčal seriál, nájdete náučné tabule, ktoré obsahujú fotky z konkrétnej série / dielu, ktorý tu bol natočený aj s detailnejším textovým popisom. Konkrétne tu sa odohrávala scéna s Melidandrou.

Jaskyňa Cushendun
Jaskyňa Cushendun

Vybrali sme sa do tmavého otvoru v strede hory, ktorý bol je hlavným vstupom. Jaskyňa má dva vchody, ktoré sú od seba vzdialené len niekoľko metrov, takže do nej neustále dopadá slnečné svetlo, ktoré ju mierne presvetľuje. Po niekoľkých krokoch sme sa ocitli na druhej strane, kde nás východ doviedol až priamo na pláž. Ešte pred samotným výstupom sa nachádza fotogenická skala, ktorú si na mieste fotí nie jeden fotograf a tak sme si aj my urobili zopár záberov s rozbúreným morom v pozadí. Po ceste k autu sme si vychutnali šum mora a jeho vôňu a po necelej hodinke strávenej na tomto krásnom mieste sme sa presunuli o krok ďalej na miesto s názvom Carrick-a-Rede Rope Bridge.

Príroda blízko Carrick-a-Rede Rope Bridge
Príroda blízko Carrick-a-Rede Rope Bridge

Carrick-a-Rede Rope most
Carrick-a-Rede Rope most

Most je vzdialený približne 30 minút autom a jedná sa o spojítko medzi pevninou a malým ostrovom Carrickarede.

Historické okienko - Rope Bridge
Most bol postavený už v 16. storočí a slúžil rybárom najmä na lov lososov, ktorí majú práve cez toto miesto svoju migračnú cestu. V súčasnosti už most neplní svoju pôvodnú funkciu ale bol ponechaný ako turistická atrakcia. 

Rope Bridge je dlhý 20 metrov a siaha do výšky 30 metrov. Auto sme nechali zaparkované na bezplatnom parkovisku a vyrazili sme smerom k hlavnému vchodu, ktorý bol priamo pred nami. Odtiaľ vedie asi 15 minútový turistický chodník, ktorý vás dovedie k samotnému mostu, a ktorý je pre turistov otvorený bez akýchkoľvek poplatkov. My sme sa rozhodli prejsť aj cez samotný most na malý ostrov Carrickarede a tak sme si priamo v pokladni pri hlavnom vchode zakúpili lístok, ktorý stojí 8 £ na dospelú osobu. Ako sme sa blížili k mostu videli sme, že na každej jeho strane stojí pracovník, ktorý na ňom reguloval počet osôb, vďaka čomu tak bránili jeho preťaženiu. Taktiež dohliadali na plynulosť pohybu, takže fotenie, státie či zdržovanie, nebolo na moste prípustné. Prechod je síce celkom rýchly ale nesie v sebe určitú dávku vzrušenia a jedinečnosti. Veď ako často prechádzate z jedného ostrova na druhý, vzduchom nad morskou hladinou? Návšteva ostrova nie je časovo limitovaná, avšak vzhľadom na jeho veľkosť sme ho dookola prešli za niekoľko málo minút. Po obhliadke sme si našli jeden zeleňou obrastený masívny kameň uprostred menšej lúky, na ktorom sme si dopriali ešte pár minút pohľadu na nekončiace more a následne sme sa vydali späť k autu. Na túto zastávku rátajte približne 1 hodinu.

Prechod cez most na ostrov
Prechod cez most na ostrov

Selfie na ostrove
Selfie na ostrove
Krásy prírody Severného Írska
Krásy prírody Severného Írska

Cestou na ďalšiu zástavku, sme sa rozhodli na chvíľku navštíviť neďalekú “pláž” Ballintoy beach (navigácia toto miesto pozná ako Ballintoy Harbour), ktorú ocenia najmä fanúšikovia GOT. Natáčali sa tu totiž viaceré scény zo známych Iron Islands - house of Greyjoy. Preštudovali sme si náučnú tabuľu, urobili zopár fotiek a plynulo sme pokračovali do mesta Bushmills.

Ballintoy beach
Ballintoy beach

Náučná tabuľa - Hry o Tróny GOT
Náučná tabuľa - Hry o Tróny GOT

Práve v Bushmills sa nachádza najstaršia licencovaná destiléria na celom svete. Verejnosti je otvorená každý deň, pričom posledný vstup je 15:30 / 16:00 v závislosti od obdobia v roku (presný rozpis otváracích hodín nájdete tu). Napriek tomu, že nie som milovníčkou whisky, bolo toto miesto veľkým zážitkom. Prehliadka trvala 45 minút a sprievodkyňa nás previedla celým procesom výroby whisky od jej začiatku až po samotné fľaškovanie a balenie. Na záver sme ochutnali unikátnu Bushmills whisky, ktorú nie je možné kúpiť nikde inde na svete v ich typickom whisky bare. V obchode pred východom sme si kúpili malú ochutnávku viacerých druhov whisky na večernú degustáciu a pokračovali sme v našej ceste za spoznávaním Severného Írska.


