Sprievodca Severné Írsko - aj s mapou! Od Seeseetravel

Severné Írsko ako aj Írsko samotné sú rozhodne miesta, ktoré odporúčam navštíviť každému, kto aspoň trošku miluje krásny prírody. Tieto lokality totiž disponujú takým prírodným bohatstvom, ktoré im môže závidieť nie jedna krajina. Výlet nám trval 3 dni, počas ktorých sme preskúmali takmer celé pobrežie Írskeho mora na severe krajiny a spoznali krásy jedinečných kultúrnych ale aj prírodných pamiatok.


Ako bonus sme jeden deň venovali aj samotnému Írsku, kde sme objavili krásy národného parku Wicklow rozprestierajúcom sa v južnej časti ostrova, vychutnali si rozmanitosť krajiny a spoznali tie najmagickejšie miesta, ktoré môže južné Írsko cestovateľovi ponúknuť.

V Dubline tak ako má byť
V Dubline tak ako má byť

Itinerár
  • Deň prvý (Dublin, Monasterboice, Inch Abbey, Belfast, Carrickfergus)

  • Deň druhý (Glenarm, Glenarm Castle, Walled Garden, Carnlough, Cushendun, Carrick-a-Rede Rope Bridge, Ballintoy beach, Bushmills, Dunluce Castle, Downhill beach)

  • Deň tretí (Giant’s Causeway, The Dark Hedges, Dublin)

  • bonus - Deň štvrtý (južné Írsko – národný park Wicklow, Powerscourt Waterfall, Lough Tay, Glendalough, Glendalough Lake)


DEŇ PRVÝ - Po príchode do Dublinu, viedla naša prvá zastávka do požičovni áut, kde už na nás čakal náš najdôležitejší pomocník na ceste Írskom. V Severnom Írsku sa jazdí rovnako ako aj v Anglicku na opačnej strane, vpravo. Vďaka čomu bola naša prvá výzva hneď na svete. Toto je úloha, ktorú som bez váhania prenechala svojmu mužovi a len sa v tichosti prizerala. Nie, že by som sa považovala za zlého šoféra ale treba byť v živote trošku sebakritický a poznať svoje hranice :D Prvých pár kilometrov sme jazdili spôsobom - “Adam šoféruje, ja preraďujem”. Čo by sa síce dalo nazvať párovou aktivitou, no určite by to nepotešilo nie jedného pána policajta. Našťastie, šoférovanie je predovšetkým výsosť mužov, a tak aj ten môj sa do šoférovania rýchlo dostal a po pár minútach sme boli plne automobilovo aklimatizovaní. Zvolili sme si presuny prevažne bez diaľnic, čo nám umožnilo vidieť írsku krajinu z blízka a vychutnať si jej rozmanitosť. Navyše diaľnice sú tu spoplatnené, takže ak sa rozhodnete ísť mimo nich, ušetríte aj nejaký ten peniaz. Prvá zastávka s názvom Monasterboice bola približne po 40 minútach od letiska. Monasterboice je osada založená na počiatku ranného kresťanstva v 5. storočí. Turisti vyhľadávajú toto miesto najmä pre veľkolepé kamenné kríže, ktoré sa nachádzajú na starobylom cintoríne a sú považované za jedny z najkrajších a najmajestátnejších v celej krajine. Najvyšším krížom, a to nie len v tejto osade, ale v celom Severnom Írsku je tzv. Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž), ktorý meria až 5,5 metra.

Monasterboice cintorín
Monasterboice cintorín

Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž)
Muiredach's High Cross (Muiredachov kríž)

Toto miesto má svoju špecifickú energiu a to najmä vďaka výrazným monumentom a histórií, ktorú je tu ešte stále cítiť. Pri vstupe na nás čakali v malom stánku, postaršia babička s deduškom, ktorí nám dali bez váhania mapku cintorína, porozprávali nám zaujímavosti tohto miesta a špecifiká jednotlivých krížov. Za ich dobrú náladu a ochotu im môžete dobrovoľne prispieť alebo si od nich kúpiť pohľadnicu či nejakú inú drobnosť, ktorú ponúkajú pocestným. Asi po 30 minútach sme mali prehliadku absolvovanú a mohli sme pokračovať ďalej v ceste.


