top of page

Londýn - Viete ako sa pohybovať najväčším mestom Európy? Tipy od Seeseetravel

Updated: Oct 22, 2021

Napriek tomu, že je Londýn najväčším mestom Európy, určite sa v ňom nestratíte. Má dôsledne premyslenú infraštruktúru, pričom tu nájdete takmer všetky druhy dopravy, ktoré na seba plynule nadväzujú. Navigačnými tabuľami a značkami, myslí Londýn na turistov na každom kroku a nedá vám možnosť zablúdiť.

Oyster kartička - najlepší spôsob na dopravu Londýnom
Doprava Londýnom efektívne a lacno

Pre detailný itinerar v Londýne pozrite aj môj článok "Sprievodca Londýnom za 4 dni" , kde nájdete všetky dôležité informácie ako zažiť nezabudnuteľný Londýn najefektívnejšie ako sa dá.


Po príchode do Londýna odporúčam zakúpiť si tzv. OYSTER CARD, ktorú dostanete v každom automate priamo v podchodoch metra. Vydanie karty stojí 5 £, ktoré vám pri odchode z Londýna automat vráti. Na Oyster kartu si je nutné dobiť kredit, ktorý vám kartu aktivuje a môžete tak používať celú mestskú dopravu (min. dobitie 5 £). Na začiatok odporúčam dobitie sumou 10 £ a následne uvidíte či budete potrebovať navýšiť alebo nie. V automatoch je možné platiť v hotovosti ale taktiež kartou. S Oyster kartičkou môžete cestovať metrom, autobusom, dokonca aj loďou po Temži a urobiť si tak výlet. Určite odporúčam stiahnuť si aplikáciu, kde nájdete všetky mapky (autobus, metro, loď) - iphone link tu.


Metro v Londýne - mapa metra v pdf. tu

Metro je veľmi intuitívne a ľahko sa v ňom vyznáte. Takmer na každom kroku v uličkách podchodov a taktiež v samotných metrách sú zavesené mapy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa. Londýn je rozdelený do zón. Centrum mesta je zóna č.1 a čím ďalej od centra idete tým vyššie číslo zóna má a taktiež cena lístka je vyššia (celkový počet zón je 9). Londýnom prechádza 11 základných liniek metra a každá linka je odlíšená farbou.


Mapa metro v Londýne
Mapa metro v Londýne

Autobus v Londýne - mapa autobusov v pdf. tu

Autobus nájdete takmer na každom rohu. V Londýne je 22 základných autobusových liniek odlíšených farbou a číslom. Autobusová doprava je o niečo pomalšia a niekedy viac chaotická v porovnaní s metrom, no napriek tomu vás dokáže dostať takmer všade, dokonca veľa krá výrazne bližšie k cieľu ako metro. Navyše, previezť sa v DoubleDeker autobuse je v Londýne MUST. A za pekného počasia tak viete počas jazdy na hornom poschodí autobusu, načerpať aj atmosféru londýnského života.


Mapa autobusy v Londýne
Mapa autobusy v Londýne

Lodná doprava v Londýne – mapa lodí v pdf. tu

Lodná doprava sa v Londýne rozdeľuje na tri druhy:

  • River bus

  • River tours

  • Ferry

Presný harmonogram lodnej ako aj inej prepravy si môžete pozrieť tu. Loď zastavuje každých pár minút a dokážete si ňou urobiť výletnú plavbu Temžou v rámci centra Londýna ale aj v jeho okrajových častiach. Lístok je možné zakúpiť si v hotovosti/kartou alebo za zvýhodnenú cenu, pokiaľ máte už spomínanú Oyster kartu. Lodná doprava je taktiež vynikajúci prostriedok, pokiaľ chcete cestovať k vzdialenejším častiam Londýna ako je napríklad Greenwich Observatory. Loď je v takýchto prípadoch relatívne rýchlym dopravným prostriedkom a navyše si môžete pozrieť Londýn aj z inej perspektívy a to priamo z vodnej hladiny.


Mapa - Lodná doprava Londýn
Mapa - Lodná doprava Londýn


bottom of page