Keďže sa začalo pomaly stmievať a deň sa blížil ku koncu, mali sme pred sebou už len jednu krátku zástavku na Dunluce Castle. Keby som mala jednou vetou povedať, čo si myslím o zámku Dunluce - je to jedna z najkrajších zrúcanín, aké som kedy videla. Priamo na zámok / zrúcaninu je nutné zakúpiť si vstup, avšak pokiaľ nie ste vyslovene milovníkom histórie, dych vám vyrazí už len pri pohľade zvonka. Najlepší výhľad je priamo od cesty, kde sme sa rozhodli zaparkovať naše auto a urobiť si pár jedinečných záberov.

Dunluce Castle - pohľad z cesty
Dunluce Castle - pohľad z cesty

Ako sa deň blížil ku koncu, blížili sme sa aj my čoraz bližšie k nášmu “vysnenému” ubytovaniu na pláži v Downhill beach. Na širokej piesočnej pláži, sme si pri západe slnka vychutnali niekoľko druhov vzoriek Bushmills whisky a spomínali na deň nabitý zážitkami. Pár metrov od pláži sa nachádza aj výnimočné ubytovanie , ktoré je tu v okolí pravdepodobne tým najvychýrenejším - Downhill Beachhouse.

Zaujímavé okienko - Downhill beach
Pláž je jednou z najdlhších v Severnom Írsku s dĺžkou až 11 km. Downhill beach často získava aj ocenenie európskej modrej vlajky, ktoré dostala naposledy v roku 2019. Modrá vlajka - je vlajka, ktorá je udeľovaná plážam a prístavom, ktoré spĺňajú prísne ekologické štandardy.DEŇ TRETÍ - Prvým cieľom tretieho dňa bola pamiatka zaradená do svetového dedičstva UNESCO - Giant’s Causeway. Je to oblasť, ktorú tvorí niekoľko desiatok tisíc bazaltových stĺpov (väčšina v tvare nepravidelných päťuholníkov), ktoré vznikli ako dôsledok sopečnej aktivity prebiehajúcej pred 50-60 miliónmi rokov.

Giant’s Causeway
Giant’s Causeway

Už z diaľky bolo vidieť hlavnú budovu, pred ktorou sa nachádza rozsiahle parkovisko. My sme sa rozhodli prísť priamo pred budovu, kde sme sa úzkou uličkou smerom nadol dostali k menšiemu parkovisku vzdialenému približne 400 metrov. Ceny za parkovanie tu boli výrazne nižšie, takže pokiaľ vám nevadí 5 minút chôdze, určite sa oplatí vyhľadať ho. Cez hlavnú bránu sa valili zástupy turistov, ktorí si kupovali lístky aby mohli vidieť pamiatku, resp. im nikto nepovedal, že sa to dá aj inak :). Po niekoľkých rozhovoroch s domácimi a z viacerých internetových zdrojov, sme sa dozvedeli, že kúpa lístka nie je povinná a pamiatku môžete vidieť aj bez neho. Lístok vám však zabezpečí dopravu ale ak je pre vás 20 minútová prechádzka v poriadku, tak žiadny lístok nepotrebujete.

Giant’s Causeway - päťuholníky
Giant’s Causeway - päťuholníky

My sme sa vybrali priamo cez podchod, idúci z hlavného parkoviska, ktorý nás bezplatne zaviedol na cestu vedúcu k Giant’s Causeway. Chodník k tomuto unikátu trvá približne 15-20 minút peši. Keď sme prišli na miesto, kde sa nachádzali tisíce bazaltových stĺpov, ostali sme ohromení aké skvosty dokáže príroda vytvoriť. Z diaľky pripomínajú tieto tvary dokonalé päťuholníky, ktoré ako keby niekto manuálne obrúsil a “naaranžoval” jeden vedľa druhého. Stĺpy sa líšia svojou veľkosťou aj výškou, vďaka čomu fungujú ako schody, po ktorých sa viete presúvať a obzerať si ich z každej strany, z rôznych miest. Jedinou nevýhodou tohto miesta je veľký počet turistov, ktorí sa šplhajú cez stĺpy jeden cez druhého. Čím je z pamiatky jedno veľké mravenisko. No aj napriek tomu, to určite stojí za návštevu a odporúčam naozaj každému, kto sa ocitne v Severnom Írsku.

