top of page

Tehotná na dovolenku? Pripravte sa aj na tieto situácie. od Seeseetravel

Updated: Nov 4, 2021

V tomto článku nejdem písať o tom či máte alebo nemáte ísť tehotná na dovolenku, prípadne či je vhodné letieť lietadlom. To je samozrejme každého osobné rozhodnutie a určite treba prihliadať na váš a drobcov zdravotný stav. Ja som mala super, bezproblémové tehotenstvo, čo mi dovolilo zažiť cestovanie s menším aj väčším bruškom.

Hong Kong - 5.mesiac tehotenstva
Hong Kong - 5.mesiac tehotenstva

Keď ste sa už ale rozhodli letieť na dovolenku do zahraničia ako tehuľka, tu je zopár nečakaných situácií, na ktoré môžete naraziť:


  • Žiadna masáž - veru áno, aj toto sa vám môže stať. Mne sa to konkrétne stalo v Thajsku, kedy ma z mojich snov o super masáži veľmi rýchlo prebrali. A to som bola v druhom trimestri s celkom malým bruchom, takže človek by si povedal, že najmenej rizikové obdobie. Snažila som sa ich uprosiť aspoň na masáž nôh, no žiaľ nie. Ich argumentom bolo, že na nohách je veľa reflexných bodov a nebudú riskovať, že by mne či malému ublížili či náhodou vyvolali pôrod. Samozrejme nepomohol ani argument, že u nás na Slovensku bežne na masáž chodím aj ako tehotná. Nevadí, bezpečnosť na prvom mieste a teda iný kraj, iný mrav.

Thajsko - druhý trimester na hojdačke
Thajsko - druhý trimester

  • Nealko pivo prestane existovať - prestane alebo ešte ani nezačne existovať. Sú totiž krajiny, kde mi pri prosbe či môžem dostať nealkoholické pivo ponúkali sprite či tonic. Prečo sprite alebo tonic? Ja netuším :D Snažila som sa na to prísť ale žiaľ neúspešne. Faktom však ostáva, že v niektorých krajinách sveta stále nealkoholické pivo nepoznajú (alebo nechcú poznať) a nech sa snažíte ako veľmi chcete nezoženiete ho ani v baroch, ani v reštauráciách a dokonca ani v potravinách. Nealko tu jednoducho neexistuje.


  • Dovidenia sushi - Japonsko v tehotenstve rozhodne nie je dobrý nápad pokiaľ ste milovníčkou sushi. Surovým rybám žiaľ v tehotenstve na pár mesiacov odzvonilo rovnako ako surovým šunkám či plesnivým syrom. Ja som sa týždeň pred odchodom do vysnívaného Ríma dozvedela, že čakáme malého Adamka, takže zbohom prosciutto a talianske vínka. Nevadí aspoň o dôvod viac, prečo sa do Ríma vrátiť opäť.

Ostrov v Thajsku - "opaľovanie" v tehotenstve v tieni
"Opaľovanie" v tieni v tehotenstve

  • Vyhrievanie sa na slnku má červenú - ak sa rada "opekáte" na slnku, tak vás musím sklamať. V tehotenstve sa ani táto aktivita príliš neodporúča a určite nie počas obedných hodín kedy je slnko najsilnejšie. Samozrejme nehovorím tu o prejdení sa po pláži či 20 minútovom plávaní v bazéne. Mám na mysli hodiny strávené opaľovaním na lehátku, ktoré bude musieť mať na pár mesiacov červenú.


Do kedy môžete ako tehotná letieť?

Len malá rada na záver. Dajte si veľký pozor na výber leteckej spoločnosti, pretože každá letecká spoločnosť má svoje kritéria do kedy maximálne vás pustia na palubu lietadla. Väčšina leteckých spoločností vás privíta až do 36. týždňa, avšak nie je to pravidlo. Taktiež niektoré letecké spoločnosti požadujú vyplnené tlačivo či už len od vás alebo aj od vášho doktora (závisí od týždňa, v ktorom sa nachádzate a rovnako aj od leteckej spoločnosti). Moja skúsenosť - kým mi nebolo vidieť bruško, nikto, sa nikdy, nič nespýtal ani nechcel. Ale človek nikdy nevie.


Ale aby sme neboli len pri tých negatívach. Byť tehotnou môže byť (a aj je) super aj pri cestovaní. Ak vám je bruško aspoň trošku vidieť, určite sa budete tešiť super starostlivosti od pracovníkov leteckých spoločností. A ak si vás všimnú, rozhodne budete sedieť ako prvá v prázdnom lietadle a to či máte alebo nemáte priority letenky. Takže dámy, obliecť obtiahnuté tričko či šaty a ide sa na dovolenku :).


Ak by ste sa potrebovali poradiť alebo sa len spýtať na moje skúsenosti pri lietaní s bruškom určite mi napíšte nicol.seesee@gmail.com , rada poradím / popíšem.

bottom of page