Zaujímavosti o Dominikánskej republike - od Seeseetravel

Za dva týždne na Dominikánskej sa človek dozvie naozaj veľa. Strávili sme nejaký čas s domácimi vo vnútrozemí a nejaký čas v rezorte na pláži. No keďže sme ľudia od prírody zvedaví, kade sme chodili tade som sa pýtala a zisťovala pikošky o živote v Dominikánskej republike.

Žuvací tabak - lokálny trh
Žuvací tabak - lokálny trh

V tomto článku nájdete zaujímavosti, ktoré vám o tomto krásnom ostrove rozšíria obzory. Pozor! Sú tu aj informácie, ktoré sa dočítate ťažko na internete. Priamo historky od domácich z ich života.Ostrov Hispaniola

Dominikánska republika spolu s Haiti leží v Atlantickom oceáne na ostrove Hispaniola. Keď sa Kolumbus v roku 1492 zmocnil ostrova, pomenoval ho Insula Hispana v latinčine a La Isla Española v španielčine, čo znamená „španielsky ostrov“. Od roku 1918 sa používa oficiálny názov Hispaniola. Pôvodne sa ostrov nazýval „Haïti“ (v jazyku indiánov).

Ostrov Hispaniola
Ostrov Hispaniola v Karibiku

Hlavné mesto Santo Domingo

Santo Domingo je najväčším a najľudnatejším mestom Dominikánskej republiky, ktoré leží pri pobreží Karibského mora. Práve tu sa sústreďuje veľká časť histórie. Mesto založil brat K. Kolumbusa v roku 1496. Nádete tu múzea, sochy, kostoly, úzke uličky, veľké oblúky a samozrejme nemôže chýbať veľkolepý prístav (kde kotvil aj známy pirát Francis Drake). Nad mestom premáva aj lanovka, ktorá vám poskytne neopakovateľný zážitok aj na domáce štvrte a na spôsob života, akým tu Dominikánci žijú. Celé mesto dýcha históriou Kolumbusa, ktorého zmienky môžeme vidieť takmer na každom kroku.


Náboženstvo

Dominikánci sú silno veriaci ľudia. Kresťanstvo sem priniesli Španieli v časoch kedy bola Dominikánska republika ich kolóniou. Okrem kresťanstva tu nájjdete aj ateistov či vyznávačov voodoo. Na Dominikánskej je voodoo zakázaným náboženstvom, no napriek tomu je tu malé percento prívržencov, ktorý toto náboženstvo uctievajú (presah z Haiti, kde je voodoo najrozšírenejším náboženstvom).


Priemerná výplata

Priemerná výplata Dominikánca je približne 300$. Samozrejme Dominikánec, ktorému sa podarí robiť v rezortoch či iných turistických službách si dokáže zarobiť o 100, 200 či aj o niečo viac dolárov navyše. Tak či onak sú to veľmi nízke platy, z ktorých si veľa krát priemerný Dominikánec nedokáže zaplatiť ani základné poistenie či vzdelanie pre svoje deti.

Zamestnanec vo výrobni cigár
Zamestnanec vo výrobni cigár

Dôchodky

V Dominikánskej republike nepoznajú dôchodkový systém a preto ak tu zostarnete, vašou jedinou šancou sú vaše deti. Z príjmu 300$ je veľmi ťažké si niečo ušetriť, preto sa Dominikánci snažia mať aspoň 2-3 deti, ktoré sa o nich na starobu budú vedieť postarať.

Dominikánske dieťa
Dominikánske dieťa

2 druhy polície

Na Dominikánskej nájdete štátnu políciu a potom samostatne turistickú políciu, ktorá ma vlastné stanoviská a jej primárnou úlohou je dohliadať na bezpečie turistov. Okrem týchto dvoch druhov polície nájdete na Dominikánskej aj armádu, ktorá pomáha s náročnejšími situáciami.Elektrina

Sú tu 4 rôzne druhy elektriny, s ktorými sa v tejto krajine môžete stretnúť. Oblasti sú odstupňované písmenami A, B, C, D - miesta, kde je elektrina 24h, 20h, 12h alebo len 8 hodín denne. Samozrejme mestá, ktoré majú elektrinu 24 hodín ju majú aj najdrahšiu. Navyše v zásuvkach bežne nájdete napätie len 120V, pričom u nás doma sme bežne zvyknutí na 220V. Takže fény, holiace strojčeky, nabíjanie telefónu je trošku pomalšie. Na Dominikánskej sú stále lokality, kde miestny elektrinu vôbec nemajú a fungujú na starých dobrých sviečkach.


Zdravotníctvo

Na Dominikánskej nájdete privátne a štátne zdravotníctvo. Veľa lekárov je väčšinou z iných krajín a to najmä z Venezueli. Privátne zdravotníctvo má niekoľko úrovni a môžete si vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje alebo, na ktorú máte financie. Najnižšia mesačná tarifa je 50$, pričom nadštandardné operácie a iné úkony sa musia doplácať. V najvyššej tarife cca 100$ už máte zahrnuté všetko a nemusíte si nič doplácať v prípade ak potrebuje aj zložitejšie operácie či iné úkony. Privátne zdravotníctvo tu funguje vynikajúco, s najnovšími strojmi a vybavením. To sa však nedá povedať o štátnom zdravotníctve, ktoré nedisponuje pokrokovými technológiami ani najnovšími medicínskymi postupmi. Úroveň izieb a ostatných služieb je taktiež výrazne nízka. Avšak priemerný Dominikánec si súktomné zdravotníctvo ťažko zaplatí, preto sa musí spoliehať na to štátne.


