top of page

Zaujímavosti o Vatikáne. Alebo čo ste o Vatikáne netušili. od Seeseetravel

Updated: Nov 19, 2021

Vatikán je malým mestským štátom uprostred Ríma v Taliansku. Od Talianska ho neoddeľujú žiadne viditeľné hranice a dostanete sa doňho bez akýchkoľvek problémov. Stačí prejsť pomyselnú čiaru na mape a "vitajte, ste vo Vatikáne". Napriek tomu, že je tento štát veľmi malý, prekvapí vás nie jedným ale niekoľkými svetovými prvenstvami. Poďme sa spolu pozrieť, v čom je Vatikán na popredných svetových priečkach a čím dokáže ohúriť svojich návštevníkov.

Námestie Vatikán
Námestie Vatikán

Najmenší štát na svete

Vatikán drží prvenstvo najmenšieho štátu na svete. Má rozlohu 0.44 km² štvorcových, čo je pre predstavu približná veľkosť Sadu Janka Kráľa v našom hlavnom meste. Za Vatikánom sa nachádza Monako s rozlohou 2,02 km² , ktoré je na druhej priečke. Ak by ste sa naopak zamýšľali, ktorý štát je na svete najväčší, odpoveď je Rusko. Rusko má neuveriteľnú rozlohu 17 128 426 km². Vidíte ten rozdiel? Šialené!

Pohľad na námestie zvrchu
Pohľad na námestie zvrchu
Menej než tisíc obyvateľov

Vo Vatikáne žije v súčasnosti približne 800 obyvateľov. Toto číslo zahŕňa všetkých kardinálov, členov švajčiarskej gardy a členov duchovenstva. Zaujímavosťou je tiež fakt, že občianstvo nezískate ani narodením ani sa nededí pokrvne. Musíte si ho zaslúžiť prácou pre samotný Vatikán a cirkev.


Vlastný futbalový tím

Napriek tomu, že Vatikán je najmenší štát na svete, ani to ho nezastavilo mať vlastný futbalový tím. Prvá vatikánska liga bola vytvorená v roku 1973 a funguje dodnes. V roku 2018, vytvoril Vatikán aj reprezentačný tím žien.

Futblaový tím Vatikán
Futbalový tím Vatikán

Najkratšia železnica na svete

Železnica (tal. Ferrovia Vaticana) bola otvorená v roku 1934. Má dĺžku 300 metrov, vďaka čomu získala prvenstvo najkratšej železnice na celom svete. Železnica má jednu jedinú zastávku vo Vatikáne a následne je napojená na taliansku železničnú sieť - železničnú stanicu Roma San Pietro. Väčšinou je železnica využívaná na nákladnú prepravu ale pri špeciálnych príležitostiach sa ňou z času na čas prevezú aj cestujúci.

Železnica Vatikán
Železnica Vatikán

Bankomaty aj v latinčine

Máme tu ďaľšie prvenstvo Vatikánu. Pretože Vatikán je jediné miesto na svete, kde nájdete bankomaty, ktoré vám ponúknu možnosť jazyku "latinčina". Dôvod je veľmi jednoduchý, keďže latinčina je vo Vatikáne stále úradným jazykom. Samozrejme nie je to jediná možnosť a okrem latinčiny je možnosť výberu aj napríklad taliančiny.

Bankomat v latinčine Vatikán
Bankomat v latinčine Vatikán

Má vlastnú armádu

Jedna z najbohatších krajín sveta si môže dovoliť mať aj vlastnú armádu. Na ochranu pápeža a samotného štátu využíva silu Švajčiarskej gardy. Švajčiarska garda je známa najmä pre svoje typické uniformy s bielym golierom a baretkou. Avšak to nie je jediná uniforma, ktorú musí Švajčiarska garda nosiť. Tá ich má hneď niekoľko - Gala uniformu, uniformu na cvičenie, uniformu do dažďa, uniformu na Vianoce či Veľkú noc a ďalšie. Ale aspoň páni nemajú problém s výberom oblečenia. Presne vedia kedy si čo obliecť, bez výnimiek, bez ohľadu na osobné preferencie.

Uniformy Švajčiarská Garda
Uniformy Švajčiarská Garda

Ak ste ešte Vatikán nenavštívili, určite odporúčam spojiť s Rímom, ktorý je rovnako okúzľujúci. Na Vatikán vám bude stačiť jeden deň a určite nezabudnite ísť pozrieť aj zvnútra Baziliku sv Petra spolu s prehliadkou Sixtínskej kaplnky. Avšak kúpte si SKIP THE LINE lístok, pretože rady vedia byť aj na niekoľko desiatok minút či dokonca hodín.


Bazilika sv. Petra v pozadí
Bazilika sv. Petra v pozadí

bottom of page