Ako sme tak prechádzali kilometer za kilometrom, dedinkou za dedinkou, všimla som si, že Írska krajina je tvorená prevažne poliami, lúkami, malými obydliami. Na lúkach sa voľne pasie množstvo kráv, ktoré sú naozaj všade navôkol. Žiadne veľké koncentrované mestá, iba kde tu nejaký domček uprostred rozsiahlej prírody. Po hodine jazdy sme sa dostali na miesto známe ako Inch Abbey. Je to kláštorné miesto (jeho zrúcaniny), ktoré bolo založené ešte v roku 1 777 Johnom de Courcy a jeho manželkou Affrecou. Navigácia nás zaviedla priamo na parkovisko, ktoré je vzdialené od samotných ruín 5 minút chôdze. Ako sme tak kráčali od auta, všade navôkol sedeli ľudia na dekách, iní venčili svojich štvornohých miláčikov či relaxovali na lavičkách. Toto miesto bolo pre domácich ale aj turistov, miestom odpočinku s nádherným výhľadom priamo pred sebou. Ruiny kláštora si zachovali výraznú dominantu, ktorou sú veľké oblúkové okná, ktoré dotvárajú pocit honosnosti a veľkoleposti. Pokiaľ nechcete vyslovene odpočívať a leňošiť v tráve, prehliadka tohto miesta vám zaberie maximálne 20 minút. My sme boli trošku v časovom sklze a preto sme sa rozhodli urobiť si pár pekných fotiek, trošku sa nadýchať čara tohto miesta a pokračovali sme ďalej smerom na sever za našou nasledujúcou zastávkou, do mesta Belfast.

Inch Abbey - zrúcaniny
Inch Abbey - zrúcaniny

Po príchode do Belfastu sme sa podľa pekne rozpracovanej mapky mesta (ktorú môžete nájsť tu) vydali na pešie potulky centrom. V Belfaste je niekoľko historicky či kultúrne významných miest, ktoré stojí za to určite vidieť. Medzi ne patrí aj City Hall, Victoria square či prepracované múzeum Titanicu. Na prehliadku mesta si vyhraďte určite aspoň dve či tri hodinky, prípadne ak máte priestor ostať v Írsku viac dní, určite sa v Belfaste oplatí prespať na jednu noc a zažiť aj jeho večernú atmosféru (pokiaľ chcete navštíviť aj múzeum Titanicu tak rátajte ďalšiu minimálne 1 hodinu). Nám sa síce už schyľovalo k siedmej hodine večer, ale rozhodli sme sa ešte zastaviť na fórami ospevovanom zámku Belfast Castle, ktorý sa nachádza asi 15 minút autom od centra Belfastu. Zámok leží na úpätí kopca, na ktorého vrchol vás dovedú niekoľko kilometrov tiahnuce sa serpentíny. Po stranách cesty je viacero odpočívadiel, kde môžete nechať vaše auto a zvyšok cesty k zámku si vyšliapať peši (pár minút, v závislosti od toho, kde sa rozhodnete auto zaparkovať). Avšak pre tých, ktorí majú menej času alebo chuti na “turistiku” je možné vyjsť autom aj priamo na vrchol a zaparkovať takmer úplne pri samotnom zámku.


Belfast Castle bol jeden z viacerých zámkov, ktoré mi v Írsku doslova vyrazili dych. Majestátna stavba, s krásnymi vežičkami, dokonale upravenými záhradami a neskutočným výhľadom. Určite si vyhraďte aspoň 30 minút na prehliadku tejto raritnej stavby, na ktorú rozhodne tak skoro nezabudnete. Náš deň sa touto zastávkou blíži ku koncu a tak sme vyrazili smerom do mesta Carrickfergus, kde nás čakalo naše prvé ubytovanie s výhľadom na lokálny hrad.


DEŇ DRUHÝ - Zatiaľ, čo deň prvý nám slúžil najmä na prepravu z Dublinu vyššie do Severného Írska, druhý a tretí deň bude “konečne” plný zaujímavých lokalít, historických stavieb ale aj obľúbených filmových miest zo slávneho seriálu Game Of Thrones. Prvou našou zastávkou bola malebná dedina s názvom Glenarm, ktorá leží priamo na pobreží Írskeho mora. Okrem nádhernej scenérie, ktorá tu na vás, je dedinka preslávená najmä pre svoj majestátny Glenarm Castle z 13. storočia ale taktiež vďaka rodinnému klenotníctvu “Steenson’s Jewellery”.

Glenarm - pohľad na zátoku
Glenarm - pohľad na zátoku