Niekoľko metrov vysoké
Niekoľko metrov vysoké

V tvare päťuholníkov
V tvare päťuholníkov

Po približne 2 hodinách strávených na tomto magickom mieste, sme sa presunuli naspäť do auta a išli sme si pozrieť ďalšiu čarovnú lokalitu najmä pre fanúšikov GOT. The Dark Hedges je jedna z najviac fotogenických alejí stromov, ktorá sa preslávila najmä v druhej sérií GOT. Práve touto alejou išla Arya Stark keď utiekla prezlečená za chlapca z King’s Landing. V súčasnosti je cez alej zakázaný prechod motorovým vozidlám a tak je plne dostupná len pre zvedavých turistov. Parkovisko sa nachádza asi 10 min chôdze od The Dark Hedges, z ktorého je vytvorený prírodný chodník pre turistov smerujúci až priamo k aleji. My sme si nevybrali najlepší čas (priamo na obed) na návštevu tohto miesta, keďže obedné slnko celú alej presvietilo a tak stratila trošku svoje čaro. Určite by som odporúčala vybrať si buď doobedné alebo poobedné hodiny na návštevu tohto miesta, keď sa slnko hrá lepšie s farbami, ktoré dodávajú tomuto miestu určitú záhadnosť. Po absolvovaní návštevy The Dark Hedges nás čakal opätovný presun spať do Dublinu, kde sme strávili ďalšie dve magické noci, o ktorých vám porozprávam v samostatnom článku.

The Dark Hedges - GOT
The Dark Hedges - GOT

Zákaz vstupu na pole
Zákaz vstupu na pole

Malý bonus na záver, pre všetkých, ktorí by si chceli pozrieť ešte kúsok z južného Írska. My sme sa vydali najmä po stopách ďalšieho, nie menej slávneho seriálu "Vikingovia", ktorý sa natáčal na viacerých lokalitách v Írsku.


bonus - DEŇ ŠTVRTÝ - Posledný deň nášho výletu sme venovali seriálu Vikings. Prešli sme si lokality južného Írska, národný park Wicklow a mnohé ďalšie dych vyrážajúce miesta. Našou prvou zastávkou bol vodopád s názvom Powerscourt Waterfall, ktorý sa nachádza na okraji národného parku Wicklow a je vzdialený 40 minút od Dublinu. Ešte pred tým ako sme mali vôbec možnosť z diaľky vidieť vodopád, narazili sme na pána v reflexnej veste, ktorý si od nás pýta poplatok za návštevu (6 eur). Chvíľku sme váhali, či bude „nejaký jeden vodopád“ vôbec stáť za to, ale nakoniec sme sa rozhodli poplatok uhradiť a dnes už viem, že tých 6 eur by som kľudne zaplatila aj znova. Vodopád je vsadený uprostred čisto zelenej prírody, ktorá ako keby ani do Írska nepatrila a bola súčasťou nejakého dažďového pralesa. Všade na vôkol boli paprade, buky, duby, smrekovce či dokonca malé sekvoje, ktoré su typické najmä pre severnú Kaliforniu. Powerscourt Waterfall je najvyšším vodopádom Írska, pričom dosahuje výšku až 121 metrov. Práve v tejto lokalite sa odohrávalo mnoho scén najmä z prvých sérií seriálu Vikingov (keď Floki postavil loď pre Ragnara, Ragnarove prechádzky s Athelstanom a ďaľšie iné).

Powerscourt Waterfall - najvyšší vodopád Írska
Powerscourt Waterfall - najvyšší vodopád Írska

Wicklow národný park
Wicklow národný park

Nasledujúcou výzvou bolo nájsť miesto, známe ako Kattegat (domov Ragnara), ktoré leží na brehu jazera Lough Tay. Jediná cesta okolo jazera vedie po východnej strane, kde sa nachádza popri ceste niekoľko zastávok odkiaľ môžete osadu vidieť. My sme zaparkovali čo najbližšie k severnému brehu jazera, vystúpili sme z auta a vydali sme sa asi 5 minút pešo naprieč krovinou smerom k jazeru. Po pár minútach chôdze sa pred nami zjavil náš cieľ – Kattegat. Na pobreží boli ešte vidieť kulisy vikingských lodí a osád, ktoré sa stále využívali na natáčanie ďalších sérií. Bohužiaľ priamo na breh sa nebolo možné dostať, nakoľko bola celá prístupová cesta uzavretá z dôvodu neustáleho natáčania. Poslednou zastávkou nášho výletu bolo údolie Glendalough a Glendalough Lake, kde sme strávili niekoľko desiatok minút oddychovaním a posedávaním na deke, pri pohľade na majestátne jazero, ktoré dominovalo pred nami a vychutnávali si tak naše posledné okamihy v tejto rozmanitej krajine, Írsku.

breh jazera Lough Tay
Breh jazera Lough Tay

Kattegat - zo seriálu Vikingovia
Kattegat - zo seriálu Vikingovia


Chceš sa aj ty vybrať po stopách seriálu Game of Thrones Severným Írskom? Alebo zažiť tu pravú vikingskú atmosféru na juhu Írska? Tu nájdeš nápad, ktorý rozhodne stojí za to!

Na záver moja obľúbená - Dublin
Na záver moja obľúbená - Dublin


bottom of page