Zaujímavosti o Dominikánskej republike - od Seeseetravel

Za dva týždne na Dominikánskej sa človek dozvie naozaj veľa. Strávili sme nejaký čas s domácimi vo vnútrozemí a nejaký čas v rezorte na pláži. No keďže sme ľudia od prírody zvedaví, kade sme chodili tade som sa pýtala a zisťovala pikošky o živote v Dominikánskej republike.

Žuvací tabak - lokálny trh
Žuvací tabak - lokálny trh

V tomto článku nájdete zaujímavosti, ktoré vám o tomto krásnom ostrove rozšíria obzory. Pozor! Sú tu aj informácie, ktoré sa dočítate ťažko na internete. Priamo historky od domácich z ich života.Ostrov Hispaniola

Dominikánska republika spolu s Haiti leží v Atlantickom oceáne na ostrove Hispaniola. Keď sa Kolumbus v roku 1492 zmocnil ostrova, pomenoval ho Insula Hispana v latinčine a La Isla Española v španielčine, čo znamená „španielsky ostrov“. Od roku 1918 sa používa oficiálny názov Hispaniola. Pôvodne sa ostrov nazýval „Haïti“ (v jazyku indiánov).

Ostrov Hispaniola
Ostrov Hispaniola v Karibiku

Hlavné mesto Santo Domingo

Santo Domingo je najväčším a najľudnatejším mestom Dominikánskej republiky, ktoré leží pri pobreží Karibského mora. Práve tu sa sústreďuje veľká časť histórie. Mesto založil brat K. Kolumbusa v roku 1496. Nádete tu múzea, sochy, kostoly, úzke uličky, veľké oblúky a samozrejme nemôže chýbať veľkolepý prístav (kde kotvil aj známy pirát Francis Drake). Nad mestom premáva aj lanovka, ktorá vám poskytne neopakovateľný zážitok aj na domáce štvrte a na spôsob života, akým tu Dominikánci žijú. Celé mesto dýcha históriou Kolumbusa, ktorého zmienky môžeme vidieť takmer na každom kroku.


Náboženstvo

Dominikánci sú silno veriaci ľudia. Kresťanstvo sem priniesli Španieli v časoch kedy bola Dominikánska republika ich kolóniou. Okrem kresťanstva tu nájjdete aj ateistov či vyznávačov voodoo. Na Dominikánskej je voodoo zakázaným náboženstvom, no napriek tomu je tu malé percento prívržencov, ktorý toto náboženstvo uctievajú (presah z Haiti, kde je voodoo najrozšírenejším náboženstvom).


Priemerná výplata

Priemerná výplata Dominikánca je približne 300$. Samozrejme Dominikánec, ktorému sa podarí robiť v rezortoch či iných turistických službách si dokáže zarobiť o 100, 200 či aj o niečo viac dolárov navyše. Tak či onak sú to veľmi nízke platy, z ktorých si veľa krát priemerný Dominikánec nedokáže zaplatiť ani základné poistenie či vzdelanie pre svoje deti.

Zamestnanec vo výrobni cigár
Zamestnanec vo výrobni cigár

Dôchodky

V Dominikánskej republike nepoznajú dôchodkový systém a preto ak tu zostarnete, vašou jedinou šancou sú vaše deti. Z príjmu 300$ je veľmi ťažké si niečo ušetriť, preto sa Dominikánci snažia mať aspoň 2-3 deti, ktoré sa o nich na starobu budú vedieť postarať.

Dominikánske dieťa
Dominikánske dieťa

2 druhy polície

Na Dominikánskej nájdete štátnu políciu a potom samostatne turistickú políciu, ktorá ma vlastné stanoviská a jej primárnou úlohou je dohliadať na bezpečie turistov. Okrem týchto dvoch druhov polície nájdete na Dominikánskej aj armádu, ktorá pomáha s náročnejšími situáciami.Elektrina