Úradný jazyk

Španielčina je úradným jazykom od čias španielskych kolonizátorov. Vplyvom turizmu sa tu rozšírila aj angličtina ale tú ovládajú prevažne len v hotelových rezortoch vyššie postavení pracovníci. Ak dúfate, že naprieč Dominikánskou vám bude stačiť len angličtina, môžete byť veľmi sklamaní. Príliš veľa ľudí tu žiaľ stále tento svetový jazyk neovláda.


Školská dochádzka

Školská dochádzka nie je na Dominikánskej povinná. Deti majú možnosť chodiť do štátnych škôl alebo do súkromných (dvojjazyčných, kde sa učia aj angličtinu a španielčinu). Ale keďže súkromná stojí približne 150$ na mesiac bez jedla a krúžkov, tak väčšina Dominikánskych detí si takúto školu nemôže dovoliť (priemerný príjem 300 dolárov). Štátna škola pozostáva z 2-3 tried, niekedy umiestnených aj vonku pod holým nebom. Uniformy sú povinné a dostávajú ich deti zadarmo od štátu.


Vzťahy s Haiti

Dominikánska republika a Haiti nemajú od pamäti dobré vzťahy. Dominikánci majú za to, že ostrov patrí im a Haiťanom ho iba prepožičali. Naopak Haiťania majú predstavu, že ostrov je pre všetkých a mali by sa oňho rovnomerne deliť. Dominikánci sú pôvodný obyvatelia ostrova, pričom Haiťania su Afričania, ktorí boli na ostrov privlečení za účelom otrokárstva. Tak či onak každá minca má dve strany a snáď si jedného dňa tieto krajiny nájdu k sebe cestu.


Pôvodní Dominikánci

Pôvodní obyvatelia ostrova Hispaniola boli Dominikánci, teda Indiáni - Taini. Až po objavení K. Kolumbusom sem boli privedení aj Afričania (dnešný Haiťania) za účelom otrokárstva. Pravý Dominikánec má teda farbu cappuccina zatiaľ čo Haiťan má typicky africkú čiernu farbu. Hovorí sa, že práve Haiťania sú najtmavšími obyvateľmi Karibiku. Od čias kedy sem boli Afričania privedení, boli využívaní na ťažkú manuálnu prácu. A tak je to aj do dnešného dňa. Na plantážach cukrovej trstiny nájdete pracovať veľmi málo Dominikáncov a všetku ťažkú robotu na slnku robia väčšinou práve Haitčania.


Pohoria vyššie ako Gerlach

Dominikánska republika nie je len o plážach, palmách a bielom piesku. Stačí prejsť pár kilometrov do vnútrozemia a Dominikánska zmení úplne svoj vzhľad. Pohoria, zeleň, lúky… Ostrov Hispaniola je súčasťou pohoria Veľké Antily a okrem menších kopcov tu nájdete aj naozaj vysoké štíty. Najvyšší vrch Dominikánskej - Pico Duarte je dokonca vyšší ako náš Gerlachovský štít a meria 3098 m.n.m. V prípade ak máte záujem vyjsť na tento štít nie je problém, pripravte si približne 200 dolárov a dva dni :)


Pestovanie

Dominikánska republika má vysoko kvalitný tabak, z ktorého sa tu ručne vyrábajú jedny z najkvalitnejších cigár vo svete (spolu s Kubou). Okrem tabaku tu nájdete vo veľkom aj pestovanie cukrovej trstiny, z ktorej sa vyrábajú rumy ako Ron Barceló, Brugal XV, Opthimus a iné. Veľká časť výroby rumu však v krajine aj ostáva a spotrebováva sa či už na lokálny život alebo v turistických obchodoch či na konzumáciu v rezortoch.Dominikánske peso

Dominikánske peso je základnou menou. Názov „peso“ má dominikánska mena spoločný aj s ďalšími krajinami, ktoré boli španielskymi kolóniami. Základným symbolom peso je $, aby sa však rozoznalo dominikánske peso pridáva sa znak RD$. Aj keď v obchode je symbol pesa stále klamlivý a niekedy si nie ste istý či myslia dolár alebo nie. Keď už sme pri dolároch, na Dominikánskej bez problémov zaplatíte takmer všade aj americkými dolármi, no pripravte sa na to, že vám vydajú vo svojej mene.


Benzín sa počíta na galóny

Galón je anglo-americká jednotka objemu, ktorá je taktiež zaužívaná na Dominikánskej. Benzín tu v prepočte stojí 1.15$ na liter, avšak pozor neprepočítavajte to na vašu výplatu ale na výplatu priemerného Dominikánca, čo je cca 300$. Nie je až tak lacný, však?

Veľké benzínky Dominikánska
Veľké benzínky Dominikánska

Malé lokálne predajne benzínu
Malé lokálne predajne benzínu

Na fľaškách s vodou nájdete zase jednotku oz. (ounces), vďaka čomu si môžete všimnúť aj zvláštnosť, že niektoré malé plastové fľašky nemajú 600 ml ale 591 ml (v prepočte na oz = 20 oz).


Kúsok od rovníku

Keďže Dominikánska sa nachádza kúsok od rovníku deň tu trvá približne 11h - preto slnko vychádza neskôr (okolo 7 ráno) a zapadá skôr (okolo 6 večer) po celý rok rovnako.

Západ slnka Dominikánska 18h
Západ slnka Dominikánska 18h